Zavařovací sezona v plném proudu: Džemy a marmelády z meruněk a broskví pětkrát jinak

19. července 2019
Labeta
Labeta

Minule jsme probrali maliny, dnes se vrhneme na broskve a meruňky. Čím jsou tyto oblíbené plody vzácné a zdraví prospěšné? Proč si stačí dát tři meruňky denně a předcházíte rakovině? A samozřejmě si pojďme připravit ty nejdokonalejší džemy z tohoto ovoce, abyste měli v zimě po čem sáhnout.

V minulém díle seriálu o zavařování jsme se věnovali malinám, dnes přicházejí na řadu meruňky. Toto Čechy velmi oblíbené ovoce má v našich končinách dlouhou tradici a velmi se mu u nás daří. Proto je přemíra meruněk každoročním problémem. Jak jinak si s nimi poradit než si připravit dokonalé džemy na zimu.

Takovou větší kamarádkou meruňky je broskev, která je u nás na každé druhé zahrádce také, proto jsme se podívali na zoubek i jí.

Meruňkami bojujete s rakovinou i alzheimerem

Začněme ale tím nejzdravějším ovocem vůbec – meruňkami. Ty navíc obsahují ve 100 gramech jen 57 kalorií. Už jen tři středně velké meruňky stačí k tomu, že máte splněnou denní dávku provitaminu A, který působí proti rakovině. Obsahují i skupinu vitaminu B, který posiluje nervy, a samozřejmě „céčko“. S meruňkami sníte i draslík, který reguluje srdeční tep a tlak, a také kyselinu listovou, jež snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Broskve si poradí se zácpou a ulevují ledvinám

Broskve obsahují vysoký podíl betakarotenu, vitaminu B, C a E a draslíku, hořčíku a vlákniny. Navíc nemají žádný sodík ani tuk. Kalorická hodnota je opravdu minimální – 43 kcal na 100 gramů. Jsou plné vlákniny, která ulevuje ve střevech a působí proti zácpě, a jsou i močopudné, takže ulevují ledvinám. Svým tvarem podobným srdci napovídají, kde je jejich největší devíza. Máte-li problémy se srdcem, určitě zařaďte broskve do každodenního jídelníčku. Jedinou nevýhodou může být jejich chlupaťoučká slupka, která u někoho může vyvolávat alergii. Slupku však stačí oloupat.

NA TY NEJLEPŠÍ RECEPTY NA DŽEMY Z MERUNĚK A BROSKVÍ SE PODÍVEJTE V GALERII:

Zavří­t reklamu