Dáma se sametovým hlasem Věra Galatíková: S dcerou Kristýnou se přišla rozloučit tři minuty po smrti

Věra Galatíková: S dcerou Kristýnou se přišla rozloučit tři minuty po smrti
Zdroj: Wikimedia Commons, Oldřich Pernica, CC BY-SA 4.0
Rudolfa Hrušínského i přes zákaz činnosti prosadil do filmu režisér František VláčilAle i tak ho čekalo ponížení. Na žádost dramaturga Ludvíka Toma musel herec absolvovat kamerové zkoušky, což bylo s jeho zkušenostmi absurdní.A Rudolf Hrušínský potřetí. Když kráčí, coby doktor Meluzin, chodbou ke svému bytu, je slyšet znělka Večerníčku.Film vznikl na motivy románu Bohumila Říhy Doktor Meluzin.+ 1 fotka+ 2 fotky

Herečka Věra Galatíková to neměla v životě nijak lehké. Za Ladislava Freje se prý provdala jen díky tomu, že zrovna blouznil ve vysokých horečkách. Narodily se jim dvě děti - Kristýna a Ladislav. A právě Kristýnu, dle jejích vlastních slov, maminka nikdy tak úplně neopustila.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 02. 2024 11:00

Věra Galatíková byla oblíbená česká divadelní a filmová herečka a dabérka. S manželem měli syna Ladislava a dceru Kristýnu.

Žádost o ruku v horečkách

Životní láskou Věry Galatíkové byl herec Ladislav Frej. Seznámili se v pardubickém divadle. Svůdník Frej měl za sebou už tři rozvody, Věra zatím ani jednu svatbu. Musela uklidňovat svou maminku, že tentokrát to určitě vyjde, že definitivně nezůstane na ocet. Ladislavovi se do ženění logicky moc nechtělo, nakonec ale souhlasil.

S odstupem času zní vtipně skutečnost, že ji o ruku požádal ve vysokých horečkách. Svatba se konala v roce 1977 a následné manželství vytrvalo neuvěřitelných třicet let. Přerušila ho až její vážná nemoc - nádor v plicích způsobený nadměrným kouřením.

Přišla se rozloučit s dcerou Kristýnou

Věra Galatíková zemřela zrovna ve chvíli, kdy se Kristýna chystala na představení ve Švandově divadle. Přesně v 18:58 se měly rozvlnit žaluzie, které byly součástí jevištní dekorace. V tu chvíli měla herečka pozvednout zrak k nebi a zvolat: "Mami!"

Věra odešla v kladenské nemocnici do hereckého nebe v 18.55. Od té doby Kristýna tvrdí, že duši trvá cesta z Kladna do Prahy přesně tři minuty. Její maminka si nemohla nechat ujít poslední rozloučení. I když díky hereččině dceři to nebyl evidentně úplně poslední kontakt...

Vzkazy od babičky Věry Galatíkové

Ladislav Frej měl dceři Kristýně říct, že je čarodějka jako její maminka. Ona sama to v pořadu Českého rozhlasu Na pohovce Jožky Kubánka potvrdila. Intuitivně jí "naskakují" věci, které se teprve stanou. Jako by viděla do budoucnosti. Zároveň ale dodala, že je takovým mixem obou svých rodičů. Nemyslí si, že by byla pouhou kopií maminky Věry.

Její dcera Ráchel "tento dar" zřejmě zdědila také. Občas má předávat vzkazy od babičky. Jednou Kristýnu namalovala jako krásnou princeznu, která však měla na určitých částech těla černé pavouky. Ti byli přesně tam, kde byly orgány, s nimiž měla poté herečka problémy. Někdy měla také pronést tak "nedětskou" hlášku, že musela přijít odněkud z vesmíru či rovnou od babičky Věry.

Na film s Věrou Galatíkovou Dým bramborové natě se můžete podívat 18. února ve 14:40 na ČT1.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Věra Galatíková
Ženy.iprima.cz: Věru Galatíkovou si Ladislav Frej dlouho nechtěl vzít. O ruku ji požádal až v horečkách
Aplausin.cz: Kristýna Frejová o smrti maminky Galatíkové - Zemřela a za tři minuty se její duše přišla se mnou rozloučit
Zlín.rozhlas.cz: Přes mou dceru mi chodí vzkazy od mámy, říká Kristýna Frejová, dcera obdivované Věry Galatíkové

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články