Vesničko má středisková: Otíkova dobrodružství vznikla díky administrativní chybě

Vesničko má středisková
Zdroj: se souhlasem TV Nova
,,A po žních půjdeš k Turkovi.János Bán bude navždy OtíkemVesničko má střediskováMaďarský herec, který hrál Otíka nerozuměl ani slovo. Česky neuměl+ 4 fotky+ 5 fotek

Kdo by to byl řekl. Film Vesničko má středisková je klenotem české kinematografie, a to přitom vznikl jen díky chybě jednoho úředníka. A jak vůbec přežil natáčení Otík, když uměl česky jen dvě slova, a to rohlík a pivo?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. prosince 2020

Na komedii Vesničko má středisková se můžete podívat dnes ve 20:20 na TV Nova. Trochu pomalejší závozník Otík způsobuje svému řidiči Pávkovi jeden problém za druhým. Jednou Pávkovi dojde trpělivost a požádá o přeřazení. V té době ale Otík dostane nabídku, aby svou chalupu vyměnil za byt na sídlišti. Na jeho dům si totiž brousí zuby již někdo jiný. Pávek ho však na poslední chvíli zachrání.

Předplacený film

Když Zdeněk Svěrák uviděl výplatní pásku, která mu přišla za film Na samotě u lesa, musel zajásat. Dostal totiž zaplaceno hned dvakrát. Vedení Barrandova mu tak navrhlo, aby napsal další scénář, stačilo jen pár stran. Námět by se zamítl a výše vyplacené částky by hned našla své opodstatnění.

O několik týdnů později ale scénář našel režisér Jiří Menzel a rozhodl se film natočit. „Chtěl jsem vždy vytvořit film, který by neříkal, že jsou lidé jenom zlí, ale snažil se ukázat, jací by mohli být. Prostě nedeprimující příběh pro obyčejné lidi,” prozradil Menzel.

Vesničko má středisková
Mohlo by Vás zajímat:

Vesničko má středisková: Díky filmu nezůstal Otík na ulici. Labuda byl všem trnem v oku

Otcovský vzor

Řidič Pávek měl být původně urostlý chlap. Marián Labuda se tak jevil jako zcela nevhodný kandidát. Nechtěl ho Svěrák ani další lidé ze štábu. Menzel měl však jiný názor. Byl nadšený z jeho výkonů, které podával v divadle, a byl přesvědčený o tom, že i malý a zavalitý chlapík dokáže být otcovským vzorem pro mladého a vysokého závozníka. Nakonec svým hereckým umem přesvědčil i ty největší pochybovače.

Řidič Pávek se stal jeho životní rolí, za kterou dokonce obdržel trojnásobek tehdejší měsíční mzdy. Ta činila 2920 Kč. Labuda dostal vyplaceno rovných 8700 Kč. A ještě jedno nej si mohl herec připsat. Americká kritika ho spolu s Jánosem Bánem označila za Laurela a Hardyho východní Evropy.

,,A po žních půjdeš k Turkovi."
Mohlo by Vás zajímat:

Vesničko má středisková. Film, od kterého nikdo moc nečekal a přesto dostal nominaci na Oscara

Pivo a rohlíky

János Bán znal v době natáčení filmu Vesničko má středisková jen dvě česká slova – pivo a rohlíky. Takže svůj legendární nechápavý výraz nemusel ani moc hrát. Svým hereckým kolegům vlastně vůbec nerozuměl. A tak se alespoň snažil podat co nejvěrohodnější výkon, k čemuž si musel nechat vyrobit umělé zuby. Vzhledem k tomu, že přežíval jen o rohlících a pivu, to byl vskutku nadlidský výkon.

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Vesničko má středisková
TV Nova: Vesničko má středisková

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články