Hugh Laurie, hvězda seriálu Dr. House: Na těžkou depresi užívá třezalku

Hugh Laurie, hvězda seriálu Dr. House: Na těžkou depresi užívá třezalku
Zdroj: se souhlasem TV Nova
Dr. House: Lékař se smyslem pro černý humor, který dokáže vyřešit i ty nejzapeklitější případy. Když jde o život, neuznává žádná pravidla. „V polovině dialogů nevím, o čem mluvím,Díky seriálu si mnuli ruce výrobci Vicodinu. House jej totiž užíval v nadměrném množství. Po odvysílání prvních sérií se předepisování receptů na tento lék mělo zvýšit až o tři sta procent. „Hlas doktora House má ten nejameričtější přízvuk, jaký jsem kdy slyšel. Znám jeho britský akcent a tak před ním musím smeknout,+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Britský herec Hugh Laurie se do podvědomí diváků zapsal nezapomenutelnou rolí kulhavého lékaře Gregoryho House, kterého šlo buď milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím. V seriálu sice vystupoval jako silný a arogantní jedinec, v soukromí však bojoval s těžkými depresemi...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. dubna 2021

Doktor Gregory House se se svým týmem mediků soustředí na léčení pacientů se zvlášť složitými a komplikovanými onemocněními. Jeho postupy jsou svérázné a zároveň jedinečné, stejně jako jeho smysl pro černý humor. A když jde o život, nehledí na žádná pravidla. Na seriál Dr. House se můžete podívat dnes v 15:05 na Nově.

Strašlivá tragédie v životě Gregoryho Pecka: Přišel o to nejcennější, co měl. Léta bojoval s depresemi a výčitkami
Mohlo by Vás zajímat:

Strašlivá tragédie v životě Gregoryho Pecka: Přišel o to nejcennější, co měl. Léta bojoval s depresemi a výčitkami

Co je deprese?

Příznaků deprese je dle webu Mentalhealth-uk.org poměrně velká škála. Mezi nejčastější jevy patří pocit méněcennosti a nedostatek energie. Vyskytnout se však mohou i bolesti, ke kterým dochází bez zjevné příčiny. Člověk postižený depresí se také vyhýbá společnosti a ztrácí zájem o sex.

Není schopen se soustředit, má problémy se spaním, přestože se neustále cítí naprosto vyčerpaný. Mohou se dostavit i halucinace a různé přeludy. Je nutno také počítat s možnými sebevražednými myšlenkami a sebepoškozováním.

Prokletí slavných žen: Bipolární afektivní porucha, úzkosti, deprese, alkohol a drogy
Mohlo by Vás zajímat:

Prokletí slavných žen: Bipolární afektivní porucha, úzkosti, deprese, alkohol a drogy

Dr. House a třezalka

Hugh Laurie se s prvními příznaky deprese potýkal již jako dospívající mladík. Nevyhledal však pomoc odborníka a začal se léčit pomocí třezalky tečkované, která obsahuje látku hyperforin, jež pomáhá v boji s nepříjemnými duševními stavy. Zajímavé je, že vědci zatím neobjevili žádnou další rostlinu, která by tuto látku obsahovala.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Hugh Laurie (@hughlaurieofficial)

Jenže postupem času deprese přebírala nad jeho životem čím dál větší kontrolu. Kupříkladu v roce 1996, kdy se zúčastnil charitativního demoličního derby. Všude kolem něj explodovala auta, ale jemu to bylo jedno. Doslova se nudil. Adrenalin přestal jednoduše fungovat. „Postupně to ovlivnilo i mou rodinu a přátele. Byl jsem na dně a bolelo mne celé tělo. Naštěstí jsem se to ale snažil všelijak změnit. Nicnedělání by bylo velmi sobecké,“ vysvětlil Laurie.

Manželé Charlotte Garrigue Masaryk a Tomáš Garrigue Masaryk.
Mohlo by Vás zajímat:

Charlotte Garrigue Masaryková: Trápily ji těžké deprese, přesto bojovala za práva žen až do konce

Na depresi s cílem

Samoléčba vydržela Hughovi poměrně dlouho, za psycholožkou začal chodit až nedávno a jen díky tomu, že mu ji doporučil kamarád. „Když už tam člověk sedí a zírá si na pupek, protože nemá někdy odvahu zvednout hlavu, měl by na něj zírat a mít přitom nějaký cíl. Plán, jak to vyřešit,” svěřil se Laurie pro web Express.co.uk.

K lékům se stále staví odmítavě. Je zastáncem alternativního a také více holistického přístupu. Boj s depresí se nemusí vést jen chemií, ale rovněž vhodným cvičením, dietami a setkáváním se s lidmi, kteří se potýkají se stejnými psychickými problémy…

Zdroje informací:
Express.co.uk: Hugh Laurie health: ‘It affected everything’ Avenue 5 star’s health struggle-symptoms
Howibeatdepression.com: How Hugh Laurie Beat Depression
Mentalhealth-uk.org: Symptoms of depression

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články