Fit a krásnáTestováníSoutěže

Nebankovní půjčky: Strašák každé peněženky vám v určitých případech však může i pomoci

Nebankovní půjčky: Strašák každé peněženky vám v určitých případech však může i pomoci
Zdroj: Pixabay
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Získat bankovní úvěr pro financování zajímavé investiční či obchodní příležitosti může být zdlouhavé, administrativně náročné a žádost o něj může být často také neúspěšná. Řešením ale mohou být zajištěné nebankovní půjčky, v zahraničí označované jako hard money loans.

Redaktor 4. října 2018

Hlavní výhodou hard money loan je rychlost. Získat ji totiž nevyžaduje dlouhý administrativní proces a vzhledem k dostatečnému zajištění se nezkoumá ani bonita žadatele. 

Rychlost poskytnutí půjčky je samozřejmě vykoupena cenou. Je tak vždy zásadní poměřit náklady na dobu využití úvěru a výnosy z financované příležitosti. Konkrétní příklady ukazují, kdy má rychlá nebankovní půjčka smysl.

Bleskové poskytnutí úvěru

V případě kvalitního zajištění je možné poskytnout nebankovní půjčku v řádu dní. Největší výhodu zajištěných úvěrů je možné demonstrovat na příkladu stavební společnosti, která měla možnost získat zakázku v objemu 840 milionů korun, pokud by do tří dnů složila jistotu ve výši 5 milionů korun. Většinu této částky by firma musela vykrýt z cizích zdrojů, její banka ale byla schopna vyřídit žádost o úvěr nejdříve za 21 dní. Řešením byl proto rychlý nebankovní úvěr.

Jak si na pohovoru říct o ty nejlepší peníze? Nepřímo. Těmito 8 způsoby to zvládne každý!
Mohlo by Vás zajímat:

Jak si na pohovoru říct o ty nejlepší peníze? Nepřímo. Těmito 8 způsoby to zvládne každý!

Mimořádná obchodní příležitost

Klasickým příkladem využití hard money loan je nákup materiálu s výraznou slevou. Výrobce kuchyní dostal od svého dodavatele možnost zakoupit sety spotřebičů v hodnotě dva miliony korun za necelou polovinu této ceny. V následujícím půlroce by je využil do bytů v rámci developerského projektu. V danou chvíli bohužel nedisponoval potřebnými prostředky a nabídka měla omezenou platnost. Eventuální vyřízení úvěru v bance by nebylo dostatečně rychlé a výsledek byl nejistý. Podnikatel má dvě možnosti. Buď průběžně nakupovat spotřebiče, které montoval, za plnou cenu, nebo pořídit vše jednorázově a předzásobit se na půl roku dopředu. Díky rychlému poskytnutí finančních prostředků mohl podnikatel využít slevu, která pro něj ve výsledku po odečtení nákladů představovala velký zisk.

Nenadálá událost

Zajištěnou nebankovní půjčku je možné využít též v případě nenadálé události. Hard money loan ale nelze vnímat jako automatickou alternativu pro případ, že banka půjčku neschválí kvůli nedostatečné bonitě. Příkladem může být společnost zajišťující ubytování pro zahraniční studenty, která potřebovala uhradit v době mimo sezónu nečekané výdaje. K tomu obvykle slouží kontokorentní úvěr, který však banka nečekaně neschválila. Vzhledem k povaze podnikání bylo zřejmé, že stěžejní část příjmů získá společnost v září. Bylo tak opodstatněné načerpat nebankovní úvěr a dát do zástavy nemovitost, čímž si firma získala čas k vyjasnění situace s bankou a zajistila si tak přežití do další sezony.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články