Krátký dramatický život Nancy Spungen: Vztah se Sidem Viciousem skončil ubodáním v hotelové koupelně

Nancy Spungen
Zdroj: Profimedia

Sex, drogy a rock and roll. Tato fráze se poprvé objevila v roce 1969 v časopise Life. Sloužila k jednoduchému popisu kontrakulturního hnutí šedesátých a sedmdesátých let. A že se toho lidé v a okolo rockových kapel drželi, dokazuje tragický životní příběh partnerky baskytaristy Sex Pistols, Nancy Spungen

Kamil Šivák
Kamil Šivák 04. 04. 2024 11:00

Sex Pistols se proslavili už po svém prvním albu, které vyšlo v roce 1977. Nabízeli texty bez cenzury, politickou rebelii a boj proti establishmentu.

Problémové dětství fanynky Sex Pistols

Nancy se narodila ve Filadelfii v roce 1958. A těžké to měla již při porodu, kdy kvůli omotané pupeční šňůře okolo krku málem zemřela. Lékaři jí naštěstí dokázali zachránit život. Neměla ani žádné trvalé poškození mozku způsobené nedostatkem kyslíku. Odrazilo se to však v její psychice. Už jako malá vykazovala značnou agresivitu. V 15 jí pak diagnostikovali schizofrenii. O dva roky později byla vyloučena ze střední školy.

Po přestěhování do New Yorku se začala živit příležitostnými pracemi a vlastním tělem. Z tvrdé reality jí pomáhal alespoň na chvíli utéct poslech rockových kapel. Mezi její nejoblíbenější interprety patřili Sex Pistols, za nimiž se v prosinci 1976 vydala do Londýna.

Nancy a Sid

Členové kapely nemohli Nancy zprvu vystát. Byla moc násilná a neskutečně hlasitá. Trpěli ji poblíž jen proto, že jim sháněla drogy. Tím si zřejmě získala i srdce basáka Sida Viciouse, se kterým v březnu následujícího roku začala žít. Jejich vztah byl vskutku bouřlivý a plný heroinu, kterého si dopřávali opravdu hodně. Nebylo tak nic divného, když si na veřejnosti nadávali či navzájem mlátili.

Když se kapele konečně podařilo zorganizovat americké turné, měli kvůli plným trestním rejstříkům povoleno vystupovat pouze po barech na jihu země. K fanouškům za velkou louží se ale zrovna moc přívětivě nechovali. Napadali je i svou ochranku. Byl to začátek konce. O rok později se Sex Pistols rozpadli. Prý za vše mohla drogová závislost Sida a jeho komplikovaná partnerka.

Další dny tak povedený pár trávil v newyorském hotelu Chelsea. Žili v pokoji číslo 100 pod jménem John Simone Ritchie - takto se ve skutečnosti jmenoval Sid Vicious. Plánovali comeback. Sid by vystupoval sólově, o manažerské věci by se starala Nancy. Jenomže to by se museli oba přestat chovat jako utrženi z řetězu. Nemohlo to skončit jinak než tragédií.

Smrt Nancy a Sida

V noci na 11. října 1978 uspořádala dvojice další divoký večírek. Jenomže tentokrát Sid spolykal až třicet tablet silných barbiturátů. V noci bylo vše "fajn", ale ráno odpadl. A co Nancy? Ta ležela mrtvá v koupelně s bodnou ránou v hrudi. Bylo jí dvacet let. Policie Viciouse logicky zatkla jako hlavního podezřelého. Byl ale propuštěn na kauci. O pár měsíců později skončil ve vězení kvůli rvačce. Po propuštění v únoru 1979 se na večírku předávkoval svým oblíbeným heroinem, který mu údajně podala jeho vlastní matka.

Dodnes nejsou jasné okolnosti Nancyiny smrti, hovoří se však o tom, že Sidova smrt byla úmyslná. Prý se svou milou uzavřel sebevražedný pakt. Takto v praxi vypadá doslovné dodržování sloganu sex, drogy a rock and roll.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Sex Pistols
Historydefined.net: The Tragic Life of Famous Punk-Girlfriend, Nancy Spungen

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články