Lékařka Šárka Krejčová o Suchém únoru: Výsledky pocítíte již za pár dní, s abstinencí půjdou dolů také kila

Lékařka Šárka Krejčová o Suchém únoru: Výsledky pocítíte již za pár dní, s abstinencí půjdou dolů také kila
Zdroj: Pixabay, se souhlasem Aeskulab/koláž Lifee

Suchej únor právě vrcholí a spolu s ním také snaha lidí vzdát se na měsíc alkoholu. Zeptali jsme se proto odbornice, buněčné bioložky Šárky Krejčové, zda pouhý měsíc abstinence v roce našemu tělu uleví, a pokud ano, jak viditelné jsou výsledky. Skutečně je účinné v rámci očisty jater konzumovat coby doplněk stravy ostropestřec mariánský?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 22. 02. 2023 12:00

Podle Šárky Krejčové, medicínské ředitelky laboratoří AeskuLab, je iniciativa Suchej únor zdraví prospěšná a jeden jediný měsíc může našemu tělu v mnohém ulevit. Výsledky se podle ní projeví již za pár dní a pozorovat je můžeme na naší tváří, celkové energii i postavě, která se tímto způsobem velmi snadno a rychle zbaví přebytečných kilogramů.

„Již při měsíčním vysazení alkoholu můžeme být překvapení, že se budeme cítit lépe a uvědomíme si, že alkohol v takové míře nepotřebujeme. Je to možná jen zažitý rituál, v němž můžeme alkohol vyměnit například za dobrý čaj," vzkazuje doktorka Krejčová široké veřejnosti.

Jak velký dopad může mít na naše zdraví měsíční vysazení alkoholu? Vyplatí se to vůbec?

Každý měsíc se počítá, takže ano, i měsíční abstinence se vyplatí. Již po měsíčním vysazení alkoholu se budete cítit lépe. Zlepší se spánek, bude kvalitnější a to způsobí, že se ráno a v průběhu dne budete cítit lépe a plni energie. Probudit se ráno bez tzv. kocoviny vám zlepší start do nového dne.

Po jak dlouhé době je vidět a znát pozitivní efekt, když alkohol úplně vysadíme?

Výsledky se dostaví záhy, během prvních dnů se zlepší kvalita spánku, ubudou bolesti hlavy, budete mít více energie. V dalších dnech zmizí tzv. pálení žáhy nebo žaludeční nevolnost. Vliv na zdravotní stav je vidět na snížení krevního tlaku a tím snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Zhubneme také?

Protože alkohol je vysoce kaloricky náročný, po jeho vysazení je vliv na hmotnost evidentní. V neposlední řadě budete vypadat lépe, zmizí otoky v obličeji a vaše pleť bude svěží. Laboratorně potvrzené vysoké hodnoty jaterních enzymů se budou snižovat, snížení se však projeví za delší časové období. Ale již při měsíčním vysazení alkoholu můžeme být překvapení, že se budeme cítit lépe a uvědomíme si, že alkohol v takové míře nepotřebujeme. Je to možná jen zažitý rituál, v němž můžeme vyměnit alkohol například za dobrý čaj.

Jak alkohol naše zdraví ovlivňuje po té negativní stránce?

Je známo a potvrzeno, že alkohol má negativní vliv na játra a funkci jaterních buněk. U lidí, kteří pravidelně konzumují alkohol, dochází k ukládání tuků v játrech a následně vzniku steatózy jater (tzv. ztukovatění jater - pozn red.). S nástupem steatózy se postupně snižuje jaterní funkce, existuje zde i možnost vzniku zánětu jater a cirhózy. S poruchou jater se váže špatný metabolismus tuků a s ním spojené zvýšené riziko kardiovaskulárního onemocnění (hypertenze, ateroskleróza, infarkt myokardu). Všeobecně nadměrné pití alkoholu poškozuje játra, mozek a srdce a vede též k vyššímu riziku některých druhů rakovin, například v dutině ústní, jícnu, játrech nebo slinivce břišní, a zvyšuje riziko deprese.

Pomáhají v tomto směru játrům také doplňky stravy?

Důležité je kupovat si pouze kvalitní doplňky stravy od renomovaných společností. Doplněk stravy ostropestřec mariánský obsahuje účinnou látku silymarin a obvykle se užívá ve 2 – 3 týdenních kúrách několikrát v průběhu roku. Jelikož ostropestřec podporuje správnou funkci jater, je vhodné v takovém období alkohol vynechat úplně. Játra mají potom větší šanci na regeneraci. Ideální je samozřejmě nechat si udělat laboratorní testy na stav jater před detoxem a následně po něm.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články