Jako jed: Do filmu zasahovala cenzura. Premiéru provázela smrt

Jako jed, Svěrák
Zdroj: TV Seznam
Jako jed je komedie o muži, který zrovna prochází krizí středního věku. Když se seznámí s půvabnou Julií, převrátí se mu život vzhůru nohama. Zamilovaného inženýra měl hrát původně Jiří Menzel, cenzura to však nepovolila.
Libuše Švormová zavzpomínala, že většinu replik vymyslel přímo na place Svěrák. Jako tu o loudění sexu. "Nech toho, mám zítra stání...Když já mám stání teď."
Jako jed vychází z knížní předlohy, kterou napsal Karel Zídek dle vyprávění svého dědečka. Ve skutečnosti šlo o cukr, který byl v dávných dobách dostupný jen v lekárnách. A jelikož neznali jeho účinky, bylo na lahvičce napsáno "jako jed".
Nejdříve nebyl o film velký zájem, když ale o něm začalo mluvit rádio Hlas Ameriky, začaly se kinosály plnit.
+ 2 fotky+ 3 fotky

Tragikomedie Jako jed trefně popisuje osmdesátá léta se vším všudy, včetně lidských vztahů. Kdyby do filmu nezasáhla cenzura, vyhnul by se Zdeněk Svěrák nešťastné lásce. Ani při premiéře filmu nebylo veselo, provázela ji totiž tragická událost.

Kamil Šivák
Kamil Šivák13. 10. 2020 16:00

Pokud máte rádi tragikomedie, tak se dnes podívejte na film Jako jed, který dává TV Seznam ve 20:00. Inženýr Pavel Hnyk je v práci velmi úspěšný, v soukromí to už ale tak slavné není. Blíží se mu padesátka a má pocit, že promrhal celý život. Depresi si léčí různými aférkami. Jeho žena to jen tiše přehlíží. Jenomže na Pavlově pracovišti se objeví nová žena, která mu pěkně zamotá hlavu.

Cenzurované obsazení

Jaký je vlastně inženýr Hnyk? Rozhodně trpí krizí středního věku, která s sebou přináší takzvanou druhou mízu. Pokud je člověk ve šťastném manželství, může to mít na vzájemné soužití dvou osob pozitivní dopad. Pokud to ale neklape, jako v případě pana inženýra, řítí se člověk do propasti.

Roli Pavla Hnyka měl původně ztvárnit režisér Jiří Menzel. Vedení Barrandova však na poslední chvíli couvlo a zarazilo budoucí spolupráci Víta Olmera a Menzela. Olmer tak musel narychlo sehnat někoho jiného. Nakonec se rozhodl pro Zdeňka Svěráka. Toho požádal sám Menzel, zda by za něj ve filmu nezaskočil.

Pozitivní i negativní stránka

V životě se stává ledacos a nejinak tomu bylo i během natáčení filmu Jako jed. Ta negativní stránka se týkala herečky a výborné zpěvačky Laďky Kozderkové. Role zhrzené milenky Vlasty byla jedna z jejích úplně posledních. Zemřela krátce po premiéře filmu v roce 1986. Bylo jí pouhých 37 let.

Pozitivem filmu zase naopak bylo, že díky němu vznikl jeden z největších hitů české kinematografie. Když se natáčelo v Košicích a bylo zrovna volno, bavili se lidé ze štábu historkami z doby, kdy ještě všichni chodili do školy. A právě tehdy dostal Zdeněk Svěrák nápad na Obecnou školu. Režii nejdříve nabídl Vítu Olmerovi, ten byl ale příliš pracovně vytížený. Tohoto úkolu se tak nakonec ujal Svěrákův syn.

Nešťastná láska

Casting na hlavní ženskou postavu vyhrála herečka Ivona Krajčovičová. Byla to prostě Olmerova favoritka. Jen musela celou dobu nosit černou paruku. Jako blondýna by prý působila málo temperamentně. A právě s Krajčovičovou měl Zdeněk Svěrák během natáčení filmu Jako jed velké trápení.

Ti dva se setkali již ve filmu Co je vám, doktore, který pojednává o věčném idealistovi, jenž je unavený ze života ve velkoměstě a touží jen po hájence v lůně přírody. I v tomto snímku si Ivona zahrála jeho partnerku. Láska ale přišla až při druhé spolupráci. Svěrák se do herečky zamiloval, ta však jeho zájem neopětovala. Vše vyšlo najevo po natáčení.

Zdroje informací:

Wikipedia.cz: Jako jed

Prima Max: Jako jed

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Související články

Další články