Nejoblíbenější velikonoční recepty: Jak vykouzlit ideální mazanec

Nejoblíbenější velikonoční recepty: Jak vykouzlit ideální mazanec
Zdroj: Wikimedia Commons/Chmee2, CC BY-SA 3.0
Mazanec se v českých kuchařských záznamech objevuje již od 15. století.Základem je kvásek, který si připravíme z vlažného mléka, kostky kvasnic, trošky cukru a mouky. Když je vykynuté těsto, zapracují se do něj rozinky a mandle, ale můžou být i oříšky. Mazanec se před pečením potře rozšlehaným vejcem a nezapomeňte nahoře udělat křížek.+ 2 fotky+ 3 fotky

Mazanec se u nás peče už od 15. století a k Velikonocům neodmyslitelně patří dodnes. Jde o sladkou dobrotu ve tvaru bochníku, jehož těsto připomíná vánočku. Víte, jak se peče?

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 8. dubna 2022

O velikonoční neděli se k jídlu podávalo tradičně to nejlepší, což znamenalo také sladké a chutné mazance. Pečou se z kynutého těsta, které připomíná vánočkové. Příjemně voní po citrónu, jsou plné rozinek nebo kandovaného ovoce a posypané tenkými plátky loupaných mandlí.

Proto můžeme o Velikonocích narazit na tradiční pečivo zvané Jidáše.
Mohlo by Vás zajímat:

Nejoblíbenější velikonoční recepty: Jak vykouzlit ideální jidáše

Co symbolizuje velikonoční mazanec

První zmínky o mazanci u nás pocházejí již z 15. století. Tehdy se ovšem nepekl jenom o Velikonocích a navíc se nesladil cukrem. Ten ještě nebyl moc rozšířen a byl také drahý. Nahradila jej sladká smetana. Hodně záleželo i na tom, jak si rodina vedla po finanční stránce. Někde měli jeden mazanec, který rozkrojili pro všechny, jinde dostal každý svůj bochník.

Mazanec se pekl na Bílou sobotu a jeho recept se lišil také podle toho, komu byl určen. Pro návštěvy jej připravovali s rozinkami a mandlemi, čeleď se dočkala prostého kynutého těsta. Oba však měly společné to, že ještě před pečením se nahoře udělal nožem křížek.

Nejoblíbenější velikonoční recepty: Jak vykouzlit ideálního beránka
Mohlo by Vás zajímat:

Nejoblíbenější velikonoční recepty: Jak vykouzlit ideálního beránka

Jak upéct velikonoční mazanec

Pokud sáhnete po tomto receptu na mazanec, v průběhu pečení se nesplaskne na placku, ale zůstane vám krásný bochník. Budete potřebovat:

Základem je kvásek, který si připravíte smícháním 100 ml vlažného mléka, lžíce cukru, kostky droždí a trochy mouky. Kvásek následně smíchejte se zbytkem surovin. Stranou zůstanou pouze rozinky a mandle. Když se vám bude zdát, že je těsto moc řídké, lze to napravit přidáním mouky. Teď už zbývá jenom čekat. Asi za hodinu těsto vykyne. Pak z něj vytvarujte bochník, do něhož zapracujete rozinky a mandle. V případě potřeby jej lze rozdělit na dva menší bochníčky. A znovu se čeká na další dokynutí. Tato pauza je kratší, trvá asi půl hodiny.

Zbývá jen potřít bochánek rozšlehaným vajíčkem a udělat na něm nějakým ostrým předmětem křížek. Mazanec může mířit do trouby vyhřáté na 160 °C, stráví v ní asi 35 minut.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mazanec
Toprecepty.cz: Mazanec

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články