Temná pověst o lomech Velká a Malá Amerika: Kdo třikrát zazvoní, zemře

15. září 2019
Wikimedia Commons CC BY 2.5 Prazak – Vlastní dílo
Wikimedia Commons CC BY 2.5 Prazak – Vlastní dílo

Lomy Velká a Malá Amerika v okrese Beroun nelákají jen milovníky krásné přírody, ale zájemce o tajemství a mystéria. Dodnes se tu prý zjevuje postrach trampů. Jde o zavražděného nacistického vojáka, který nesnáší táborníky narušující jeho posmrtný klid. Obzvlášť alergický je prý podle očitých svědků na zvuk gongu.

Smrt nacistického vojáka

Po skončení druhé světové války se měl podle pověstí ve štolách vápencových lomů Velké a Malé Ameriky ukrývat nacistický voják jménem Hans Hagen. Jeho doupě bylo ve třetím patře západní části komplexu štol Malé Ameriky. Kdosi ale jeho úkryt vypátral a nacistu Hagena na místě zavraždil. Lidé po něm našli poblíž studánky jen bajonet s vyrytým jménem Hans Hagen, celý zbrocený od čerstvé krve. Jedna ze štol pak na to konto dostala jméno Hagenova.

Zle naladěný přízrak

Mezi trampy pak postupně zlidověla pověst, v níž se Hagenův duch v blízkosti lomu čas od času zjevoval, aby se stal jejich postrachem. Démon starých štol návštěvy nesnášel a útočil na každého, kdo se pokusil narušit jeho klid. Nejvíce prý nenáviděl jedince, kteří ho vytrhli ze spaní hlasem železného gongu. Kdo se opovážil zazvonit třikrát, toho zlý duch proklel a nešťastník do roka zemřel.

Historka a současnost

Dnes muzejníci ze strašidelné historky těží, když v podzemní expozici hornictví ve staré důlní štole v Solvayových dolech umístili zařízení, jímž lze prý přízrak v esesácké uniformě schválně přivolat.

V případě že se vydáte obdivovat krásy Malé a Velké Ameriky, neberte si s sebou nic, co zvoní. Nebo snad na duchy vojáků nevěříte a všechno je podle vás jen dílem fantazie podnapilých trampů?

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA TO, CO SE O LOMECH AMERIKA VYPRÁVÍ:

Zavří­t reklamu