Upír Nosferatu Max Schreck: Podivín byl i v soukromí. Žil mimo realitu a hodiny trávil v lese

Nosferatu
Zdroj: Prana-Film
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kdo by neznal herce s uhrančivým pohledem Maxe Schrecka. Role upíra Nosferatu mu zajistila nehynoucí slávu. Sám však raději vyhledával klid. Žil ve svém světě a miloval dlouhé procházky po lese. Celý život se však nad ním vznášel otazník. Bylo jeho jméno skutečné, nebo šlo o pouhý pseudonym?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. září 2020

Max Schreck se narodil 6. září 1879 v Berlíně (některé prameny uvádějí datum narození 11. 9.). Hereckou průpravu získal v divadle. V letech 1915–18 sloužil v německé armádě a po návratu domů se opět vrátil k divadelnímu herectví. V této době začal také pracovat na svém prvním filmu, o dva roky později přišla nabídka na kultovního Nosferatu.

Otec mu herectví nepřál

Otec Maxe neměl pochopení pro jeho rostoucí zájem o herecké řemeslo. Zastání našlel až u své matky, která mu potají platila kurzy herectví. Po otcově smrti se svým vysněným povoláním již nemusel tajit a nastoupil na školu. Po úspěšném dokončení studia se vydal na cesty s básníkem a dramatikem Demetriusem Schrutzem.

Od legračního bílého plešouna po uhrančivého fešáka. Takhle se změnil filmový Drákula za 99 let
Mohlo by Vás zajímat:

Od legračního bílého plešouna po uhrančivého fešáka. Takhle se změnil filmový Drákula za 99 let

Hororová klasika

Filmu se Max Schreck začal věnovat okolo roku 1919, o dva roky později přišla nabídka od studia Prana. Šlo o nelicencovanou adaptaci Stokerova Drákuly Upír Nosferatu. Ačkoli se dodnes jedná o jednu z nejlepších hororových klasik, společnost po natočení filmu zkrachovala. Nutno dodat, že záměrně, neboť se tvůrci tímto snažili vyhnout zaplacení práv vdově po autorovi knižní předlohy, Florence Stoker.

Nosferatu ale nebyl jediným filmem, na kterém Schreck spolupracoval s režisérem Murnauem. Podruhé se sešli u komedie Die Finanzen des Grossherzogs.

Hugh Grant
Mohlo by Vás zajímat:

Filmový krasavec Hugh Grant: Spustil se s prostitutkou, která díky tomu vydělala skoro dva miliony dolarů

Svérázný podivín

Schreck byl ženatý s herečkou Fanny Normann. Někteří jeho přátelé ale nedokázali pochopit, že se k tomu vůbec odhodlal. Měl být totiž samotář s podivným smyslem pro humor. Jako by ty pitoreskní postavičky ve svých filmech ani nehrál, ale spíše jimi sám byl.

S vnímáním okolní reality měl mít také docela problémy. Žil ve svém světě, jenž byl na hony vzdálený tomu skutečnému. Častokrát se také velmi rád procházel po lesích, zmizel vždy hned na několik hodin. A ještě jedna podivnost se k tomuto herci pojila. Tradovalo se, že jeho skutečné jméno je Alfred Abel. Max Schreck mělo vzniknout jen kvůli snímku Nosferatu. Pokud by to byla pravda, bylo by jeho úmrtí vymyšleno.

Ďábel nosí Pradu, Meryl Streep
Mohlo by Vás zajímat:

Ďábel nosí Pradu: Meryl Streep získala díky filmu ostré lokty. Její postava byla navíc skutečná

Kolaps na jevišti

Toho dne zrovna hrál v divadle. Udělalo se mu špatně přímo na jevišti. Přivolaný lékař jej poslal ihned do nemocnice, ve které brzy ráno zemřel na infarkt. Zemřel tak 20. února 1936 ve věku 56 let.

Zdroj textu: Max Schreck, wikipedie
Zdroj fotky: Prana Film

Tereza Těžká z kontroverzního dokumentu V síti promluvila o polyamorii: Mám dva muže, ani jednoho nemiluji víc

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články