TestováníSoutěže

Ekologická domácnost hýbe světem: Starejte se o životní prostředí a navíc ušetřete

Ekologická domácnost hýbe světem: Starejte se o životní prostředí a navíc ušetřete
Zdroj: Shutterstock
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bez ohledu na to, zda vás k ekologické domácnosti vede starost o životní prostředí nebo úspora vlastních prostředků, není pochyb o tom, že jste se vydali správným směrem. Mějte na paměti, že každá dlouhá cesta začíná prvním krokem a právě teď je ta správná chvíle ho udělat. Abyste v tom nebyli sami, připravili jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou k ekologicky a zároveň ekonomicky vyváženému životnímu stylu.

Petra Járková 14. května 2019

Šetřete

Úspora energie je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžeme na cestě ke snížení vlastní ekologické stopy udělat. Začněte tím nejjednodušším – zhasínejte. Mobilní telefony a jiné malé přístroje nabíjejte jen nezbytně nutnou dobu, ne přes noc. Když odcházíte od televize, vypněte ji, nenechávejte ji a další spotřebiče v režimu stand-by. Pohotovostní režim, rozsvícená úsporná žárovka a stále se dobíjející smartphone sice spotřebují elektřiny jen málo, řekněme v řádech desetin wattů, za rok se ale s přehledem můžete dostat na více než 1.000 Kč, a to radši ani nechceme domýšlet, jaký je ekologický a ekonomický důsledek tohoto plýtvání energií v globálním měřítku… Ruku v ruce s šetřením energie jdou i úsporné žárovky nebo kvalitní spotřebiče, které neprodukují do domácnosti nadbytečné teplo.

Šetření energie platí i pro domy či byty. Totiž energie, respektive teplo, které z nich uniká, negativně ovlivňuje životní prostředí a zároveň má neblahý dopad na naše peněženky. Pokud tedy máte možnost svůj dům izolovat, udělejte to. Je to investice, která se vám velmi brzy vrátí. To samé platí i pro letní období, kdy je mnohem ekologičtější, zároveň ekonomičtější a také zdravější použít kvalitní stínící techniku, jež zajistí v bytě přirozený chlad, než klimatizaci.

Recyklujte 

O třídění odpadu už bylo napsáno tolik řádků, že je považujeme za samozřejmost. Recyklovat se ale dá i mnoho dalšího. Pamatujete si, jak vám babička přešívala šaty po mamince? To je přesně ono. Nevyhazujte staré oblečení, ale raději z něj vytvořte zbrusu nový a zcela unikátní model. A pokud se na vlastní výrobu zrovna necítíte, nakupujte u některého z mladých designérů, kteří se vydali „sustainable“ cestou. Skvělé je třeba duo Ester Geislerová & Kristýna Bakošová.

Recyklovat se dá ale i jídlo. Základem nepochybně je, kupovat jen tolik jídla, kolik spotřebujeme. Pokud ale přeci jen nějaké zbytky pokrmů ve vaší rodině zůstanou, ty rostlinné by měly zcela jednoznačně putovat na kompost. O živočišných se zkuste domluvit s některým farmářem ve vašem okolí, jestli chová dobytek, budou se mu určitě hodit.

Cyklistická sezóna je tu: Co dělat, když způsobíte nehodu, abyste neplatili miliony?
Mohlo by Vás zajímat:

Cyklistická sezóna je tu: Co dělat, když způsobíte nehodu, abyste neplatili miliony?

Investujte

Zmínili jsme již oblečení vyrobené z udržitelných materiálů – jestliže při jeho výběru navíc sáhnete po nadčasovém designu a barvě, máte ve svém šatníku kousek klidně na celý život. A takové jsou stejně nejlepší.

Kvalitní materiály jsou ale in i v bydlení. Pořídíte-li si například koženou pohovku, investujete sice víc, oproti levnější koženkové však po pár letech nepopraská a navíc z ní patina udělá naprosto unikátní kousek. To samé platí i pro dřevěný či kovový nábytek. Co říkáte třeba na Zeitraum?

Nevyhazujte

Ačkoli vyměnit staré spotřebiče za nové je kvůli spotřebě energie zcela na místě, jinak jsme absolutní zastánci oprav. Ruku na srdce, také si tak moc vážíte předmětů, které jste zdědili po svých prarodičích a stále fungují? Totiž ne každý tupý nůž, ukopnuté boty nebo roztržené kalhoty je třeba vyhodit a koupit nové. Spousta věcí se dá opravit a mohou sloužit ještě mnoho dalších let. Najděte si opraváře ve svém okolí.

Nakupujte 

Podaří-li se vám ve svém okolí najít místní dodavatele potravin nebo eko farmy, máte vyhráno. Nemusíte ale zoufat ani když bydlíte ve městě a nemáte čas obden obcházet obchody s farmářskými produkty, většina e-shopů s potravinami totiž již do svého sortimentu zahrnula výrobky malých lokálních pekařů, řezníků i lahůdkářů.

Doručení nákupu k vám domů je navíc ekologické. Oproti běžnému supermarketu, kam přijedou pro nákup během hodiny desítky aut, vyrazí z e-shopu jedno auto, aby za hodinu objelo aspoň 10 domácností.

A jen tak mezi námi: když nakupujete na internetu, dá se předpokládat, že budete při výběru mnohem méně impulzivní než v běžném obchodě, kdy na vás útočí celá řada vizuálních a čichových svodů, tudíž nakoupíte jen to, co opravdu potřebujete a výrazně tak ušetříte.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články