Temné pozadí slavné fotky s názvem Sup a malá holčička: Autor za ni dostal Pulitzerovu cenu, pak spáchal sebevraždu

Sup a malá holčička
Zdroj: Profimedia

V roce 1993 se jihoafrický reportér Kevin Carter rozhodl navštívit Súdán, kde zrovna řádil hladomor. Podařilo se mu tam pořídit fotografii s názvem Sup a malá holčička, která poté získala Pulitzerovu cenu. Okolnosti pořízení fotografie si však na Carterovi vybraly krutou daň. O rok později spáchal sebevraždu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 11. 03. 2024 11:00

Fotka, zveřejněná v The New York Times přitáhla pozornost celého světa. Byl to šokující snímek, jenž ukazoval krutou realitu země, v níž neměli její obyvatelé co do úst. Ozvala se také spousta kritických hlasů, proč fotograf onomu chlapci (nesprávně identifikovaný jako dívka) nepomohl. Nemohl. Celou dobu ho doprovázeli vojáci, kteří mu zakázali jakkoli do něčeho zasahovat...

Kdo byl Kevin Carter

Kevin Carter vyrůstal v Jižní Africe během apartheidu. Byl tak svědkem razií, které měly za úkol vyhnat černochy z bělošských čtvrtí, kde pobývali nelegálně. Když byl povolán do armády, přihlásil se k letectvu, kde sloužil čtyři roky, chtěl se tím vyhnout zařazení do pěchoty. I zde byl svědkem rasismu. Jednou to již nevydržel a zastal se černošského číšníka, kterého uráželi jeho kamarádi. Ti ho za to pořádně zmlátili.

K rozhodnutí stát se fotoreportérem došel po bombovém útoku v Pretorii v roce 1983. Považoval za své poslání dokumentovat hrůzu apartheidu. A právě v rámci své práce pak dostal zadání nafotit v Súdánu hladomor. To ale ještě netušil, jak se díky jedné fotografií proslaví. Kdyby ale tušil, jak to skončí, slávy by se milerád vzdal.

Krutá realita súdánského hladomoru

Kevin Carter během své kariéry nafotil spoustu drsných snímků, což zanechalo stopy na jeho psychice, tento byl ale pomyslným posledním hřebíčkem do rakve. Úkolem bylo zachytit během návštěvy Súdánu humanitární krizi, což by mohlo ve výsledku přinést nějaké finanční prostředky na zlepšení celkové situace. A právě tehdy se mu podařilo pořídit snímek hladem vysíleného dítěte, které se plazilo po čtyřech do centra pomoci, kde na něho čekala alespoň trocha jídla se supem v pozadí, jenž jakoby čekal, zda se tam zvládne dostat, nebo mu poslouží jako potrava.

Nejkontroverznější fotografie v historii žurnalistiky

Fotka Sup a malá holčička vyšla v The New York Times 26. března 1993. Téměř okamžitě redakci zaplavily dopisy čtenářů s dotazem, co se s dítětem stalo. Také spílali Carterovi, že se měl místo focení o hladovějící dítě postarat. Nikdo z nich samozřejmě nevěděl, že ho doprovázeli vojáci, kteří dbali na to, aby se do ničeho nemíchal. Nemohl tak ani zůstat a ujistit se, že dítě dostalo najíst. Přes všechny kontroverze získal následující rok Pulitzerovu cenu. Dlouho si ji ale neužil. Záhy spáchal sebevraždu. Nedokázal vymazat z hlavy své zážitky.

V roce 2011 cestovali do Súdánu reportéři ze španělských novin El Mundo, aby zjistili, jaký osud potkal dítě ze slavné fotky. Podařilo se jim narazit na jeho otce. Jeho, protože, jak již bylo uvedeno, ve skutečnosti to nebyla holčička, ale chlapeček. Jmenoval se Kong Nyong. Ten den se se sice zachránil, zemřel však v roce 2007 na horečku z neidentifikované nemoci.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: The vulture and the little girl
Allthatsinteresting.com: How The Vulture And The Little Girl Captured The Utter Devastation Of The 1993 Sudan Famine

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články