Zahrádka v bytě: Majoránku a další bylinky lze pěstovat i ve starém pytli od brambor nebo nákupní tašce

Pěstování bylinek doma nabízí spoustu prostoru pro kreativní duše. Pokud nechcete používat klasické truhlíky, lze sáhnout třeba po starém pytli od brambor. 

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 08. 03. 2024 14:00

Jaro přímo vybízí k tomu, abychom si doma zasadil bylinky, pečovali o ně a trpělivě čekali na úrodu. Rádce, v čem a jak pěstovat bylinky v bytě, jsme připravili ve spolupráci s partnerským kulinářským webem Toprecepty.cz.

Alternativní způsoby pěstování bylinek doma

Okenní truhlíky nebo květináče jsou klasika. Uvažovali jste někdy nad jiným řešením? Podle Topreceptů se do menších prostor hodí závěsné nádoby. Využijete je třeba na pěstování převislých jahodníků.

Jedním z trendů posledních let jsou nástěnné kontejnery, díky kterým maximalizujete užitek i na malém balkoně. Existují také speciální nástěnné sady květináčů, vertikální květinové záhony nebo závěsné textilní pytle na stěnu.

Lze však využít i starou paletu, z které lehce vykouzlíte vertikální minizahrádku na pěstování bylinek či menších druhů zeleniny. Není s tím moc práce. Paletu stačí opřít na balkoně a doplnit závěsnými truhlíky.

Trendy v pěstování bylinek doma

Další možností, jak pěstovat doma bylinky netradičně, je využití pytlů. Ty na pěstování jsou z propustného materiálu, třeba nějaké textilie. Lze je zavěsit nebo klidně i položit na zem. Mají otvory, kterými unikne přebytečná voda, takže pokud je máte doma nebo na balkoně, je nutné s tím počítat.

Jejich výhodou je, že kolem kořenů rostlin lépe cirkuluje vzduch. To pomáhá růstu. Nevýhodou pak je, že substrát rychleji vysychá.

Pytle na pěstování rostlin nemusíte pracně shánět, stačí vám třeba pytel od brambor. Jen ho naplňte zeminou, ale kvůli zavlažování nahoře nezavazujte. Prořízněte do něj pár otvorů a můžete sázet. Podobným způsobem se dají využít i velké nákupní tašky, které už nepoužíváte.

Jak doma pěstovat tymián a majoránku

Tymián je výrazně aromatický a skvěle se hodí k masu. Potřebuje snadno propustnou půdu, neboť přemokření mu nedělá době. Jeho maličká semínka se vysévají řídce a jen se lehce zatlačí do zeminy. Tymián nezasypávejte a pokud jde o vlahu, stačí mu rosení. Pak jej zakryjte prodyšnou textilií nebo sklíčkem, to je ale potřeba pravidelně sundávat. Tymián tom malém pařeništi vyklíčí za 5 až 10 dnů. Když začne tvořit druhou sadu lístků, rozsaďte jej.

Majoránka se podobně jako tymián předpěstovává zakrytá. Když vyroste, začne košatět, tehdy je potřeba trošku ji prostříhat. Nebojte, bude růst dál a ještě lépe. Majoránka se báječně hodí do polévek, podle Českého rozhlasu navíc předchází zažívacím potížím a působí antidepresivně.

Recept na hovězí kližku s majoránkou

Majoránka má poměrně široké využití. Zkuste ji použít třeba v kombinaci s hovězí kližkou. Na tento recept budete potřebovat:

  • 600 g hovězí kližky
  • 1 palička česneku
  • 1 plná lžíce majoránky
  • 1 lžíce másla
  • silný hovězí vývar na podlévání
  • olej
  • 0,5 lžičky pepře
  • sůl

Kližku odblaníme a nakrájíme na menší plátky přes vlákna. Plátky opečeme na oleji dohněda a poté k nim přidáme na plátky nakrájený česnek. Opečené maso osolíme, opepříme, přidáme třetinu majoránky a podlijeme trochou vývaru.

Dusíme v troubě pod pokličkou, občas podléváme, při teplotě 180 ºC až do změknutí. Těsně před koncem dušení maso dochutíme zbývající majoránkou rozemnutou v dlaních, solí a pepřem. Pro zjemnění přidáme plátek másla a necháme ještě pět minut přikryté provonět. Podáváme s bramborovou kaší či bramborovým knedlíkem.

Zdroje informací:
Sever.rozhlas.cz: Majoránka působí antidepresivně. Ne nadarmo byla pro naše předky symbolem štěstí a lásky
Toprecepty.cz: Pěstovat se dá v čemkoli a kdekoli. Udělejte si minizahrádku ze starých nákupních tašek nebo z pytle od brambor; Jak pěstovat bylinky za oknem? Semínka bazalky potřebují vlhčit rozprašovačem, u petrželky je lepší koupit sazeničku

Související články

Další články