
Je to vlastně taková trošku neobvyklá love story. Paní Jitka Vrátníková nesla upálení Jana Palacha v roce 1969 opravdu velmi těžce. Vadil jí postoj společnosti a laxní přístup k dalším protestům. A tak se jednoho dne se vším, co tížilo její mysl, svěřila v dopise neznámému mladíkovi, což nakonec vyústilo ve svatbu a emigraci do Kanady.
Poprvé se setkali na autobusové zastávce ve Františkových lázních, kde Jitka pracovala v experimentální psychologické poradně. Se sympatickým mladíkem se dala do řeči jen díky tomu, že jí ujel autobus. Stihli si sice napsat své adresy, ale upřímně nevěřila tomu, že by se ještě někdy viděli.
Láska díky odkazu Jana Palacha
Jitku zasáhla smrt Jana Palacha jinak než většinu lidí, co znala. Ti totiž reagovali na jeho upálení poznámkou, že byl Palach psychicky labilní. Bylo jim ho líto, nikdo z nich ale zároveň nepoukazoval na to, co chtěl svým činem dokázat, potažmo rozpoutat. A tak si své pocity začala sepisovat, byl to jediný způsob na to, jak to ze sebe dostat. Samozřejmě by ale bylo lepší mít možnost si s někým o tom popovídat. Vtom ji napadla jedna věc: že své poznámky pošle onomu mladíkovi, s nímž se setkala na autobusové zastávce.
Odpověď nečekala. Jaké pak muselo být její překvapení, když se mladík o dva týdny později objevil u ní v práci. Jak se ukázalo, byli na tom stejně. I on měl, ohledně Palachovy smrti, jiné mínění než ostatní v jeho okolí. A jen díky tomu, že si přečetl její dopis, porozuměl sám sobě. Jejich společná cesta životem právě započala.
Kanada jako nový domov
Pomalu a jistě začali oba uvažovat o emigraci. A protest, konaný při příležitost prvního výročí okupace sovětskými vojsky, je v tom jen utvrdil. Václavské náměstí bylo plné Lidových milicí a obrněných aut. Protestující bili hlava nehlava, všude samá krev a jeden anton střídal druhý. Bylo jim jasné, že zde nemohou zůstat.
Vysněným novým domovem se měla stát Kanada, o kterou se Jitka již delší dobu zajímala. Nebylo na co čekat, schylovalo se k uzavření hranic. Nejprve bylo potřeba mít nějaké peníze. Její budoucí muž prodal svoji garsonku, na úřadech tvrdil, že se stěhuje jinam. Pak museli získat tzv. pozvání, které bylo tehdy nutné, pokud jste chtěli cestovat za hranice - oběma se jim podařilo je získat. A pak přišel den D, 19. září 1969, nádraží v Chebu, odkud měli odjet do Norimberku.
Při pasové kontrole se Jitce rozklepala kolena a roztřásl hlas. V kabelce, v rozpárané podšívce, měla vložené dokumenty a diplomy přeložené do angličtiny. Když jí začal pohraničník prohrabávat všechny věci, trnula hrůzou, kdy je objeví. Pak by bylo vše jasné. Papíry z úkrytu naštěstí nevypadly, na stole mu tak přistála jen líčidla a další osobní věci. Konečně mohla odejít. Její snoubenec byl hotový téměř ihned. Dozvěděla se totiž, že tam dříve pracoval jako strojvedoucí a měl tak v Chebu plno známých.
Jitka Vrátníková svého rozhodnutí nikdy nelitovala
Po devadesáti dnech strávených v utečeneckém táboře v Zimdorfu mohli konečně odletět do Kanady. Tentokrát již jako manželé Vrátníkovi. Po doplnění potřebného vzdělání nastoupila Jitka do firmy na těžbu a zpracování hliníku. Její muž se uchytil v rozvíjejícím se IT oboru.
Otce, který zemřel v roce 1977, už Jitka nikdy neviděla. Maminka ji ale v Kanadě navštívila hned několikrát. Svého rozhodnutí nikdy nelitovala. Emigrace ji v mnoha ohledech obohatila, včetně velkorysejšího pohledu na svět.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Magazín.paměťnároda.cz: Napsala dopis neznámému muži. Další Vánoce už slavili spolu v Kanadě