Adiktolog Karel Nešpor: Suchý únor je výzva. Pro ženy má alkohol málo známé devastující účinky

Adiktolog Karel Nešpor: Suchý únor je výzva. Pro ženy má alkohol málo známé devastující účinky
Zdroj: Pixabay/Profimedia/koláž Lifee
Doktor Karel Nešpor je mimo jiné také odborníkem na lidský smích.Doktor Karel Nešpor předvedl svůj unikátní smích také v přímém přenosu předávání cen Český slavík.Karel Nešpor dokáže svým smíchem pobavit celý národ.Karel Nešpor s moderátory večera, Alešem Hámou a Ondřejem Sokolem.+ 1 fotka+ 2 fotky

MUDr. Karel Nešpor, CSc. (71) popisuje v rozhovoru pro Lifee.cz, jak závažné důsledky může mít pro lidský organismus pravidelná konzumace alkoholu. Varuje také před alkoholismem u žen, kdy zvyšuje riziko propuknutí rakoviny prsu. Jak hodnotí iniciativu Suchej únor? Co s tělem udělá krátkodobá abstinence? Kolik alkoholu už je moc? A uchylují se k nezdravému pití častěji muži nebo ženy?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 01. 02. 2024 13:30

MUDr. Karel Nešpor, CSc., psychiatr specializující se na léčbu návykových nemocí a skutečná ikona české adiktologie, si v rámci prevence neodpustí zvednutý prst – neexistuje totiž nic, co by se dalo označit za "bezpečné pití". "Nejlepší je nepít žádný alkohol vůbec a nikdy. Bezpečná dávka alkoholu je 0,0. Riziko rakoviny prsu u žen zvyšuje i sklenka vína nebo půl litru piva," upozorňuje lékař na málo známý fakt. V souvislosti s nadcházejícím únorem také vybízí Čechy, aby dali šanci populární iniciativě Suchej únor a alkoholu se pokusili vzdát alespoň na ten jeden měsíc v roce.

Doporučené video: Autorka knihy Zápisník alkoholičky Michaela Duffková v talk show Na kafeečko

Suchý únor očima lékaře Karla Nešpora

Pane doktore, jak hodnotíte iniciativu Suchej únor?
Je to jako poslat játra, mozek a trávicí systém na dovolenou do malebné přírody. Kromě toho dává tato akce svobodu. Aby se člověk mohl objektivně rozhodnout, potřebuje mít srovnání. Někdo porovná suchý únor s mokrým lednem. Zjistí, že suchý únor je lepší, a už u toho zůstane. Kvůli pacientům jsem si chtěl v roce 1984 vyzkoušet, jaké je to rok abstinovat. Zalíbilo se mi to a abstinuji dodnes.

Co s tělem udělá takto krátkodobá abstinence, pokud jsme do té doby alkohol denně konzumovali?
Naprosté většině lidí vysazení alkoholu náramně prospěje. Odvykací stav nastává pouze u těch, kdo si udržovali hladinu alkoholu po většinu času, a to by vyžadovalo hodně vysoké dávky.

Je možné, aby měsíc abstinence někoho "zlomil" k pokračování v průběhu celého roku a následně také celého života?
Nejedná se o askezi, ale o svobodné rozhodnutí dospělého člověka, který si zvolil lepší možnost.

Kolik alkoholu už je moc?

Jak časté pití alkoholu a v jakém množství už je moc? Je to jednou týdně nebo denně?
Nejlepší je nepít žádný alkohol vůbec a nikdy. Bezpečná dávka alkoholu je 0,0. Riziko rakoviny prsu u žen zvyšuje i sklenka vína nebo půl litru piva. I malá množství alkoholu také zvyšují nebezpečí dopravních nehod nebo úrazů. I vaření nebo uklízení vyžadují opatrnost, o sportování ani nemluvě. Naprostá abstinence je zvláště důležitá pro lidi s návykovými nemocemi.

Jak člověk sám pozná, že je alkoholik?
Klíčovým znakem závislosti na alkoholu je zhoršené sebeovládání. Takový člověk ztrácí vůči alkoholu svobodu. Pije, i když původně nechtěl, nebo víc, než měl v úmyslu. Na mém webu drnespor.eu je volně ke stažení příručka „Zůstat střízlivý“. Je v ní také stručný test na závislost.

Může takový člověk přestat pít s vidinou toho, že dál bude pít pouze příležitostně? Není to naopak cesta zpátky k pití?
Záleží na tom, jestli je ten člověk závislý. Ti, kdo jsou závislí, udělají dobře, když budou důsledně a trvale abstinovat. I malá dávka alkoholu nebo tzv. bezalkoholní pivo u nich vyvolává bažení (craving). To je nebezpečné.

Ženy jsou vůči alkoholu zranitelnější

Pijí podle aktuálních statistik více muži nebo ženy?
Samozřejmě pijí více muži a má to biologické důvody. Ženy jsou sice odolnější a dožívají se vyššího věku, ale vůči alkoholu a drogám jsou zranitelnější. Závislost se u žen vytváří rychleji a rychleji dochází k poškození jater i dalším komplikacím včetně zmiňované rakoviny prsu.

Co byste poradil lidem, kteří chtějí přestat pít sami bez odborné pomoci?
Z mého webu si mohou zdarma stáhnout svépomocné materiály. Mohou také navštěvovat organizaci Anonymní alkoholici. Ti se scházejí živě i online, je to anonymní, zadarmo a není třeba se předem objednávat. V Praze se Anonymní alkoholici scházejí několikrát za den česky i anglicky včetně sobot, nedělí a svátků. To je ohromná výhoda.

Chtěl byste čtenářům Lifee.cz závěrem něco vzkázat?
Vážené dámy, cvičte, choďte, usmívejte se a buďte vždy střízlivé.

Ve fotogalerii si pro odlehčení připomeňte terapii smíchem Karla Nešpora, kterou předvedl na předávání cen Český slavík.

Související články

Další články