17 dechberoucích knihoven světa aneb 17 „Disneylandů“ pro milovníky knih i architektury

19. Září 2017
Redakce Lifee.cz
Knihovna Trinity College v irském Dublinu.
Zdroj Thibaud Poirier
Současná doba knihám moc nefandí. Všechny informace dostaneme na jeden dvojklik. A pokud na naše požadavky internet nestačí, knihu si přes něj zarezervujeme, vyzvedneme v knihovně a pelášíme pryč. To je ale velká škoda, napadá při pohledu na fotky 17 dechberoucích knihoven Thibauda Poiriera.
Reklama

Dnešní hektická doba nás tlačí k tomu, abychom si všímali jen sebe. Svých časových plánů, úspěchů i snů. Svět se točí kolem naší osy… a venku je přitom tolik dalších příběhů, co čekají na to, až si jich někdo všimne.

Snad nejsilněji to lze vnímat v knihovnách s nekonečnými stohy knih. Každá z nich (i za každou z nich se) schovává příběh, co čeká na vyslyšení…

Fotografie Thibauda Poiriera to jen umocňují. Poslední rok cestoval po Evropě a zachycoval velkolepé knihovny. Neomezoval se jen na ty starodávné, co přitahují svou dlouhou historií a okázalými architektonickými kudrlinkami. Ale i na ty se současným designem.

16 nejkrásnějších knihkupectví světa

Spoušť mačkal ve chvíli, kdy knihovníci vyvěsili ceduli s nápisem „Zavřeno“. Právě tehdy nebyli v knihovnách žádní lidé, díky čemu vynikla jejich struktura a dispozice.

„Fotografie knihoven zachycují prostor, čas, styl a kultury, a byly pečlivě vybrány, aby zdůraznily unikátní atmosféru a architekturu,“ uvedl autor na svém online portfoliu.

„Podporuje to i vkusné využití symetrie zdůrazňující klasické hodnoty krásy a silnou vizuální interpretaci samoty, kterou člověk cítí, když se ponoří do čtení.“

Pařížan nafotil téměř dvě desítky knihoven a hodlá svůj rejstřík rozšiřovat. Stávající počet je ale více než dostačující k tomu, abychom pochopili, že knihovny jsou paláce příběhů, v nichž čas plyne pomaleji... 

Podívejte se na nejúchvatnější knihovny v galerii:

Zdroj: Thibaud Poirier

Diskuze

Reklama