Bizarní nákupní horečka v USA aneb Panenky Cabbage Patch Kids se nekupovaly, ale adoptovaly

Cabbage doll
Zdroj: Wikimedia Commons, Bernard Gotfryd, Public domain

Vánoce jsou již za námi a s nimi i spěch a stres, zda pod stromeček stihneme vše koupit, a hlavně jestli nám naše vybrané dárky zrovna někdo nevyfoukne přímo před nosem. Tuto starost měli lidé zejména v minulosti, třeba jako o Vánocích v roce 1983. Tehdy lidé v obchodech doslova šíleli. Proč?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 10. 01. 2024 16:00

Velkým hitem tehdejších svátků se staly takzvané panenky Cabbage Patch Kids, které chtěla spousta dětí. Jedna žena tak neváhala jet přes čtyři státy a hledat obchod, kde toto zboží ještě mají. Jiná zase klidně zaplatila až čtyřnásobek maloobchodní ceny a panenku koupila od překupníků.

Panenky Cabbage Patch Kids

V několika městech, kde žili lidé s asi poněkud větším temperamentem, došlo i na násilí a následné hospitalizace desítek lidí do nejbližších nemocnic. Boj o panenky Cabbage Patch Kids se tak dostal do úplně jiné dimenze. Tito nakupující byli ochotni kvůli tomu cedit i vlastní krev. Proč ale byly tyto panenky tak cenné? Co na nich bylo tak zvláštního?

Tyto hračky, panenky Cabbage Patch Kids, původně vytvořil Xavier Roberts. Jako student umění se jednoho dne setkal na řemeslném trhu s umělkyní jménem Martha Nelson Thomas. Ta prodávala panenky, kterým říkala Doll Babies. Robertsovi se zalíbily natolik, že jí navrhl, zda by prodej nerozšířila i do Georgie. Na nějakou dobu s tím souhlasila, pak ale své kladné rozhodnutí změnila na zamítavé.

A tak Roberts vytvořil svou vlastní verzi Doll Babies. Vlastnoručně ji vyrobil z látky a nazval je pracovně Little People. V tom ale nespočívalo jeho know-how. Panenky procházely procesem adopce. Každá z nich totiž měla u sebe rodný list. Roberts tak trval na tom, že dítě si panenky Cabbage Patch Kids nekupuje, ale osvojuje.

Panenky Cabbage Patch Kids se nekupovaly, ale adoptovaly

Jakmile se panenky staly populárnějšími, přeměnil Roberts kliniku v Clevelandu na jakési "adopční centrum". To už si je museli kupovat dospělí a se zvednutou pravicí přísahat, že budou panenku navždy milovat. Návštěvníci "Babylandu" mohli časem dokonce zhlédnout i "porod" panenek. A jak to bylo s rádoby adopčními poplatky? Od 120 do 1 000 dolarů.

V roce 1982 zakoupila licenci na výrobu panenek hračkářská společnost Coleco Industries. Ta jim dala vinylovou tvář. V zámoří byly vyráběny jako na běžícím páse. Cena byla totiž stažena na pouhých třicet dolarů. Přitom je zpočátku spousta obchodů odmítala prodávat, neboť jim připadaly ošklivé... To byl ale omyl. Velmi rychle se staly nejžádanější hračkou osmdesátek.

Nepokoje

Jak již bylo uvedeno výše, v roce 1983 se poptávka po těchto panenkách hodně zvýšila. Coleco tak začala vyrábět až 200 000 kusů za týden. Pořád to ale nestačilo. Tento příklad hovoří za vše: V obchodním domě Hills v Charlestonu v Západní Virginii se do fronty postavilo 5 000 lidí, panenek ovšem bylo k mání jen 120.

Nejhorší to ale bylo v obchoďáku Zayre ve Wilkes-Barre v Pensylvánii. Tam se lidé již utábořili večer před otvírací dobou. Bylo jich zhruba tisíc. Na skladě však bylo jen 240 panenek. Když se ráno obchod otevřel, křičící a navzájem do sebe narážející dav vtrhl dovnitř a začal rabovat. Vedoucí obchodu nakonec vyskočil na pult a s baseballovou pálkou v ruce vyzýval lidi ke klidu. Panenky v obalech doslova létaly vzduchem. Pořádek sjednalo až pět hlídačů obchodu a pět policistů.

Tato situace se ale naštěstí již nikdy neopakovala. Panenky Cabbage Patch Kids lze zakoupit i dnes. Nikdo už ale po nich nešílí tak, že by byl ochoten někoho kvůli nim vážně zranit.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Cabbage Patch Kids
Allthatsinteresting.com: Inside The Cabbage Patch Riots Of 1983 That Left Dozens Of Shoppers Injured

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články