Chlouba Napoleona Bonaparta: Údajně měřila necelých 5 cm a dodnes se neví, proč po smrti císaře procestovala svět

Chlouba Napoleona Bonaparta: Údajně měřila necelých 5 cm a dodnes se neví, proč po smrti císaře procestovala svět
Zdroj: Wikimedia Commons, Andrea Appiani, Public domain
Napoleon Bonaparte se narodil 15. srpna 1769. Byl to francouzský vojevůdce, státník a císař.Stejně jako obyčejní lidé, i on měl své zlozvyky a fobie. A některé docela podivné.Děsil se kupříkladu tmavých odstínů ženských šatů. Když se octl vedle nějaké dámy, která o tom nevěděla, zmlkl a tiše trpěl. Na koni mu to šlo skvěle. Taneční parket však pro něj byl španělskou vesnicí. + 4 fotky+ 5 fotek

Napoleon Bonaparte byl ve své době vojevůdcem a státníkem, kterého nebylo radno podceňovat. Jeho ctižádost ho však přivedla k pádu. Po porážce v bitvě u Waterloo se vzdal trůnu a odešel do exilu na ostrov svaté Heleny. Tam strávil zbytek svého života. Tím to ale celé neskončilo. Jedna konkrétní část jeho těla totiž "žila" dál...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 26. 11. 2023 11:00

Když byl k mrtvole Napoleona přiveden lékař, jenž měl provést pitvu, učinil věru zvláštní rozhodnutí, a to, uříznout bývalému císaři penis a dát ho knězi, který ho pak propašoval na Korsiku.

Co se stalo s Napoleonovou chloubou?

Napoleon byl vlivnou osobou, která měla zásadní vliv na tok dějin. Vše, co k němu patří, je tak velmi vyhledávané různými sběrateli. Od předmětů až po části lidského těla. Ale proč tolik rozruchu okolo jeho přirození? Není to poprvé, co taková věc někoho fascinovala. Vzpomeňme si třeba na Rasputinovo mužství, jenž mělo být po jeho skonu vystaveno v Petrohradském muzeu. Napoleonův penis se stal ale známým z jiných důvodů.

Tony Perrottet je snad největší odborník na Napoleonovu chloubu. Vždyť o ní napsal celou knihu. Je to pro něho symbol všeho, co je na historii zajímavé.

Penis Napoleonovi vyjmul jeho lékař François Antommarchi, který ho pak předal knězi jménem Anges Paul Vignali. Ten pak neobvyklý předmět propašoval na Korsiku. Tam bohužel zemřel v "krvavé pomstě". Penis tak nakonec skončil ve vlastnictví jeho rodiny, která si ho udržela až do roku 1916. Pak si ho odnesl britský sběratel. Od něho ho zase koupil jeden Američan, který ho umístil do propracované krabičky vykládané sametem. Poprvé se Napoleonův penis objevil na veřejnosti až v roce 1927 na výstavě v New Yorku. Tehdy byl předmět popsán jako kus kůže nebo jako scvrklý úhoř.

Bohužel. Nebyl naložen ve formaldehydu anebo jiném prostředku, jenž by mu pomohl obstát ve zkoušce času. V té době měla také možnost úd získat zpět francouzská vláda, ta to však odmítla a ani nepřiznala, že něco takového existuje. Nakonec skončil ve sbírce urologa a profesora Kolumbijské univerzity Dr. Johna K. Lattimera, který ho koupil v aukci za pouhých tři tisíce dolarů.

Nesměl to být terč posměchu

John Lattimer byl uznávaným urologem, měl ale také spoustu koníčků. Zajímal se o balistiku a sbíral historické předměty. Během norimberských procesů léčil vysoce postavené nacisty a stal se prvním nevládním lékařským specialistou, jemuž bylo dovoleno prozkoumat důkazy spojené s atentátem na Kennedyho.

Kromě toho všeho ho také fascinovaly kuriozity. Do této kategorie Napoleonův penis jistě spadal. Ona "bizarnost" však nebyla hlavním popudem ke koupi. Vadilo mu, že je Napoleonův pohlavní orgán terčem posměchu. Jakmile ho tak získal, vložil ho do kufříku a uložil pod postel. Když ho chtěl některý z jeho známých vidět, odmítl mu vyhovět. Urologie je prý vážná věc, žádný žert. A odmítl také kupce, který mu za tuto skoro relikvii nabízel sto tisíc dolarů. Po lékařově smrti v roce 2007 zůstal penis ve vlastnictví jeho rodiny. Za celou dobu ho vidělo jen deset lidí. Tím ale příběh ještě nekončí.

Velikost přirození malého velkého muže

V roce 2014 vyšel v Independentu článek s názvem Potvrzená velikost Napoleonova penisu. Měl prý měřit 4,80 centimetrů. O tuto zvláštnost se začal zajímat i kanál Channel 4 ve svém dokumentu Dead Famous DNA, jehož moderátor Mark Evans odcestoval do New Jersey, aby se osobně setkal s rodinou Lattimerů a podíval se na jejich "poklad". Udivilo ho, že tak seschlý a malý předmět budí tolik vášní.

Z toho vlastně vznikl i pojem Napoleonův komplex. Britští karikaturisté kreslili Napoleona velmi malého. Tímto zobrazením opovrhoval. Jeho agrese ale vyplývala spíše z touhy po moci, nežli z frustrace z malého penisu. Navíc byl na tu dobu průměrné výšky. Zbývá již tak jen jedna otázka –⁠ bude někdy jeho chlouba znovu vystavena?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Napoleon Bonaparte
Allthatsinteresting.com: Inside The Bizarre Journey Of Napoleon's Penis After The French Emperor's Death

Zuzana Zlatohlávková z Dobré ráno, Brno! odhalila soukromí: Ve své chýši praktikuje čínskou medicínu, jehličky píchá i dětem

Zuzana Zlatohlávková z Dobré ráno, Brno! odhalila soukromí: Ve své chýši praktikuje čínskou medicínu, jehličky píchá i dětem

Související články

Další články