Největší námořní invaze v dějinách: Oslav 80. výročí Dne D se v Normandii zúčastní i Joe Biden

Omaha beach
Zdroj: Wikimedia Commons, Chief Photographer's Mate (CPHoM) Robert F. Sargent, Public domain
Bombardovací cíle námořních sil.Rozdělení pláží na jednotlivé sektory.Eisenhower promlouvá k mužstvu a dodává jim odvahu.Vojáci se blíží k pláži Omaha.+ 8 fotek+ 9 fotek

Datum 6. června 1944 již bude navždy spojeno s dnem D, tedy vyloděním spojeneckých vojsk v Normandii, jejichž úkolem bylo osvobodit Francii od nacistického područí. V tento památný okamžik přišlo o život několik tisíc vojáků, které zaskočila německá obrana. Co se tehdy stalo? A jak bude vypadat návštěva amerického prezidenta Joea Bidena během slavnostní ceremonie připomínající si tuto významnou událost, která přispěla ke konci druhé světové války?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 06. 06. 2024 11:00

"Vojáci, námořníci a letci spojeneckých expedičních sil! Chystáte se vydat na Velkou křížovou výpravu, na kterou jsme se připravovali několik měsíců." Těmito slovy zahájil onen osudný den vrchní velitel spojeneckých sil Dwight D. Eisenhower. "Plně důvěřuji vaší odvaze, oddanosti a bojovým schopnostem. Nepřijmeme nic menšího než úplné vítězství!"

Německo se připravuje na invazi

Čtyři roky po vpádu do Polska Hitler usoudil, že hlavní hrozbu nepředstavují Rusové, ale spojenci. V souladu s tím vydal 3. listopadu 1943 Vůdcovu směrnici číslo 51, v níž nařídil přeorientovat strategii posílení obrany na západ v očekávání spojenecké invaze. "Vše ukazuje na to, že k invazi dojde nejpozději na jaře, možná ale i dříve," napsal. "Z tohoto důvodu již nemohu ospravedlnit další oslabování Západu ve prospěch jiných dějišť války. Proto jsem se rozhodl posílit obranu na Západě, a to zejména na místech, odkud zahájíme naši válku na dlouhou vzdálenost proti Anglii." Měl pravdu. Spojenci o vylodění uvažovali již v době, kdy tato směrnice vyšla.

Den D začíná

Den D, s krycím názvem Operace Neptun, byl prvním velkým krokem k osvobození Němci okupované Francie a také základem pro vítězství spojenců v celé Evropě. Invaze byla zaměřena na 80 kilometrů velký úsek francouzského pobřeží v Normandii. Pro útok bylo vybráno pět sektorů (pláží): Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Američané si vzali Utah a Omahu, Britové Gold a Sword a Kanaďané Juno.

Operace započala krátce po půlnoci 6. června 1944. První palba byla zahájena během svítání. Krátce nato se na plážích vylodilo okolo 135 000 vojáků. S první vlnou také připlul syn prezidenta Teddyho Roosevelta, Theodore.

Pláž Utah byla dobyta celkem snadno, Omaha se ale zmítala v chaosu. Rozvědka bohužel špatně odhadla míru německé obrany. Díky rozsáhlému systému zákopů mohli nacisté pokrýt celou pláž. Hustý déšť kulek tak smetl spojence ještě dřív, než stačili poprvé vystřelit. Kvůli zatažené obloze nebylo ani přínosné bombardování. Voda a pláž byly navíc silně podminovány. A nedařilo se ani obojživelným tankům Sherman. Vlny je smetly zpět do rozbouřeného moře. Byla to jedna velká tragédie. Okolo půl deváté ráno zavládlo ticho. Na hladině se pohupovaly tisíce mrtvol spojeneckých vojáků. A s příchodem torpédoborců byla Omaha zajištěna. Odhady hovoří o tom, že z celkového počtu 43 250 mužů, kteří se tam vylodili, jich zemřelo 3000. Na žádné jiné pláži tolik ztrát nebylo.

Veteráni vzpomínají

"Když jsme byli od pláže Omaha vzdáleni asi necelý kilometr, začaly do přední rampy člunu narážet kulky z kulometů," zavzpomínal zdravotník seržant Ray Lambert. "Když rampa klesla, měli jsme vodu nad hlavami. Někteří byli zasaženi, jiní se utopili. Loď, jenž byla vedle nás, explodovala. Někteří muži začali hořet. To bylo naposledy, co jsme je viděli. Když jsme se konečně dostali na pláž, řekl jsem jednomu z mých mužů, že tohle musí být peklo. Asi o minutu později dostal kulku do hlavy."

Vojín Bob Shotwell byl z celé vřavy vzrušený. "Neměl jsem žádné bojové zkušenosti. Jako většina mladých jsem měl pocit, že se mi nemůže nic stát. Když ale začaly okolo mne plavat kusy lidských těl, přemýšlel jsem, zda to čeká i mne." Generál Omar Bradley zase ve svých memoárech napsal, že to byla noční můra, na niž by se nemělo nikdy zapomenout.

Joe Biden ve Francii

Památku padlých uctí tento týden také americký prezident Joe Biden s manželkou. Ve Francii bude pobývat od 5. do 9. června. Nejprve se zúčastní vzpomínkového ceremoniálu (6. 6.), kde také přednese proslov. Pak pozdraví americké veterány a jejich rodinné příslušníky. O den později přednese další projev na Pointe du Hoc - výběžku na vrcholku útesu, kde byly během vylodění napadeny odvážným útokem německé bunkry. Jako poslední bude následovat jednání s francouzským premiérem Macronem o klimatu, posílení spolupráce v hospodářské, vesmírné a jaderné oblasti a o dlouhodobé podpoře Ukrajiny.

Zdroje informací:
Allthatsinteresting.com: Omaha Beach And The Untold Horrors Of D-Day
Lemonde.fr: Biden to make state visit to France after D-Day 80th anniversary ceremonies

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články