Bezpečná dovolená: Cestování do exotiky beze strachu

Opice budou vašimi kamarády po celou dobu dovolené.
Zdroj: Pixabay
Balijská rýžová pole vás uchvátí.Bali se pyšní průzračným mořem.Bali a jeho typická architektura.Buddhismus je v asijských zemích běžným náboženstvím.+ 8 fotek+ 9 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Rok od roku víc lidí podléhá kouzlu zimní dovolené. V kurzu jsou exotické destinace, kde si můžete užívat azurové nebe i moře. Někteří se však stále ještě do těchto cizokrajných končin bojí létat. Stále v nich převládá přesvědčení, že jsou nebezpečné. Není se však čeho bát! Proč byste se měli na exotickou dovolenou vydat?

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák 29. ledna 2019

Skvěle hlídaná letiště

Asi 90 procent Čechů odlétá na dovolenou za exotikou z pražského nebo vídeňského letiště. To jsou letiště zemí, jež nejsou v hledáčku teroristických útočníků a nikdy se zde nic nestalo. Pokud je třeba přestupovat na dálkový let v některé z dalších evropských zemí, cestující zůstává v takzvaném tranzitu, uvnitř letiště, kam pasažéři vstupují až po důkladné prohlídce. Pravděpodobnost, že by se zde stal nějaký incident, je minimální.

V exotických destinacích panuje klid

Ve většině exotických destinací panuje klid. Je důležité vyvarovat se zemím, kde probíhá občanská válka nebo jiné nepokoje – jako v Sýrii nebo Jemenu, Venezuele – a dlouhodobě nestabilním zemím rovníkové Afriky. Mezi oblíbenými exotickými destinacemi ale není země, kde hrozí vysoké nebezpečí terorismu a útoků. Pokud bychom se začali bavit o tropických chorobách jako ebola nebo virus zika, o možných zemětřeseních, tsunami a podobně, počet zemí se sníží. Ale to už je na každém z nás, jak moc se bojíme, anebo zda převládne touha po dobrodružství. Nejnavštěvovanější jsou země jako Thajsko, Vietnam, Srí Lanka či Kuba, ty jsou Mekkou bezpečí a turisté jsou zde s nadšením vítáni. Paradoxem současné doby je, že strávit dovolenou v Evropě je vlastně nebezpečnější.

Bezpečná letecká doprava

Kdo pravidelně jezdí po české dálnici D1, ví, že každá cesta z Brna do Prahy je velkým dobrodružstvím. A to nejen kvůli opravě dálnice, ale také „pirátům“ silnic a rostoucí kamionové dopravě. To potvrzují i statistiky, ze kterých jednoznačně vyplývá, že letecká doprava je tou nejbezpečnější na světě. Mnohem více nehod se stane na autobusovém zájezdu, kde unavený šofér usne. A piloti leteckých společností dnes už dobře vědí, jak se vyhýbat bouřkám, sopkám, a pravděpodobnost pádu letadla se výrazně snižuje.

Ostatní finalisté včetně Jakuba vítězi trofej přáli
Mohlo by Vás zajímat:

Volil se nejkrásnější muž světa: Vyhrála exotika, nebo klasika? Uspěl český zástupce?

Hygienické podmínky

Jednou z největších obav cestovatelů je míra hygieny v exotických destinacích. To se ale rychle mění a situace v restauracích, na záchodcích i v hotelech se každým rokem zlepšuje, za posledních deset let se udál velký skok. Také cestovatelé jsou poučení. Vědí, že se nemá jíst v prázdné restauraci, že se chodí tam, kde je plno. Tam se jídla točí, jsou čerstvá. Také naší ekonomice se daří a český cestovatel nemusí zase tak moc přemýšlet, kolik za oběd utratí. Navíc jídla v asijských zemích bývají velmi levná, ale o to chutnější.

Menší kriminalita než u nás

Mnoho lidí se také bojí kriminality v dalekých zemích. Přitom v Praze v tramvaji číslo 22 nebo na Královské cestě okradou mnoho českých turistů. Pravda je taková, že ve většině exotických destinací jsou velmi milí a úslužní lidé. Drobné krádeže se sice stávají, ale dá se jim ubránit tím, že se budete chovat opatrně. Jako když cestujete po Praze. Peníze je dobré mít v kapsičce na krku a tu si pravidelně hlídat. Když v Indonésii nenosíte batoh na jednom rameni, motorkářský gang zlodějů vám ho nevytrhne. Na pláž v Rio de Janeiru se chodí jen s pár drobnými v kapse, zbytek se nechává v sejfu hotel. Stačí dodržovat základní pravidla.

Škola líčení: Jak nanášet make-up a korektor? Vizážistka Diana vás provede líčením krok za krokem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články