Andrea Růžičková má vysněný skleník: Pěstuje bez chemie za pomoci žížalího čaje

Andrea Růžičková má vysněný skleník: Pěstuje bez chemie za pomoci žížalího čaje
Zdroj: Se souhlasem Andrey Růžičkové/Lifee/Na kafeečko/koláž Lifee
Pro herečku Andreu Růžičkovou je skleník velkým splněným snem.U skleníku dokáže dlouho sedět a rozjímat, protože na něj večer dopadá ideální světlo. Rostlinky ve skleníku pěstuje Andrea tak, aby se vzájemně chránily před škůdci. Oba synové herečce ve skleníku rádi pomáhají a pozorují proces růstu rostlinek. + 11 fotek+ 12 fotek

Herečka Andrea Růžičková, za svobodna Kerestešová, si splnila sen v podobě velkého skleníku, kde pěstuje podle vlastních pravidel - bez chemie, jen za pomoci žížalího čaje. V rozhovoru pro magazín Lifee.cz upřesňuje, jak sázet rostlinky, aby přirozeně odpuzovaly škůdce, nebo podle jakého klíče vybírala místo, kde bude vysněný skleník stát. Zapojují se do práce její synové?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 07. 05. 2025 09:00

Herečka Andrea Růžičková (40), hvězda seriálu Vyprávěj, se s manželem Mikolášem (46) a syny Jáchymem (5) a Tobiášem (7) před pěti lety přestěhovala do starého rodinného domu s velkou zahradou. Tam konečně realizuje své troufalé plány o vlastní potravinové soběstačnosti - velkým krokem pro ni bylo nedávné vybudování skleníku.

Zeleninu v něm se zařekla pěstovat bez pomoci chemie a vypomáhá si nejen přírodním hnojivem, které produkují žížaly, takzvaným žížalím čajem, ale také chytrým sázením jednotlivých druhů rostlinek. „Například se doporučuje dát do každého záhonu lichořeřišnici, která je prvotní obranou – když přijde nějaký škůdce, tak ji napadne, a vy už víte, že tam máte škůdce,“ odhaluje v našem rozhovoru zajímavé tipy a triky. Jak sama vzkazuje čtenářům Lifee, teprve za rok uvidíme, zda tyto rady skutečně fungují - a ona se potom ráda podělí o další zkušenosti, které díky práci ve svém skleníku nasbírala.

Doporučené video: Andrea Růžičková v talkshow Na kafeečko

Andrea Růžičková našla štěstí ve skleníku

Andreo, podle čeho jste vybírali typ skleníku?
Skleník jsme běžně koupili na internetu na základě recenzí, které jsem si přečetla. Od začátku jsem věděla, že nechci fóliovník nebo polykarbonát. Obecně se snažíme mít v domácnosti minimum plastu. Skleník se mi proto líbil z estetického hlediska, navíc to byl můj dlouhodobý sen. Každý večer jsem manželovi připomínala, jak moc si to přeju. Jednoho dne jsme se rozhodli a on mi ho postavil. Byla to fuška, protože návod uvádí, že by to měli stavět čtyři lidé – on nemohl vydržet čekat a postavil to sám. Nechal na tom trochu ruce, ale byl to od něj krásný akt lásky, jsem na něj pyšná.

Kdo určil místo, kde bude skleník stát?
Všechno je to víceméně symbolické, protože na tom místě dlouho nebylo nic. Když jsme před pěti lety koupili dům se zahradou, tak na tom místě bylo smetiště. Nebylo tam vůbec nic a dlouho jsme to vyklízeli, protože jsme v té zemi stále nacházeli nepořádek. Dali jsme tomu čas, protože jsme pořád nevěděli, co s tím místem. Věděli jsme, že má obrovský potenciál, protože je z něj krásný výhled na dům a dopadá tam večer golden hour, zlatá hodinka – je tam kolem šesté hodiny a bývá to měkké úžasné světlo. Proto jsme čekali, protože některé věci, obzvlášť na zahradě, potřebují čas.

To chápu, je to velký zásah.
Člověk musí pochopit, jak to funguje spolu s přírodou. Od začátku se snažíme napojit na to, co je, a nepředělávat pořádky. Osvědčilo se nám, že tam je krásné světlo a že by se tam rostlinkám mohlo dařit, tak jsme to místo takhle přetvořili. Je to symbolické v tom, že my jsme tvůrci, a na nás záleží, jak budeme konkrétní místa měnit. Estetická stránka je pro mě velmi důležitá, a myslím, že ty věci mohou být zároveň hezké i užitečné. Když se to pak potká, vznikne ráj na zemi. A vytváříme ho jenom my.

Hnojím pouze žížalím čajem, říká Andrea Růžičková

Co ve skleníku aktuálně pěstujete?
Zatím tam mám hodně salátu. Ve všem jsem totální nováček. Snažím se být z jisté části soběstačná. Salátům se daří výborně. Zároveň všechno pěstuji ze semínek, v biokvalitě a bez hnojiv. Chtěla jsem si vyzkoušet, jak je náročné odolat škůdcům a všem negativním vlivům. Sama teď vidím, že všichni mají papriky a rajčátka větší, jenže všichni také používají hnojiva. Já jsem si dala závazek, že budu používat na hnojení jen žížalí čaj z vermikompostéru.

Máte doma vermikompostér?
Vermikompostér jsem kdysi měla, zkoušela jsem chovat žížaly, ale nedávala jsem to – nebyli jsme schopni najít místo, kde by nám to nevadilo, kde by to nesmrdělo a nelétaly mušky. Nakonec jsem to darovala adekvátní osobě, která se o to stará.

A od ní máte žížalí čaj?
Žížalí čaj dnes koupíte za stovku prakticky všude a myslím, že je to skvělé řešení.

Pěstuji rostliny, které odpuzují škůdce

Skvěle! Které další rostlinky ve skleníku máte?
Snažím se dávat do skleníku rostlinky, které mají schopnost přirozeně odpuzovat škůdce, je to takový můj experiment. Například se doporučuje dát do každého záhonu lichořeřišnici, která je prvotní obranou – když přijde nějaký škůdce, tak ji napadne, a vy už víte, že tam máte škůdce. Podobně jednoduché selské tipy se snažím zjišťovat.

Podělte se o další!
Je dobré mít ve skleníku levanduli, rozmarýn, a podobné aromatické bylinky, protože to škůdci nemají rádi. Má se to vsadit přímo mezi rostliny. Kultura toho, jak to bylo kdysi – každý záhonek jedna rostlinka – už neplatí, protože pokud dodržíme biodiverzitu, tak se rostliny mohou chránit samy navzájem.

To je výborný nápad, děkujeme za tipy.
Pro mě samotnou je to experiment a malá laboratoř, kam se každé ráno a večer chodím kochat, zalévat a pozorovat. Je to místo, kde přemýšlím a snažím se pochopit, jak příroda funguje, protože mi to pomáhá pochopit život jako takový. Dá se říct, že to má i filosofický rozměr. Není to na výkon, ale na poznání toho, co nás obklopuje. Mám pocit, že máme všeho moc, včetně informací, ale vším jen povrchně prolétneme a zapomínáme tím žít – dotýkat se toho, pozorovat.

Domácí sušené bylinky pro celou rodinu

Jaké další plány se skleníkem nebo se zahradou máte?
Chtěla bych mít vlastní bylinky, protože po celý rok sbírám bylinky na čaj, suším si je a v zimě jsem potom soběstačná. Ale bohužel máme stále blízko pole, kde se hodně stříká. Proto chci být v některých druzích bylinek soběstačná, aby pro naši rodinu vydržely a rostly na zahrádce, kde jsme dál od postřiků.

Co na to vaši synové? Zapojují se?
Je to radost. Děti nemusím ani přesvědčovat a ony samy tam se mnou chodí, pomáhají mi a pozorují. Díky tomu poznají, jak to všechno roste, a že všechno potřebuje nějakou péči.

Na unikátní fotografie skleníku a také domu Andrey Růžičkové se můžete podívat v naší fotogalerii.

Související články

Další články