Blízko a přece tak daleko: Muže z Alžírska našli po 26 letech, unesl ho soused. Případ překonal i věznění Elisabeth Fritzl

okno mříže
Zdroj: Pixabay

Sociální sítě mohou pomáhat i škodit. V případě zmizení Alžířana Omara Bin Omrana, kterého jeho rodina oplakala před dlouhými dvaceti šesti lety, pomáhaly. Díky jednomu příspěvku se zjistilo, že ho celou dobu držel v zajetí soused. Byl tak svým blízkým dlouhé roky prakticky na dosah ruky a přitom tak vzdálený...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 05. 2024 16:00

Omran zmizel v devatenácti letech během cesty do školy. Věřilo se, že je mrtvý, neboť v té době zuřila v zemi občanská válka. On byl ale celou dobu naživu. Příspěvek na síti zveřejnil bratr únosce, který si myslel, že by mohl být jeho starší sourozenec zapleten do něčeho nelegálního.

Zmizení Omara Bin Omrana

Úřady celou dobu věřily, že Omranův život museli ukončit islamističtí rebelové, kteří občanskou válku odstartovali. Byl prostě ve špatnou dobu na špatném místě. Mužova rodina ale zpočátku doufala v to, že se nakonec najde. Stejně jako jeho pes, který celý měsíc obcházel okolo domu podezřelého. Pak ho ale jednou před svými dveřmi našli Omranovi mrtvého.

Únosce měl zřejmě strach, že by ho zvíře prozradilo. Nakonec ho ale dostala sociální síť, což určitě nepředpokládal.

O 26 let později...

Nejprve si bratr únosce začal na sociálních sítích stěžovat na to, že mu jeho sourozenec hází klacky pod nohy při dědickém řízení. Několik dalších příspěvků se točilo okolo téhož tématu, pak ale v jednom napsal, že si myslí, že má dotyčný něco společného s dávným únosem Omrana. K tomuto tvrzení poté přidal fotku tajemného poklopu. Jakmile tento příspěvek zaregistrovala rodina ztraceného muže, kontaktovala policii.

Po důkladné prohlídce domu se našly padací dveře, které vedly do tajného sklepa. A v něm našli Omrana. Ten byl poté ihned převezen do nemocnice k fyzickému i psychickému vyšetření. Únosce, jednašedesátiletý muž, se snažil z domu uprchnout, strážníci byli ale rychlejší. Předpokládá se, že tento případ únosu nemá v moderní historii obdoby. Trval totiž ještě o dva roky déle, než věznění Elisabeth Fritzl.

Nemohl volat o pomoc

Když se policisté Omrana ptali, proč se nepokusil volat o pomoc, odpověděl jim, že nemohl, neboť měl pocit, že mu v tom brání nějaké kouzlo. Jasněji ale úřady budou mít až po kompletním lékařském vyšetření. Je možné, že muž trpí, kvůli dlouhé izolaci, bludy.

Štastného shledání se ale nedožila Omranova matka, tragicky zemřela v roce 2013. Nikdy ale nepřestala věřit, že je její syn naživu. Až do své smrti tak prosila rodinu o to, ať neustávají v hledání. Její vroucné přání se tak nakonec vyplnilo. Dle webu ladbible.com bylo z únosu nakonec obviněno až osm lidí. Další vývoj není zatím znám.

Zdroje informací:
Ladbible.com: Major new update in case of man missing for 26 years found inside neighbour's basement
Allthatsinteresting.com: An Algerian Man Who Disappeared At Age 19 In 1998 Has Just Been Discovered Alive In His Neighbor's Basement

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články