Birkin bag: Legenda za miliony a sběratelský hit, který levné značky slepě kopírují

Birkin bag: Legenda za miliony a sběratelský hit, který levné značky slepě kopírují
Zdroj: Profimedia, oficiální materiály prodejců/ koláž: Lifee
Legendární britská herečka Jane Birkin a její pověstný košíček. Když se na palubě letadla vysypal před tehdejším ředitelem značky Hermès, vznikla legenda.Legenda mezi kabelkami se zrodila v roce 1984. Hermès Birkin bag s označením 35. Její menší varianta má 25 cm. S cenou to ale příliš nehýbe.Ikonická Birkin bag z pšotrosí kůže. Pre-owned model nabízený za 26 tisíc euro.Z druhé ruky? U Hermès Birkin bag skoro nutnost. Tahle krasavice šplhá cenou přes jeden milion korun.+ 10 fotek+ 11 fotek

Platí za největší ikonu mezi kabelkami. Nejluxusnější módní doplněk současnosti, sběratelský kousek snů a dobrá investice. Všechny tyto přídomky doprovází model kabelky Hermès Birkin bag. Příští rok to bude už 40 let, kdy na palubě letadla vznikla idea vytvořit kousek na míru pro slavnou herečku Jane Birkin, z modelu na kojenecké lahvičky se tak brzy zrodila pravá legenda.

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 03. 12. 2023 09:00

Jméno Birkin bag dostala kabelka právě proto, že se slavná britská herečka Jane Birkin, která tento svět opustila v červenci 2023, potkala při letu z Paříže do Londýna s tehdejším ředitelem značky Hermès. Do té doby totiž vše potřebné nosila ikona své doby ve stylovém proutěném košíčku.

Čerstvé mamince už ale nepraktické zavazadlo nestačilo, když se košíček Jane Birkin na palubě letu Air France zvrhl a obsah se vyhrnul na podlahu, ředitel značky Hermès Jean-Louis Dumas zařídil, aby vznikla kabelka navržená na míru herecké hvězdě a jejím potřebám. A nesla také její zvučné jméno. Geniální tah prvního muže značky Hermès prokazuje nekonečný úspěch a nesmrtelnost modelu, na nějž existují dlouhé čekací listiny.

Birkin bag, to je luxusní investice

Nebylo výjimkou, že si fanynky modelu Birkin bag na svůj vysněný kousek z krokodýlí kůže musely počkat i šest let. I dnes je pořízení tohoto modelu poměrně složité a zdlouhavé. Ročně se jich totiž vždy vyrobí jen omezené množství. I tento trik garantuje kabelce jedinečnost a punc nedostupnosti, samozřejmě ruku v ruce s téměř pohádkovou cenou. První modely se sice už v roce 1984 prodávaly za tehdy doslova astronomických 5 tisíc liber, ty současné ale s cenami začínají o mnoho tisíc liber výše. Sběratelská hodnota každého modelu Birkin bag tak neustále narůstá, i tzv. pre-owned kousky tak mohou mít hodnotu šplhající až k milionu a výše.

Jak vypadá "birkinka"?

A jak vlastně vypadá nejikoničtější kabelka světa? Má unikátní lichoběžníkový tvar, dvě rolovaná madla, trojitou klopu a čtyři nožky zvané clou, které kabelce zajišťují tvar i rovnováhu při odložení. Chybět jí nesmí ani tzv. clochette, tedy zvoneček, kožený přívěsek, který skrývá klíč a zámeček. Tím lze kabelku znepřístupnit nezvaným návštěvám, disponuje totiž ještě speciálním uzamykatelným popruhem. První model vznikl z kůže slanovodního krokodýla, dnes je ale škála materiálů i barev poměrně široká a zahrnuje mimo jiné i telecí, ještěrčí nebo pštrosí kůži.

Ukradená kráska v ...A jak to bylo dál

Celebrity a sběratelé jsou modelem Birkin bag stále doslova posedlí. Svou epizodní roli si kabelka zahrála také v nejnovější sérii kultovního seriálu Sex ve městě, a patří k jedinečnému symbolu luxusu. Aby ne, koupit “birkinku” totiž není nic snadného, tedy pokud mluvíme o novém modelu. Omezený počet, který ročně značka vyrobí, není dopředu znám, stejně jako konkrétní vzhled modelu, který bude dostupný. Abyste si navíc kabelku mohli koupit přímo v butiku, musíte mít u značky tzv. nákupní historii. Nabízí se tak cesta pořídit si vysněnou kabelku prostřednictvím některé z renomovaných aukčních síní nebo risknout nákup “z druhé ruky”, vždy ale z pečlivě prověřených zdrojů. Letmý pohled do nabídek přeprodávaných kabelek ale signalizuje, že tenhle kousek zkrátka není pro každého, výjimkou nejsou cenovky přesahující milion korun, ceny nejdostupnějších sběratelských modelů začínají okolo půl milionu korun.

Dostupné napodobeniny. Ano či ne?

Luxus táhne zájem, na trhu tak nechybí mnoho modelů, které se slavnou birkinkou víc než jen inspirují. Etika jde zřejmě dnes stranou, ikonický vzhled a nedostižné sumy, za které pořídíte originál, tak vybízí mnohé k doslova slepému napodobování slavného originálu. Pořídit si tak model nápadně připomínající luxusní Birkin bag není vůbec nemožné. Zkuste si do vyhlédávače zadat její název, ihned vám ochotně nabídne hned několik dostupných variant, které sice nepocházejí z dílen značky Hermès, kde každý kousek ručně vzniká až 18 hodin a produkce je značně omezená. Ta levnější a dostupnější dvojčata ale jako by jim z oka vypadla. Nemístné? Možná. Poptávka ale inspiruje nabídku a úspěch kabelky nesoucí rukopis ikonického modelu zvaného Birkin bag je takřka jistý.

Pořídili byste si napodobeninu? Nebo raději kabelce zachováte její unikátní nedostižnost a zůstane tak provždy jen na vašem vysněném a nedostupném wish-listu? Zvolíte-li druhou variantu, patříte k milovníkům módy, kteří ctí jedinečnost a nepotřebují se obklopovat ikonami luxusu jen “pro efekt”.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články