Duchařská seance v Blanické ulici se zvrtla: Pozván byl i prezident Masaryk. Místo něho přišel naštvaný Tutanchamon

Duchařská seance v Blanické ulici: Pozván byl i prezident Masaryk. Místo něho přišel naštvaný Tutanchamon
Zdroj: Wikimedia Commons, William Marriott, Public domain

Snažili se dokázat, že žádní duchové neexistují a přitom se jim měl podařit pravý opak. Řeč je o údajné spiritistické seanci, k níž mělo dojít v roce 1928 nebo 1929 v Blanické ulici čílo 8 na pražských Vinohradech. Skutečně se tam zjevil samotný faraon Tutanchamon?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 22. 02. 2024 16:00

Vyvolávání nadpřirozených entit se mělo uskutečnit v ateliéru akademického sochaře Jaroslava Foita. Role média se ujmul devětadvacetiletý Jovan Jovič ze Srbska, kterého předcházela poměrně úctyhodná pověst.

Pozvali i Masaryka

Jak již bylo uvedeno výše, tato seance měla hlavně dokázat, přestože ji řídilo známé médium, že neexistuje žádný posmrtný život, tudíž není možné s nikým z onoho světa navázat kontakt. Foit měl na sešlost pozvat i T. G. Masaryka, jenž se ve své knize Světová revoluce zabýval i takzvanou duchařinou. Ten ale nakonec nedorazil. Událost si naopak nenechal ujít zednář a zarytý ateista J. S. Machar, boxer a šampión Československé republiky Jaroslav Kovanda, spisovatel a novinář Vojtěch Rozner či synovec známého legionáře František Švec. Celkem bylo přítomno deset pánů a tři dámy. Začalo se v pět hodin odpoledne.

Všichni usedli ke kulatému dřevěnému stolu a dali ruce na stůl. Poté se v ateliéru zatáhly všechny závěsy, aby v místnosti panovala co největší tma. Jovič se dostal pomalu do transu. Vyvolávání zesnulých mohlo začít. Jako první šel Foit. Vzpomněl si totiž na jednoho studenta, který spáchal sebevraždu. Pak přišel na řadu legionář Švec. Dokonce došlo i na prvního československého ministra financí Aloise Rašína. To vše ale probíhalo typicky kabaretním stylem. Jako na představení...

Tutanchamonův příchod

Jako poslední, coby velké finále, měl být vyvolán duch velkého Tutanchamona. Než se ale tak stalo, měl před ním přítomné varovat Rašínův přízrak. Prý se bude mstít za to, že byl vyrušen z věčného odpočinku. Jovič se zprvu zdráhal, pak ale začal vykřikovat cizí slova a třást se tak silně, až ho museli držet dva muži. Po chvilce kdosi nebo cosi rozbilo všechny egyptské sošky v ateliéru.

Co se dělo dál, není známo, ale stejně jako po otevření faraonovy hrobky, měla dotyčné stíhat smrt a nemoci. O otce přišel organizátor sochař Foit, další trpěli nespavostí a zdravotními problémy.

Psychiatr Jan Šimsa

Přezkoumání případu se měl ujmout slavný psycholog a záhadolog Jan Šimsa, který proti spiritismu vystupoval stejně vehementně jako Houdini. U vinohradské seance ale kupodivu nedošel k zádnému konkrétnímu závěru. Byl jen přesvědčen o tom, že žádný pomstychtivý duch neexistuje. Znamená to tedy, že smrt sochařova otce byla čistě náhodná a onemocnění členů sešlosti pouhý výsledek velmi silné sugesce?

Zdroje informací:
Deník.cz: Tajemná seance v Blanické - Večírek se vymkl kontrole, spiritisty vyděsil duch
Novinky.cz: Na slovičko s duchy

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články