Kultovní polská veselohra Sexmise: Na natáčení dohlížela armáda, střežila jednu vzácnost

Sexmise
Zdroj: se souhlasem Nova Cinema
SexmiseSexmiseSexmiseSexmise+ 4 fotky+ 5 fotek

Není mnoho filmů od našich severských sousedů, které by u nás získaly status legendy. Sexmise režiséra Juliusze Machulského mezi takové ale rozhodně patří. Přestože byla později vyhlášená jako nejlepší polská komedie, v době svého vzniku se setkala s nejedním problémem.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 1. července 2020

Max a Albert se zrovna probouzejí z umělého spánku, neboť jejich těla byla zmražena. Jenomže roztáli o něco později, než se plánovalo, a ocitají se tak ve 21.  století, kde vládnou jen ženy. Dva zmrzlíci tak mají na výběr: buď budou usmrceni, jako veřejní nepřátelé číslo jedna, či se podrobí proměně v ženy.

Na Sexmisi se můžete podívat dnes ve 20:00 na Nova Cinema

Ty kamery nám večer vraťte

V době natáčení Sexmise panovala v Polsku těžká doba. Generál Jaruzelski tehdy vyhlásil výjimečný stav a kamery začaly najednou spadat do kategorie strategicky střežené předměty. Armáda tak ráno filmařům vydala techniku a večer si ji zase vzala zpět. “Bylo to šílené,” řekl herec Jerzy Stuhr. ”A hlavně náročné na výdrž, abychom vše za ten den zvládli.”

Měl skončit v trezoru

Kritici z řad různých skupin cedili film přes zuby. Přirovnávali jej ke snímku Zrození národa. Ten vznikl v roce 1915 v Německu a popisuje dění během občanské války v Americe. Dodnes je častován přívlastky jako rasistický a xenofobní.

V Polsku Sexmise prošla velmi dobře, udělaly se jen malé úpravy. Film dokonce získal titul Nejlepší polská veselohra. Jak by ale film dopadl dnes, je ve hvězdách. Paradoxně nejvíce vadil a vadí západním feministickým organizacím.

Dnes se slaví Mezinárodní den bez kalhotek. Tak pojďte na ostro. Je to zdravé, svůdné a sexy
Mohlo by Vás zajímat:

Dnes se slaví Mezinárodní den bez kalhotek. Tak pojďte na ostro. Je to zdravé, svůdné a sexy

Na scénáři k filmu se podílel i český scénárista Pavel Hajný. Sexmise měla být původně česko-polským projektem, ale československá vláda se ukázala být mnohem konzervativnější než ta polská a spolupráci odmítla se slovy, že se nehodlá podílet na protistátním snímku.

Skutečná Sexmise

Perlička na závěr. Minulý rok uveřejnil web reflex.cz zprávu o jedné polské vesničce nedaleko Opole, kde se už devět let nenarodil žádný chlapec. O obec se už začala zajímat i zahraniční média a vědečtí pracovníci. Starosta tak vyhlásil, že první ženu, které se narodí po dlouhé době chlapeček, bude čekat odměna. V jaké podobě by ona odměna měla být, ale neřekl. Prý půjde o překvapení.

Další zajímavosti ze snímku a natáčení se dozvíte zde:

Zdroj textu: idnes.cz, čsfd.cz, reflex.cz
Zdroj fotek: Nova Cinema

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Další články