Laďka Kozderková: Temperamentní herečka odešla příliš brzy, před smrtí si stihla uklidit hrob

Laďka Kozderková
Zdroj: Česká televize

Ladislava Kozderková byla zpěvačkou se zlatem v hrdle, slávy si však užila pomálu. Zemřela v pouhých třiceti sedmi letech. Klid neměla ani v osobním životě. Musela se vypořádat s alkoholem, drogami i rakovinou.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 9. října 2020

Laďka Kozderková se narodila 26. června 1949. Byla to muzikálová zpěvačka a herečka, objevovala se však i ve filmu a televizi. Říkalo se jí Lady Muzikál či Barbra Streisand, což bylo více než příznačné, neboť když v roce 1982 pobývala “Streisandka” v Praze, šla se na Laďku podívat a byla z ní přímo nadšená.

Amy Winehouse
Mohlo by Vás zajímat:

Zpěvačka Amy Winehouse: Přezdívalo se jí hurikán Amy, neváhala krást i v synagoze

Zpěv měla v krvi

Laďka Kozderková zpívala už jako dítě. Ve svých dvanácti letech vydala první singl. Ke studiu na konzervatoři ji přivedl její otec, známý skladatel Ladislav Kozderka. Ona však dala raději přednost divadlu Rokoko, kde se z ní stala záhy velmi oblíbená zpěvačka, a to nejen díky velkému hlasovému rozsahu, ale také komediálnímu talentu.

Přezdívalo se jí gejzír. Byla živelná a bezprostřední. Nikdy také neměla nouzi o přízeň opačného pohlaví. Byla symbolem ženskosti a charisma. Její dva vyvolení muži jí však přinesli v životě spíše trápení nežli radost.

Marika Gombitová
Mohlo by Vás zajímat:

Marika Gombitová slaví 63 let: Nehoda ji srazila na úplné dno, zvedla se i navzdory lidské nenávisti

Alkohol, nevěra a drogy

Její první manžel byl zpěvák a jazzový trumpetista Richard Kubernát. Přestože jejich vztah netrval dlouho, vzešla z něj dcera Lada. Muzikant nejprve propadl alkoholu, pak se k tomu přidala i závislost na drogách. Dožil se padesáti sedmi let. Zemřel v Brně.

Její druhý partner ji naopak přežil. Nebyl jím nikdo jiný než jedinečný český Homer Simpson, Vlastimil Bedrna. Měli spolu dceru Vlastu. I tento známý herec a dabér propadl alkoholu, jen ne v takové míře jako Richard. Laďka mu dokonce odpustila i slabost pro něžné pohlaví. Bedrna s ní zůstal až do samotného konce.

Freddie Mercury byl nejlepším zpěvákem všech dob. Potvrdila to studie, na které se podíleli i čeští vědci
Mohlo by Vás zajímat:

Freddie Mercury byl nejlepším zpěvákem všech dob. Potvrdila to studie, na které se podíleli i čeští vědci

Nejkrásnější a nejstrašnější koncert

Když se zpěvačka dozvěděla o rakovině děložního čípku, nemluvila o ní. Jela jednoduše dál, přesto nezapomínala na léčbu. Ta se však ukázala být bohužel neúčinnou. Se svými fanoušky se rozloučila měsíc před svou smrtí. Ač věděla, že jí už nezbývá moc času, přistupovala k tomu bez emocí. Dokonce měla přinutit Bedrnu, aby ji zavezl na hřbitov k rodinné hrobce. Chtěla si ji před smrtí uklidit, aby šla do čistého.

Zpěvu se nevzdala ani několik hodin předtím, než 17. listopadu 1986 umřela. Doktoři pak ještě dlouho vzpomínali, jak se z jejího pokoje nesl ještě stále silný a zvučný hlas. “Byl to nejkrásnější a zároveň nejstrašnější koncert. Všichni totiž věděli, že zpívá úplně naposledy,” zavzpomínala na maminku její dcera Lada.

Jak dnes žije zpěvačka Cher: Je prý stále těžší a těžší se na sebe dívat do zrcadla
Mohlo by Vás zajímat:

Jak dnes žije zpěvačka Cher: Je prý stále těžší a těžší se na sebe dívat do zrcadla

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Laďka Kozderková
Česká televize: Příběhy slavných: Ztracený hlas

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články