Proč jsou lidé, kteří cestují, bystřejší a zdravější?

O pozitivních vlivech cestování věděli už spisovatelé Ernest Hemingway a Mark Twain.
Zdroj: How2travelers.com

Větší kreativita, lepší fyzička, prevence proti demenci, Alzheimerovi a infarktu. To nejsou zázračné účinky nejmodernějších ozdravných procedur. Ale obyčejného cestování!

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 12. 04. 2016 11:12

Jeho blahodárný vliv na naše životy již v minulosti potvrdila celá řádka odborných studií. Například výzkumníci z U.S. Travel Association odhalili, že 86 % cestovatelů je spokojenější se svým životem v porovnání se 75 % lidí, kteří výlety či delší výpravy nepodnikají.

A dokonce už jen představa dovolené dokáže rozpohybovat „šťastné proudy“ v našem těle! Studie z roku 2014 nabídla veřejnosti pozoruhodná zjištění: lidé chystající se na dovolenou se cítí šťastnější v porovnání s těmi, co si plánují něco koupit. Takže už přípravná fáze dokáže s naším rozpoložením pěkně zamávat!

d25cdb43be4d48cd109d7ae3cf29

f158cb70ca18360741df8919742efef

Životní spokojenost, štěstí… větší kreativita, lepší fyzička, zdravější srdce a bystřejší mysl. Cestování vás promění v člověka, který září a rozdává energii. Co to ale způsobuje?

Kreativní zcestovalý Hemingway

Pro tvrzení, že cestování podněcuje kreativní proudy v těle, se stačí obrátit na mistry slova a příběhů. Hemingwayovy romány jsou inspirovány pobytem ve Francii a Španělsku. Twainovi Našinci na cestách zase reflektují autorovo brázdění Středozemního moře.

Ano, cestování stimuluje pravou hemisféru, jež je kolébkou tvořivosti. Jak říká profesor Adam Galinsky, „zážitky z ciziny zvyšují kognitivní flexibilitu, hloubku a sjednocenost myšlení i schopnost vytvářet hluboká spojení mezi různorodými formami“. Zjednodušeně řečeno, nové zvuky, pachy a vjemy probouzí kreativní nervová spojení z letargie.

TripDesigners.com

Vrhněte se do víru nové kultury, ochutnejte místní laskominy, seznamte se s místními a obdivujte zdejší krásy přírody. Vyschlý pohár kreativity se znovu naplní.

Zdraví

Cestování je tím nejlepší lékařem. Zatímco korzujete městem, necháváte se unášet panenskou přírodou nebo objevujete mekky kavárenských povalečů, tělo sílí, plíce se pročišťují a zrak projasňuje vlivem všech spatřených krás. Celkový tělesný stav se zlepšuje, protože jste zkrátka aktivnější. A i když si dopřejete okružní jízdu autobusem, bude to pořád více než sezení u televize nebo na kancelářské židli.

S pravidelným pobytem v zahraničí navíc získáte bystřejší mysl! Podle závěrů průzkumu U.S. Travel Association je cestování prevencí před Alzheimerovou chorobou a demencí. Což je skvělá zpráva zejména pro důchodce, kteří mají po krk křížovek či sudoku.

f17680dbd1e02a3bc8e279df0af6a24

f1b237ddb0270b3ff13aee0905c0ba6

Ti se s poznáváním nových kultur zároveň nemusí tak strachovat o své srdce. Infarkty si totiž volí spíše jedince, kteří si léta nevzali dovolenou, než osoby cestující alespoň jednou ročně. Jak je to možné? Je to jednoduchá rovnice – méně práce rovná se méně stresu a úzkostí, a tedy tlaku na srdce. Výsledky uveřejnila Framingham Heart Study

Marta Jandová obětovala rakovině prsa, vaječníky i šanci na druhé dítě: Nechtěla jsem umřít jako bratr a maminka

Marta Jandová obětovala rakovině prsa, vaječníky i šanci na druhé dítě: Nechtěla jsem umřít jako bratr a maminka

Související články

Další články