Sladké jahody v kuchyni: Jak připravit nejlepší zmrzlinu nebo sorbet

Sladké jahody v kuchyni: Jak připravit nejlepší zmrzlinu nebo sorbet
Zdroj: Freepik.com

Většina lidí se v červnu raduje z bohaté sklizně lahodných červených jahod. Ať už vám rostou na zahrádce, nebo jste vyzkoušeli samosběr, rozhodně se vám bude hodit pár rychlých a jednoduchých receptů. Zvláště pokud jste se při sbírání opravdu činili. Domácí jahodová zmrzlina nebo sorbet pak budou skvělou odměnou.

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 04. 06. 2020 12:00

Vyzkoušejte dva neotřelé recepty z jahod, které zvládnete zcela bez námahy. Navíc pro vás budou zajímavým oživením mezi jinak známou „klasikou“. Jaké to jsou?

Domácí jahodová zmrzlina

Na tuto domácí smetanovou ledovou pochoutku si připravte půl kila hodně zralých jahod, 200 gramů cukru krupice, 500 gramů zakysané husté smetany (počítejte s tím, že zmrzlina nebude úplně dietní), 200 gramů bílé čokolády a alespoň osm zmrzlinových kornoutků.

Jahody odstopkujte a rozmixujte s cukrem. Vzniklou směs pak přidejte do misky ke smetaně a vše společně pořádně promíchejte. Pak ji přendejte do uzavíratelné krabičky nebo kelímku a dejte alespoň na jednu až dvě hodiny zamrazit do mrazáku. Poté krabičku znovu vyndejte, abyste zmrzlinu mohli promíchat. Cílem je, abyste ledové krystalky promíchali dovnitř směsi a nezůstávaly na povrchu. Pak vložte znovu do mrazáku a nechte na další hodinu opět zmrazit. Zmrzlinu ještě jednou znovu vyndejte a promíchejte.

Ideální je promíchanou zmrzlinu pak ještě nechat zmrazit v mrazáku přes noc. Před podáváním nechte zmrzlinu trochu povolit při pokojové teplotě, alespoň po dobu dvaceti minut. Zatím si připravte kornoutky, které můžete opatrně polít rozpuštěnou hořkou čokoládou nebo je v ní namočit.

Jahodový sorbet

Pro ty, kteří si dávají pozor na kila, bude jahodový sorbet správná volba. Tento osvěžující a lehký dezert má mnoho podob, od dezertu evokujícího zmrzlinu, po ten připomínající spíše ledovou tříšť. V každém případě jde o velmi jednoduchý a chutný dezert, který v horkých letních dnech jistě oceníte. Co budete potřebovat? Postačí vám půl kila jahod, dva bílky a 100 gramů cukru krupice.

Dejte si předem do mrazáku nachladit kovovou misku. Dvě třetiny z odměřeného cukru rozmíchejte v hrnci s 200 mililitry vody, pak dejte na sporák a přiveďte k varu. Nechte vařit zhruba pět minut, než vám vznikne cukrový rozvar. Ten pak odstavte ze sporáku a nechte vychladnout. Zatím si nakrájejte pořádně omyté jahody na malé kousky. Dejte je do mixéru, přidejte cukrový rozvar a vše rozmixujte na pyré. To pak můžete propasírovat přes jemné sítko, abyste se zbavili drobných zrníček z jahod.

Vyšlehejte sníh z bílků, do kterých přidejte zbývající cukr. Ten pomalu vmíchejte do jahodového pyré. Vše nalijte do vychlazené kovové misky a dejte do mrazáku. Během mražení je dobré jahodovou směs vždy po hodině několikrát promíchat, ideálně alespoň třikrát. Poté nechte sorbet ještě nějakou dobu v mrazáku. Před podáváním ho vyndejte o chvíli dřív, aby povolil při pokojové teplotě. Nezapomeňte si připravit lžíci na vyškrabávání dezertu.

Dobrou chuť!

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články