Alderney: Jediný koncentrační tábor v Anglii ovládaný Němci: Podle nejnovějšího výzkumu zde zemřelo až 1134 vězňů

Alderney
Zdroj: Wikimedia Commons, Smb1001, CC BY-SA 3.0

Během druhé světové války zůstaly Britské ostrovy osvobozeny od pozemních bojů. Všechny konflikty se odehrály na obloze. To ale neznamená, že nacisté na anglickou půdu vůbec nevstoupili.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 30. 08. 2024 16:00

Normanské ostrovy se staly klíčovou součástí Hitlerovy strategie k útoku na Spojené království a ochraně jeho armád na kontinentu. Nejsevernější základna těchto ostrovů, Alderney, byla dokonce místem čtyř nacistických zajateckých táborů.

Část Atlantického valu

Když se válka překlenula do druhého roku, rozhodla britská vláda v červnu 1940, že se Normanské ostrovy budou demilitarizovat. Téměř celá populace Alderney (cca 1800 osob) byla evakuována do Anglie, zůstala jen hrstka starousedlíků. Němci o tomto rozhodnutí nevěděli a tentýž měsíc bombardovali Jersey a Guernsey. V následujících týdnech pak ostrovy obsadili. Hitler zřejmě souostroví považoval za klíčovou základnu, z níž by bylo možné zahájit invazi do Británie. Mimoto mělo být důležitým článkem v obranném řetězci projektu Atlantického valu, jenž měl Evropu chránit před útoky ze západu.

Alderney se stal nejvytíženějším ostrovem. Nacházely se na něm čtyři tábory. Borkum, Helgoland, Nordeney a Sylt. Poslední z nich od roku 1943 kontrolovala SS, čímž se z něho stala továrna na smrt.

Děly se tam hrozné věci

Předpokládá se, že v Alderney bylo umístěno až 4000 vězňů (ve vrcholném období až 8000) z 27 různých zemí. Byli nucení dřít v tvrdých podmínkách s nedostatečnými příděly potravin, minimální lékařskou péčí a častými tresty v podobě bítí, nebo hůře, oběšením. "Podle mne není Alderney místo, kde se dá kochat krajinou, i když je tam krásně. Já na ostrov nahlížím jako na masový hrob lidí, kterým se zde děly hrozné věci," vysvětlil Gary Font, jehož otec zde strávil devět měsíců.

Počáteční poválečné vyšetřování ukázalo, že zde bylo popraveno okolo 389 lidí. Toto číslo však bylo předmětem diskuze. Někteří tvrdili, že počet obětí mohl jít až do tisíce. Navíc nebylo proti Němcům na ostrovech zahájeno trestní stíhání, jak tomu bylo v Norimberku. Architekti lidského utrpení vyvázli bez úhony.

Odhalení minulosti

Bývalý člen parlamentu, lord Eric Pickles, minulý rok nařídil, aby bylo v Alderney znovu vše přezkoumáno. Na místo bylo vysláno 11 odborníků, kteří své poznatky průběžně zveřejňovali na speciální webové stránce occupiedalderney.org. V květnu tohoto roku došli k závěru, že počet obětí byl 1134. To je překvapivě vysoké číslo oproti původním 389. Snad další získané poznatky dokáží zodpovědět alespoň některé otázky a vymýtit pochybnosti pojící se se čtyřmi německými tábory na ostrově Alderney.

Zdroje informací:
Occupiedalderney.org: News
History.co.uk: The Only Nazi Concentration Camp On British Soil

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články