Cyklista Jiří Ježek bude tancovat ve StarDance o jedné noze: Den začínám i ve čtyři ráno cvičením

Cyklista Jiří Ježek
Zdroj: Herminapress
Cyklista Jiří Ježek si ve StarDance zatančí s Lenkou Norou Návorkovou.Cyklista Jiří Ježek a Lenka Nora Návorková budou od podzimu tancovat ve StarDance.Cyklista Jiří Ježek přišel v jedenácti letech o pravou nohu.Cyklista Jiří Ježek se přesto celý život aktivně věnuje profesionálnímu sportu.+ 5 fotek+ 6 fotek

Cyklista a paralympijský vítěz Jiří Ježek (49) přišel o pravou nohu v jedenácti letech, když vběhl pod nákladní auto. Přesto se nevzdal své velké lásky, sportu, a Česko reprezentoval jako paralympionik. Na podzim ho čeká další velká výzva, StarDance, kde bude jeho taneční partnerkou Lenka Nora Návorková (33). V rozhovoru pro magazín Lifee.cz odhalil, jaká byla reakce jeho manželky Soni, nebo jak vypadá jeho denní rutina, pokud jde o sport o jedné noze.

Veronika Nováková
Veronika Nováková 12. 06. 2024 09:00

Cyklista Jiří Ježek (49) tvrdí, že do StarDance nejde proto, aby usiloval o vítězství - což je s ohledem na jeho početné sportovní úspěchy skoro k neuvěření. "Když jsem před sedmi lety skončil svoji profesionální kariéru, tak jsem absolutně ztratil jakoukoliv soutěživost – úplně ve všem. Užil jsem si to do maxima v průběhu těch 25 let," říká v našem rozhovoru paralympijský vítěz, kterého na tiskové konferenci StarDance tak trochu překvapil zájem o jeho chybějící nohu. "Všichni se mě ptají na moji pravou nohu, kterou nemám, ale nikdo se nezeptá na tu levou!" postěžoval si Ježek. A tak jsme se ho na ni zeptali!

Cyklista Jiří Ježek bude tancovat i bez nohy

Jiří, jste spokojený s výběrem vaší taneční partnerky?
Jiří Ježek: Myslím, že produkce opravdu našla klíč, jak nás spárovat, protože jsme si sedli na první dobrou.
Lenka Nora Návorková: Máme z toho spojení radost, což je důležité.

Jaký typ tance půjde Jiřímu nejlépe?
Jiří: Myslím, že více to bude standard, ale těším se na latinu.
Lenka Nora: Je důležité, aby člověk v sobě objevil různé polohy, protože standard není jen naškrobený. Quickstep je třeba zábavný a také úplně jiný. Uvidíme, jak se vypořádáme s jednotlivými tanci. Bude se to střídat a pokaždé chceme přijít s něčím novým.
Jiří: Těším se na oboje, ale na první dobrou si řeknu, že mi asi lépe půjde standard. Ale třeba to vůbec není pravda a překvapím sám sebe.

Jako sportovec máte v sobě určitou dravost. Jdete po vítězství?
Jiří: Ne, to určitě ne. Když jsem před sedmi lety skončil svoji profesionální kariéru, tak jsem absolutně ztratil jakoukoliv soutěživost – úplně ve všem. Užil jsem si to do maxima v průběhu těch 25 let.
Lenka Nora: Teď tě to třeba nakopne a dostaneš se zpátky do svého módu.
Jiří: Možná, ale už nemám důvod někomu něco dokazovat nebo se o něco rvát. Spíše si jednotlivé věci užívám. Zní to jako klišé, ale opravdu se těším, že si ten půlrok užijeme.

Jaká je zatím podpora rodiny?
Jiří: Manželka je možná více nadšená než já. Má hroznou radost z toho, že se naučím tančit. Má velkou radost z mé taneční partnerky, protože mluvila o tom, že by mi Lenku Noru nejvíc přála – a já jsem si ji také přál. Zatím je to super, ale potom přijdou tréninky.

Jste trémista?
Jiří: Většinou mám spíše respekt. Není to tréma, která by mě ochromila, ale není mi to jedno. Říkám sice, že už teď nemám žádné ambice, ale když mám někde vystupovat, ať už v televizi nebo v rádiu, tak mám z toho správný respekt. Myslím, že tak to má být.

Na zdravou nohu se nikdo neptá, stěžuje si

Na tiskové konferenci jste si postěžoval, že se vás všichni ptají na nohu, kterou nemáte, ale nikdo se nezeptá na tu levou, kterou máte. Tak jak s ní budete během tance nakládat?
Jiří: Tak ta bude mít ještě větší problém, než ta pravá! Tam se ukáže, že jsem opravdu dřevák. Funguju takhle už čtyřicet let v každé sportovní disciplíně, i v těch, které dělám pro radost – ať je to kolo nebo běhání. Pokaždé více pracuje ta zdravá noha. Ale já to kompenzuji tím, že každé ráno třicet nebo čtyřicet minut cvičím a dělám to od té doby, co jsem o tu nohu přišel. Co se týká zad nebo nějaké disbalance, tak s tím zatím problém nemám.

Máte nějakou cvičební sestavu?
Jiří: Je to něco jako jóga, pět Tibeťanů. Klasické ranní cvičení s vahou vlastního těla, do fitka nechodím. Ale samozřejmě, že také trochu posiluji, protože svaly potřebujeme všichni. Když mám čas, cvičím klidně i hodinu. Jsem kvůli tomu schopný vstát kdykoliv, i když potřebuji odejít z domu v pět ráno. To jsem ochotný vstát i ve čtyři. Jsou dva nebo tři dny v roce, kdy necvičím. Tělo, ale také hlava, už to po mně vyžadují. Bez toho by můj den nebyl dobrý.

Na první fotografie cyklisty Jiřího Ježka s jeho taneční partnerkou Lenkou Norou Návorkovou se můžete podívat v naší fotogalerii.

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články