Vyrazte do lesa na ostružiny, které slouží jako lék, a to je nemusíte ani jíst

14. srpna 2018
Pixabay
Pixabay

V lese i na zahrádkách právě dozrávají borůvky, maliny nebo ostružiny, které patří mezi vitaminové bomby. Zatímco maliny a borůvky se sbírají ve velkém a byly o nich popsány stohy papíru, ostružiny jsou takovou jejich neprobádanou příbuznou.

Toto černé ovoce opěvovali již ve starověkém Řecku. Nyní se na něj v konkurenci jiných lesních plodů zapomnělo, ale my vám ho zase rychle připomeneme.

Ostružiny jsou takové bojovnice, dokáží totiž růst ve velmi náročném prostředí a jedinou zbraní, kterou se dokáží bránit, jsou ostré trny. Výsledkem jejich síly a houževnatosti jsou černé plody, které v sobě ukrývají tajemství zdraví, síly a duševního klidu.

Bojují proti rakovině

Cenné  flavonoidy  působí jako silný antioxidant, který zbavuje tělo škodlivých látek. Dokonce se ukázalo, že ostružiny dokáží výrazně snižovat riziko vzniku nádorových buněčných struktur a snižují také negativní následky chemoterapie.

Výživa pro vaše klouby

Jadérka ostružin  obsahují oleje a salicyláty  – ty se používají při léčbě  zánětů a revmatu. Ostružiny prospívají celkovému zdraví kloubů, svalů a šlach, obzvláště vhodné jsou pro aktivní sportovce a lidi trpící onemocněními a častými záněty pohybového aparátu.

Prevence proti cukrovce

Díky  kyselině ellagové  dokáží ostružiny ovlivňovat hladinu  cukru v krvi  tak, že ji udržují v rovnováze a předcházejí tak vzniku a zhoršování příznaků cukrovky.

Elixír mládí

Už v  antickém Řecku opěvovaly ženy ostružiny jako zdroj krásy a mládí. Dnes víme, že za tyto účinky může zejména vysoký obsah hořčíku, vitaminy A a C a již zmíněná kyselina ellagová. Tyto látky zajišťují pevnost  pokožky, vlasů i nehtů. Navíc vyživují pokožku zevnitř, a proto působí lépe než drahé krémy z obchodů.

Hubnoucí zázrak

Ostružiny na rozdíl od jiného ovoce obsahují minimum cukru. Kromě toho dokážou doslova nastartovat metabolismus  a pomohou vám tak ke zdravému hubnutí.

Vyzkoušejte léčivý čaj

Listy ostružiny jsou doslova nabité vápníkem, vitaminy skupiny B, C, vitaminem K a E. Specifické jsou i pro vysoký obsah železa, který je v listech větší než v běžně pěstované listové zelenině z našich zahrad. 

Odvary, výluhy a čaje dokážou upravit trávení, příznivě působí na pokožku, a pokud si budete odvarem z listí vyplachovat ústa, máte skvělou náhradu ústní vody a zároveň bojujete proti zánětům a paradentóze.

Listy podporují pocení během nemocí a viróz a bojují proti infekcím močových cest.

Čaj z listů ostružiny celkově posílí imunitu a v období chorob a epidemií působí jako účinná forma prevence. Navíc voní skutečně úžasně.

Jak na přípravu?

Suroviny:

250 ml vody (1 šálek)

1 lžíce sušených listů ostružiníku

Postup:

Listy zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Sceďte a pijte na ochranu před nemocemi 1x denně. Pro rychlejší uzdravení v průběhu virózy pijte 3x denně.

Neváhejte a dopřejte si v sezoně ostružin alespoň hrst tohoto ovoce každý den. Přidejte si je do jogurtu, udělejte si ostružinové smoothie nebo si je dejte prostě jen tak. Pro své zdraví uděláte mnoho.

Zavří­t reklamu