Maria Montessori: Její boj za přístup k dětem způsobil revoluci, vlastního syna se ale vzdala

Maria Montessori: Ve skutečnosti na svého syna nezapomněla
Zdroj: Profimedia
"Vytvoření trvalého míru je otázkou vzdělávání. Vše, co mohou politici v této věci udělat, je, že nás neuvrhnou do války.""Děti jsou zázračná stvoření, a to by si měl uvědomit každý učitel.""Dítě bychom neměli nutit do učení, naopak bychom se v něm měli snažit zažehnout světlo, jenž se nazývá inteligence.""Nikdy nepomáhejte dítěti s úkolem, u kterého má pocit, že by mohlo uspět."+ 2 fotky+ 3 fotky

Dnes má premiéru životopisný film o zakladatelce progresivní výuky, jenž především hledí na osobnost žáka a nikoli na jeho mentorování, Marii Montessori. Nastala tak skvělá příležitost podívat se blíže na osobnost této podivuhodné ženy.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 04. 2024 11:00

Maria Montessori byla všestranná italská pedagožka, lékařka, filozofka a vědkyně. Proslavila se zejména svými nekonvenčnimí a vlastně i revolučními vzdělávacími metodami.

Byla třikrát nominována na Nobelovu cenu

Ačkoli cenu nikdy neobdržela, svědčí to o tom, jak si jí její kolegové velmi vážili. Její přínos k rozvoji zdravé společnosti byl vskutku velký. Její aktivity v sociální oblasti se ale netýkaly jen dětí. Bojovala také za volební právo žen. Neustále zdůrazňovala jeho důležitost. Vyzývala ženy, aby se zapisovaly na volební listiny, neboť neexistoval žádný přímý zákaz, jen nedoložená společenská norma.

Také využila toho, že žádný zákon nezakazoval ženám studovat na univerzitě. Stala se tak studentkou římské univerzity. Na její prohlášení reagovali zejména pedagogové, ti pak apelovali na zákonodárce. Většina žen se kupříkladu nemohla zúčastnit voleb kvůli starým zvykům. Jiná města se stala ale progresivnějšími a veřejně ženy vyzvaly k účasti na volbách. Tím vznikl precedens, jenž se stal základem pro pozitivní změny, týkající se poskytování rovných práv ženám i mužům.

Jít dobrým příkladem

Montessori výuka není vhodná jen pro kojence a děti se speciálními potřebami. Individualizaci a aktivní učení lze uplatnit v jakékoli fázi života, čili i pro starší děti. Důležité je vytvořit stimulující učební prostředí, které podporuje seberozvoj a sebezdokonalování. Jinými slovy, podporovala kritické myšlení, kreativitu a seberealizaci.

"Děti se učí tím, že nás sledují a poslouchají. Můžeme jim radit, jaké by měly být, ale nejlepším způsobem na výchovu je ten, že budeme před nimi žít čestně a zodpovědně." Tento Mariin výrok, který často opakovala, nám ukazuje, že základem všeho je jít dobrým příkladem.

Absorbující mysl

Koncept Absorbující mysl vysvětluje jedinečnost a sílu dětské mysli v raném dětství, zejména do šesti let, kdy funguje jako houba, jenž nasává vědomosti a dojmy z prostředí, aniž by přitom vynaložila velkou námahu.

Hlavním rysem této metody je tak sebevzdělávání. Dítě se učí ze svého okolí, prohlubuje své znalosti pozorováním a experimenty a interakcemi s předměty. Jde tedy o hlavní princip pedagogického přístupu Marie Montessori, v němž nemělo místo fyzické násilí. Stejně jako nutit děti k tomu, aby se všechny vzdělávaly na jedné úrovni. Každé z nich má naopak své vlastní tempo vzdělávání.

Maria Montessori a její syn

Spousta pramenů uvádí, že Maria Montessori se kvůli karíéře vzdala svého syna Maria. Nové poznatky ale hovoří o opaku. Maria se vždy velmi dobře učila a chtěla se stát lékařkou. Cestu ke svému snu si musela ale pracně vydláždit. Obklopovala ji totiž zcela patriarchální společnost. Byla jedinou dívkou na lékařské fakultě v Římě. Ve 28 letech se stala ředitelkou specializované školy pro děti s mentálním postižením. Předtím vedl školu Guiseppe Montesan. Ti dva se velmi sblížili. Brzy se jim tak narodil Mario. Sám Guiseppe se svatbou moc nespěchal, jeho rodičům se Maria vyloženě nelíbila.

Chtěli pro něho ženu z urozené a bohaté rodiny. Marii sice také v žilách kolovala modrá krev, nebyla ale na Guiseppeho úrovni. Narození potomka by pro ni navíc znamenalo konec kariéry. S těžkým srdcem ho tak dala k adopci. Pravidelně ho ale navštěvovala. Po smrti náhradní matky mu řekla, jak se věci mají. To je velmi sblížilo. Začali dokonce pracovat na novém systému výuky, na jehož vývoji pokračoval Mario i po její smrti.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Maria Montessori
Woodandhearts.com: 10 Facts You Need to Known About Maria Montessori

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články