V Česku narůstá výskyt černého kašle: Naše babičky ho léčily cibulí, rybím tukem a tymiánem

Co proti černému kašli: Naše babičky ho léčily cibulí, rybím tukem a tymiánem
Zdroj: Freepik

Začne to nevinně škrábáním v krku a zvýšenou teplotou, pak se přidá kašel, který postupně nabírá na intenzitě a spustí po sobě jdoucí křečovité záchvaty. Pacient s černým kašlem se pak často nemůže nadechnout. Mezi rady našich babiček, jak ho zahnat, patří nejen cibulový sirup.

Lucie Daniel
Lucie Daniel03. 12. 2023 10:30

Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal varování, že po relativně dlouhé době zaznamenávají některé evropské státy, včetně České republiky, nárůst onemocnění pertusí neboli černým kašlem. Jde o vysoce nakažlivou bakteriální infekci plic a dýchacích cest, která způsobuje opakované záchvaty kašle. Ty mohou trvat dva až tři měsíce (někdy i déle).

Nejohroženější skupinou jsou přitom neočkované nebo neúplně očkované malé děti, u kterých hrozí rozvoj závažných komplikací, zejména zápalu plic. Nakazit se ovšem mohou i dospělí.

První příznaky černého kašle

Černý kašel se přenáší kapénkovou infekcí, což znamená, že se bakterie šíří vzduchem od člověka k člověku skrze kýchání, kašlání nebo mluvení, přičemž první příznaky se podobají běžnému nachlazení. Mezi ně patří zvýšená teplota, rýma, červené a vodnaté oči a bolest v krku. Inkubační doba trvá obvykle 7–10 dní, ovšem s rozsahem 1–3 týdny. Jelikož před očkováním proti černému kašli se jednalo o jednu z nejčastějších dětských nemocí, našim babičkám rozhodně nebyla neznámá. Jak a čím ji léčily?

Cibulový sirup

Nadrobno nakrájejte 100 gramů čerstvé cibule a smíchejte ji se 3 polévkovými lžícemi vody a stejným množstvím cukru. Cibule díky cukru pustí šťávu, čímž vznikne sirup, který obsahuje hlavně vitamin C a přírodní antibiotika z cibule. Sirup se užívá vždy čerstvý, a to třikrát denně. Na jednu dávku pak připadají 2 polévkové lžíce.

Rybí tuk

Dodáváte svému tělu rybí olej? Pokud ne, děláte chybu. Zahrnuje totiž esenciální omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jejichž příjem snižuje převládající respirační příznaky, a to nejen podle lidových léčitelů, ale i amerických vědců. Ti své slibné závěry uveřejnili v odborném časopise BMC Pulmonary Medicine. Co se týče černého kašle, udává se, že jej zkrotí lžička rybího tuku ráno a večer (cca 5 dní).

Čaj z tymiánu

Polévkovou lžíci sušeného tymiánu zalijte vroucí vodou (250 mm). Nálev nechte pod pokličkou louhovat 15 minut, poté jej sceďte a případně dochuťte medem. Denně vypijte až 3 šálky. Tymián je tradiční léčivá rostlina ze Středomoří, která se roky používá k léčbě respiračních poruch.

Na doléčení semena slunečnice

Slunečnicové semeno má vysokou potravinovou a výživnou hodnotu a je dobrým zdrojem zdravých nenasycených tuků, bílkovin, živin a fytochemikálií. Navíc vyniká antioxidačními, protizánětlivými, antihypertenzivními a antibakteriálními účinky.

I proto na něj naši předkové spoléhali hlavně při doléčení černého kašle. Dvě polévkové lžíce slunečnicových semínek upražte na pánvi, pak je jemně rozdrťte a chvíli povařte v litru vody. Přeceděné a oslazené medem pijte, co hrdlo ráčí, nejlépe však večer před spaním.

Na co si dát pozor?

Léčbu vysoce nakažlivého a infekčního černého kašle nepodceňujte, veškerá lidová doporučení považujte pouze za podpůrnou léčbu a vždy se svěřte do rukou lékaře, který v těchto případech předepisuje antibiotika.

Zdroje informací:
ncbi.nlm.nih.gov
sciencedirect.com

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články