Životní tragédie Joea Bidena: Život jeho první ženy Neilie předčasně ukončila autonehoda

Joe Biden s první manželkou Neilií
Zdroj: Profimedia

Než se z Joea Bidena stal prezident Spojených států, čelil několika osobním tragédiím, které změnily jeho život i práci. Tou nejzásadnější byla smrt první manželky Neilie.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 22. 05. 2024 16:00

Jeho první žena byla především oddanou matkou tří dětí - Beaua, Huntera a Naomi. Ale to nebylo vše. Svému muži se stala velmi dobrou rádkyní. Její tipy a postřehy mu pak pomohly vyhrát volby do amerického senátu. Pak ale došlo 18. prosince 1972 k nečekanému neštěstí.

Krátký život Neiliy Hunter Biden

Neilia Hunter Biden se narodila 28. července 1942 v New Yorku Robertovi a Louise Hunterovým, kteří byli majiteli restaurace. Ve škole se účastnila mnoha mimoškolních aktivit jako třeba klubu francouzštiny, plavání a studentské rady. Její nadšení pro studium ji přivedlo až na Syracuse University a později ke kariéře učitelky.

Když ale potkala na Bahamách Joea Bidena, změnil se jí celý život. A když jí řekl o svých životních cílech, byla ruka v rukávě. Už tehdy věděl, že chce být hlavou státu. V roce 1966 se konala svatba. Joe pracoval zpočátku jako právník, pak soustředil všechen svůj čas na kandidaturu do senátu. Ač byl rozený smolař, laskavé vedení jeho ženy mu ale nakonec křeslo přece jenom vyneslo. Dlouho se ze svého vítězství ale neradoval.

Tragická autonehoda

Na 18. prosinec si Neilia, spolu se svými dětmi, naplánovala koupi vánočního stromku. Během jízdy po venkovské silnici měla narazit do tahače s návěsem. Jeho řidič Curtis C. Dunn se snažil sjet z cesty, ale nestihl to. Jeho vozidlo na to nebylo dostatečně rychlé. Hovořilo se o nešťastné náhodě a také o tom, že byl řidič opilý. Dle policistů to bylo neštěstí.

Neilia a dcera Naomi zemřely ihned. Beau a Hunter byli vážně zraněni. Naštěstí se plně zotavili. Joe Biden byl v té době ve Washingtonu, kde dělal pohovory s adepty na své nové zaměstnance.Telefon se smutnou zprávou tehdy zvedla jeho sestra Valerie. Biden zřejmě vycítil, že nepůjde jen o lehkou nehodu, neboť se své sestry zeptal: "Má žena nežije, viď?"

Zvažoval rezignaci

Joe Biden okamžitě odjel za svými syny do nemocnice. Kvůli tomu také odložil složení přísahy v senátu. Dokonce zvažoval úplnou rezignaci. Hlavou mu také proletěly myšlenky na sebevraždu, ty ale rychle zahnal. Musel se postarat o své syny. Měl se také vrátit do senátu. Jeho členové na něho naléhali, ať to zkusí na půl roku a uvidí. Nakonec tak složil přísahu v nemocnici.

V následujících letech zastupoval 36 let v senátu stát Deleware, pak se stal viceprezidentem Baracka Obamy. V roce 2020 byl zvolen americkým prezidentem. Oženil se pět let po nehodě s Jill Jacob. Před devíti lety přišel o další dítě. Beau prohrál boj s rakovinou mozku. A ani Hunter neušel problémům. Roky se potýkal se závislostí, skandály a právními problémy. Jak se ale s tím vyrovnal sám Joe? Řídil se filozofií syna Beaua. "Dávejte jednu nohu před druhou a kráčejte vpřed. To je má víra, která mne celý život drží nad vodou," nechal se slyšet Biden při udílení cen Athenagoras Human Rights Awards v roce 2015.

Zdroj informací:
Wikipedia.org: Joe Biden
Allthatsinteresting.com: Who Was Neilia Hunter Biden, The First Wife Of Joe Biden?

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články