Vděk po letech: Eric Schwam obyvatele malé francouzské vesnice odměnil dvěma miliony eur. Díky nim totiž přežil holocaust

Le Chambon sur Lignon
Zdroj: Wikimedia Commons, Jeanne Menjoulet, CC BY-SA 2.0

Karma funguje oběma směry. To znamená, že se vám nevrátí jen v tom špatném, ale i dobrém. Příkladem toho jsou obyvatelé francouzského města Le Chambon-sur-Lignon. Proč?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 05. 04. 2024 11:00

V roce 2020 město obdrželo skutečně neobvyklý dar. Rakušan Eric Schwam jeho obyvatelům odkázal ve své závěti přes dva miliony eur. Bylo to poděkování za to, že ho více než dva roky chránili před deportací do koncentračního tábora.

Vichistická Francie

Po obsazení Francie Němci v roce 1940, zřídili nacisté novou vládu, která s jejich režimem sympatizovala. Říkalo se jí vichistická vláda a její členové začali ihned shromažďovat "nežádoucí" obyvatele země, čili Židy, Romy a další osoby, které neodpovídaly aktuální ideologii.

Jako Němci je začali posílat do táborů, kde byli drženi v ghettech, dokud si pro ně nacisté nepřišli. Jedním z těchto lidí byl i mladý rakouský Žid Eric Schwam, který byl v táboře spolu se svou rodinou. Jeho rodiče byli velmi vzdělaní lidé. V ghettu v Rivesaltes tak pomohli vytvořit knihovnu, díky které vězni dokázali alespoň na chvíli zapomenout na svůj krutý osud.

Ericova rodina vydržela v táboře až do jeho uzavření v roce 1942. Jako jediní nebyli deportováni do Německa. Místo toho skončili v Le Chambon-sur-Lignon. Zřejmě je tam dostal švýcarský sociální pracovník jménem Friedel Reiter.

Vesnice uprchlíků

Byla to malá vesnička pro uprchlíky. Od prosince 1940 do září 1944 pomohli až 5000 lidem, zejména Židům, prchajícím před nacistickým terorem.V čele hnutí stál místní pastor Andre Trocme a jeho žena Magda. Byli přesvědčeni o tom, že pomáhat utlačovaným je správné. A ve stejném duchu pastor naléhal i na věřící. Neměli podléhat nenávisti, kterou šířila nacistická a vichistická vláda, ale konat Boží vůli.

Lidé tak uprchlíky ukrývali ve svých domovech nebo stodolách. Jiní je vyzvedávali na nádraží a odváděli do bezpečí. Také se snažili jim ze všech sil poskytnout co možná nejnormálnější život. Mohli svobodně praktikovat svou víru, pro děti zase byly k dispozici mládežnické spolky.

Odhalení statečných obyvatel

Bylo jen otázkou času, kdy se k představitelům vichistické vlády donesou informace o vesničce, v níž se ukrývají Židé. Bylo vydáno nařízení o vydání všech uprchlíků, kdo by se postavil přitom na odpor, stihl by ho tvrdý trest. Trocme byl, spolu s ředitelem školy, zatčen. Nic se jim sice nestalo, ale po propuštění se raději schovali. Jeden z příbuzných pastora ale takové štěstí neměl. Skončil v lublinském koncentračním táboře, kde zemřel rukou důstojníka SS.

Schwamova rodina vyvázla opět bez úhony. Po válce se vrátili do rodného Rakouska. Eric ale v městečku zůstal až do roku 1950. Poté se přestěhoval do Lyonu, kde vystudoval farmacii a potkal svou budoucí ženu. Během následujících 70 let se Ericovi podařilo nashromáždit nemalé jmění. Na sklonku života se v mysli často vracel do malé vesnice, kde přežil nejtemnější roky svého života. A tak se rozhodl, že ve své závěti odkáže těmto dobrým lidem dva miliony eur. Tato suma pak byla radnicí použita na vzdělávání a služby pro mládež. V roce 2009 dostalo městečko také pochvalu od Baracka Obamy v rámci Dne památky obětí holokaustu. O Ericovi ale nikdo nevěděl, až do roku 2020, kdy se po jeho smrti začala plnit poslední vůle. O to větší překvapení to pak bylo pro pamětníky, kteří Židům pomáhali. Nikdy by je nenapadlo, že je někdo po tolika letech takto ocení.

Zdroje informací:
BBC.com: Austrian man leaves large amount to village that saved family from Nazis
Historydefined.net: Holocaust survivor, Eric Schwam and his 2 million eur gift

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články