Zneužil 12letou dívku, pak si ji vzal. Tyran Ken McElroy unikal spravedlnosti tak dlouho, až ho zabili občané města Skidmore

Zneužil 12letou dívku, pak si ji vzal. Tyran Ken McElroy unikal spravedlnosti tak dlouho, až ho zabili občané města Skidmore
Zdroj: Unsplash

"Slyšeli jsme střelbu, takže jsme se okamžitě schovali. Útočníka jsme neviděli." Tuto odpověď si kriminalisté vyslechli od všech obyvatel městečka Skidmore v Missouri. Bylo jim jasné, že mají se smrtí místního tyrana Kena McElroye něco společného, jak jim to ale mohli dokázat?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 11. 2023 16:00

McElroye neměl nikdo rád. Za svého života se dopustil nejrůznějších ohavných činů, včetně napadení, obtěžování mladistvých, znásilnění, žhářství, vloupání a týrání zvířat. Jenomže se vždy, jako zázrakem, vyhnul odsouzení. A tak se rozhodli obyvatelé Skidmore vzít zákon do vlastních rukou.

Pod nadvládou tyrana

Ken Rex McElroy se narodil v roce 1934. Ve škole vydržel jen do osmé třídy. Pak se raději věnoval lovení mývalů a drobné kriminalitě. Postupem času se však z něho stal protřelý zločinec. Nikdy však za své chování nepykal. Aby se dostal za mříže, bylo zapotřebí svědků, které však uměl velmi dobře zastrašit.

Když kupříkladu znásilnil dvanáctiletou dívku, počkal si, až jí bude čtrnáct. Pak se rozvedl se svou ženou a vzal si oběť. Ta mu navíc porodila dítě. Její rodiče s tím zpočátku nesouhlasili, když jim ale McElroy zapálil dům a zastřelil psa, své rozhodnutí přehodnotili.

V roce 1976 střelil brokovnicí do žaludku farmáře Romainea Henryho. Ten ale přežil, Mc Elroy tak byl obviněn pouze z napadení s úmyslem zabít. Ale i tak byl shledán nevinným. Jeho právník mu sehnal falešné svědky a alibi. V sedmdesátých letech si šel na chvíli sednout za to, že vystřelil po místním prodavači potravin. A když se dostal znovu ven, opět mu začal vyhrožovat.

Oko za oko, zub za zub

Kena McElroye měl snad trošku rád jen jeho právník, který se ho každý rok snažil vysekat ze třech až čtyř vážných obvinění. "Byl to nejlepší klient," řekl Richard McFadin. "Byl dochvilný, vždy říkal, že je nevinný, platil v hotovosti a stále se ke mně vracel. Byl ochoten zaplatit jakoukoli částku, jen aby nešel do vězení."

Místní to ale viděli jinak. Poslední kapkou byl jeho střet s Ernestem "Bo" Bowenkampem, jehož střelil do krku. I v tomto případě vyvázl bez trestu. Bowenkampova dcera Cherly Houston později vypověděla, že se rozhodli vzít věci do svých rukou, jelikož je zákon ve všech ohledech zklamal. Ken byl noční můrou, které se bylo potřeba urychleně zbavit.

Na 10. července 1981 tak byla naplánována schůzka obyvatel se šerifem okresu Nowaday, kde se prodiskutovala aktuální situace. Šerif navrhl, aby byla vytvořena sousedská hlídka. Zároveň se měli lidé vyhnout jakékoli konfrontace s tímto tyranem. Obyvatelé města ale měli jiné plány. Jakmile šerif odešel, vydala se skupinka lidí do krčmy, kde McElroy zrovna popíjel se svou ženou. Když se později odebral na parkoviště, obstoupili samozvaní mstitelé jeho auto. Poté se ozvalo několik výstřelů. Nebylo možné určit, kdo pálil. Každopádně to byla Kenova labutí píseň. Vykrvácel za volantem.

Pachatel neznámý

Obyvatelé Skidmore snášeli šikanu Kena spoustu let. Byli tak přesvědčeni o tom, že když jim příslušné orgány nepomohly, měli nárok na vraždu. A když na ni měli nárok, neměl by je za ni nikdo soudit. Od té doby mají všichni ústa na zámek. Případ se snažil vyřešit šerif i FBI, ale z nikoho nic nedostali. A asi to i tak zůstane. Zaryté mlčení se bude zřejmě dědit po generace.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ken McElroy
Allthatsinteresting.com: The Story Of Ken McElroy, The Vicious Town Bully Who Was Eventually Killed By The People He Terrorized

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články