Bere si i lidské životy. Zákeřná plíseň, která číhá ve vaší koupelně

22. srpna 2018
unsplash.com
unsplash.com

Plíseň je druh houby. Houby mají rády teplo a vlhko. Vy byste ale určitě raději šla sbírat hříbky do lesa než k vám do koupelny. Jak předejít tomu, abyste místo hlavice od sprchy nesáhla po choroši? Důležitá je především prevence.

Vlhká místa jsou ideálními podmínkami pro tvorbu plísní. Kolem sprchy, pračky, mezi spáry na dlaždicích je přímo ideální „podnebí“ na to, aby zde vznikl nový život. Jestliže nemáte v koupelně okno, ihned poté, co se dosprchujete, začíná ve vašich mokrých šlápotách proces geneze.

„Díky“ plísním se do vzduchu uvolňují výtrusy, které nevědomky inhalujete, a to způsobuje, že se vaše tělo začne bránit kašláním a kýcháním, jak upozorňuje profesor Roy Watling. Jedinci se slabší imunitou mohou v obraně proti plísním selhat a nebezpečné látky, které se usadí v dýchacím systému, mohou způsobit rozsáhlý zánět. Tato houba si pak vytvoří svůj vlastní lesíček z mechu a kapradí, který je ale spíš z hororu než z pohádky. Agresivně se rozrůstá a v nejkrajnějším případě to může skončit až tou nejhorší možnou variantou. Existuje i teorie, že plísně v domě stojí za smrtí americké herečky Brittany Murphy a jejího manžela.

Pokud tedy kašlete, máte podrážděné oči, krční sliznici, bolí vás hlava, jste unavené nebo je vám nevolno, potýkáte se dost možná s bubákem jménem plíseň.

Vaše koupelna je vzhledem k vlhkosti a teplu ideálním inkubátorem pro vznik plísní. Ne všechny z nich totiž disponují okénkem na odvětrání nebo šachtou, kudy by vlhkost mohla odejít. Panelákové byty ani nepočítaly s umístěním pračky v koupelně – k tomu měly sloužit prádelny a sušárny v suterénu. Pokud zrovna v koupelně nikdo není, nechejte dveře otevřené. Umožníte tak alespoň malou výměnu vzduchu. Loužičky vody co nejdříve setřete mopem do sucha, tím tvorbě plísně můžete předejít.