Zbičovaný Peter: Ikonická fotka, která definitivně přesvědčila Ameriku o zvrácenosti otroctví

Zbičovaný Peter: Ikonická fotka zjizvených zad uprchlého otroka Gordona definitivně strhla Americe růžové brýle
Zdroj: Wikimedia Commons, Mathew Benjamin Brady, Public domain

I když bychom našli o jeho životě jen málo informací, otrok Gordon, alias "Zbičovaný Peter", zanechal v americké historii důležitou a také děsivou stopu. Jeho fotka totiž otevřela oči milionům Američanů, kteří si předtím představovali otroctví v růžových barvách.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 06. 02. 2024 11:00

Počátkem roku 1863 byla občanská válka v plném proudu. Jednoho dne se XIX. sbor Unie setkal s uprchlým zotročeným mužem jménem Gordon. Když jim ukázal svá zdrásaná záda, které si poté vyfotili, shodli se muži na tom, že po tomhle už nebudou Spojené státy takové, jaké bývaly.

Odvážný útěk otroka Gordona

V březnu roku 1863 se Gordon konečně rozhodl, že uteče svým pánům, Johnovi a Bridget Lyonsovým, kteří na své usedlosti St. Landry drželi zhruba 40 lidí. Uprchl poté, co byl kvůli bičování upoután na lůžku dlouhé dva měsíce. Jakmile se dokázal znovu postavit na nohy, využil šance dostat se za linii Unie, což znamenalo, jinými slovy, získat svobodu.

Neváhal tak putovat bahnitým terénem venkovské Louisiany a třít se cibulí, aby zmátl psy, kteří ho měli vystopovat. O deset dní později a 128 kilometrech se dostal do bezpečí. Dokázal to, v čem spousta jeho krajanů neuspěla.

Fotografie "Bičovaného Petera"

Dle článku v novinách New York Daily Tribune z prosince 1863 řekl Gordon vojákům Unie následující: "Bičoval mě dozorce. Můj pán nebyl přítomen. Nevzpomínám si na to. Omdlel jsem bolestí. Dozorce mi totiž do ran sypal sůl. Když jsem začal pomalu přicházet ke smyslům, říkali mi všichni, že jsem se musel zbláznit, že se takového nic nestalo. V tu ránu jsem měl chuť každého z nich zastřelit."

Jako svobodný muž Gordon rozhodně nezahálel. Okamžitě se přihlásil do unijní armády. Služba ho zavedla až do přístavu Baton Rouge, kde narazil na dva fotografy z New Orleans. Ti se živili takzvanými cartes de visite, což byly malé fotky, které si rádi kupovali obyčejní lidé. I oni si vyfotili jeho zbičovaná záda. Jeho příběh se tak rázem dostal do podvědomí mnoha osob. Pod nám již známým názvem Zbičovaný Peter vyšel i v červencovém čísle roku 1863 časopisu Harper's Weekly. Konečně lidé pochopili, že otroci nejsou majetek, ale cítící lidské bytosti.

Dědictví Zbičovaného Petera

Gordon a desítky dalších mužů, kteří se přihlásili do "barevných pluků" unijní armády, bojovali skutečně statečně. Zejména v bitvách u Port Hudson, obléhání Petersburgu a Fort Wagner dokázali rozdrtit instituci otroctví tím, že prorazili obranné linie Konfederace.

Přestože se o Gordonově dalším životě nic neví, zanechal po sobě nesmazatelné dědictví. Brutální fotografie se zbičovanými zády byla v přímém kontrastu s jeho tichou důstojností a stala se tak jedním z určujících obrazů občanské války a jednou z nejintenzivnějších připomínek toho, jak groteskní bylo otroctví.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Peter (enslaved man)
Allthatsinteresting.com: Whipped Peter And The Photo That Exposed Slavery's Horrors

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články