Terry Fox: Svým maratonským během pro výzkum rakoviny dojal celý svět. Svého úspěchu se nedožil

Terry Fox s rodiči
Zdroj: Profimedia

Osmnáctiletý Terry Fox věděl, že ho ráno čeká zásadní operace. Lékaři mu amputovali rakovinou zasaženou nohu. Byl z toho zoufalý a nemohl spát. A tak si začal pročítat na nemocničním pokoji časopisy, aby alespoň něčím zaměstnal mozek. A právě tehdy se dozvěděl o sportovci s protézou, který uběhl maraton...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 05. 2024 11:00

...to v něm probudilo zcela novou sílu a odhodlání. Zařekl se, že poběží napříč Kanadou, aby získal peníze na výzkum rakoviny. Jeho úsilí od té doby vyneslo přes 850 milionů dolarů. Bohužel nežil tak dlouho, aby se tohoto enormního úspěchu dočkal.

Hlavně se nevzdat

Terry Fox se narodil ve Winnipegu v roce 1958 a většinu dětství prožil na předměstí Vancouveru v Britské Kolumbii, kde se od raného věku věnoval sportu. V osmé třídě trénoval dokonce každý den, aby mohl vytvořit školní basketbalový tým, přestože tehdy měřil sotva něco málo přes 150 centimetrů. Nevzdal se, i když poté se ve výsledku mihl na hřišti pouhou minutu.

Košíková ale nebyla jeho jedinou vášní. Měl rád i přespolní běh, fotbal a ragby. V roce 1976 si ale všiml, že ho pobolívá pravá noha. Nevěnoval tomu ale velkou pozornost. Před nějakou dobou byl účastníkem autonehody. Myslel si tak, že ho noha, potažmo koleno, bolí buď z nárazu nebo zranění z basketbalu. Dostal totiž šanci hrát v týmu na univerzitě Simona Frasera.

Jenomže bolest se brzy zhoršila natolik, že nebyl schopen chodit. Po vyšetření na ortopedii se dozvěděl, že trpí rakovinou kostí. Pokud nebude noha včas odstraněna, nemoc se bude šířit dál. V březnu roku 1977 mu tak lékaři amputovali pravou nohu nad kolenem. Ale hned druhý den po operaci Terry ukázal své sestře článek o handicapovaném muži, který uběhl maraton v New Yorku a řekl jí:" Jednoho dne něco takového udělám."

Trénink Terryho Foxe

První věc, kterou se musel Terry naučit, byla adaptace na život s umělou nohou. Ve svém počínání byl tak urputný, že si mohl brzy s otcem zahrát golf. V létě se pak připojil k basketbalovému týmu vozíčkářů, později získal místo v národním týmu. Mezitím docházel na chemoterapii, jenž trvala 16 měsíců. A právě toto období, a spousta rozhovorů s ostatními pacienty, ho motivovaly k uběhnutí maratonu, během něhož by vybral pro každého člověka v zemi jeden dolar - ambiciózní cíl ve výši 24 milionů dolarů.

Na samotném počátku dokázal Terry uběhnout sotva 0,8 kilometrů. Přesto vytrval. Běhal po nocích a úzce spolupracoval s výrobcem protézy na tom, aby s ní dokázal uběhnout dlouhé vzdálenosti. V srpnu 1979 se zúčastnil závodu na 27 kilometrů v Prince George. I když skončil poslední, dokázal to uběhnout. Teď si už byl jistý. Další rok na jaře zahájí Maraton naděje.

Maraton naděje začíná

Terryho první den maratonu započal 12. dubna 1980. Symbolicky ponořil nohu do Atlantského oceánu. Doufal, že na konci ji zase ponoří do Pacifiku. Doprovázel ho v dodávce jeho bratr s kamarádem. To pro případ, že by Terry neměl kde spát. Každý den vyběhl o půl páté ráno a skončil v sedm večer. Zpočátku o Maratonu naděje moc lidí nevědělo, a tak na něho třeba řidiči troubili a křičeli, ať zmizí ze silnice.

Slavným se stal až díky novinám Toronto Star, které o něm začaly psát každý den. A také díky kanadské společnosti na výzkum rakoviny, která uspořádala několik veřejných vystoupení. Z Foxe se stal přes noc národní hrdina. Když dorazil do Ontaria, uvítal ho tehdejší premiér Pierre Trudeau. Na mnoha místech se na něho přišli podívat fanoušci. Dokonce dostal policejní eskortu. Ale to nejdůležitější bylo, že publicita začala konečně přinášet dary.

Tragický konec

Po 143 dnech běhu si musel dát Terry pauzu. Měl před sebou Thunder Bay v Ontariu, což znamenalo, že měl za sebou vzdálenost 130 maratonů (5373 kilometrů). V pokračování mu zabránila rakovina, tentokrát v plicích. "Vydělal" něco přes deset milionů dolarů a odnesl si trofej sportovce roku. Peníze na výzkum tak získal. Sobě již ale pomoci nedokázal.

Nezabrala ani agresivní léčba. Odešel v červnu 1981, měsíc před třiadvacatými narozeninami. Jeho odkaz žije dál. Ještě v tomtéž roce, kdy zemřel, se konal běh Terryho Foxe. Vznikla také nadace, kterou vede jeho rodina, v níž se podařilo vybrat na další výzkum až 850 milionů dolarů. Jeho snaha tak nezůstala bez odezvy.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Terry Fox
Allthatsinteresting.com: The Incredible Story Of Terry Fox, The Cancer Patient Who Ran 3, 339 Miles Across Canada In A Marathon Of Hope

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články