Tajemná vila na Kampě: Žil zde Werich, Holan i Dobrovský

13. února 2019
EOM
EOM

Werichova vila nebo Dobrovského domek jsou názvy používané k označení historické budovy čp. 501 na pražském malostranském ostrově Kampa, proti Lichtenštejnskému paláci, na rozhraní její zastavěné a parkové části. Pojďte se podívat, kde český velikán žil a pořádal své legendární večírky.

Dům ze 16. století původně sloužil jako koželužna, později jako nájemní dům. Poté ho přestavěl architekt Ignác Nepomuk Palliardi na přelomu 18. a 19. století.

Obýval ho například národní buditel Josef Dobrovský, herci Jan Werich a Jiří Voskovec, kteří zde pořádali legendární večírky, nebo básník Vladimír Holan. Poslední nájemníky vyhnala z domu povodeň v roce 2002. Po ní byl dům částečně opraven, vnitřek ale na rekonstrukci čekal až do současnosti.

Museum Kampa zde vytvořilo expozicí věnovanou Janu Werichovi a jeho životu, tedy Osvobozenému divadlu, jeho působení v Divadle ABC, filmové tvorbě či tvorbě pro děti. Neopomene zmínit ani další významné osobnosti, které tu žily, jako Josefa Dobrovského, rod Nosticů, který vilu vlastnil a přestavěl do současné podoby, historika Zdenka Wirtha a básníka Vladimíra Holana.

Malá část druhého patra je vyhrazena pro archiv Jana a Medy Mládkových, který sídlí ve Washingtonu. Kromě dlouhodobých výstav by se měly ve vile konat také konference, divadla, festivaly nebo lektorské programy.