Danuše (30): Manžel na sebe neustále strhává pozornost, jako bych měla třetí dítě. Rozhodla jsem se ho převychovat

Příběhy o výchově: Manžel na sebe neustále strhává pozornost, jako bych měla třetí dítě. Rozhodla jsem se ho převychovat
Zdroj: Freepik

Před nějakými sto lety byli mnozí muži vychováváni tak, že chlap je v rodině nejdůležitější a žena má držet pusu a krok. A k tomu kolem svého chotě skákat a posluhovat mu. Ač je to neuvěřitelné, tato představa v myslích mnoha mužů přežila až do 21.století. Svou zkušenost s tím má i Danuše.

Šárka Schmidtová
Šárka Schmidtová 20. 05. 2024 13:00

Když jsem se vdávala, byla jsem plná ideálů. A protože jsem byla zamilovaná, snášela jsem manželovi modré z nebe. Dneska už vím, že to byla chyba, pochopila jsem, že jsem zapomněla myslet taky sama na sebe a neskákat pořád jen kolem něho.

Druhé těhotenství přišlo jako blesk z čistého nebe

Máme dvě děti, které přišly velmi rychle po sobě. Starší Haničce jsou necelé dva roky, mladšímu Péťovi pár měsíců. Stalo se přesně to, co se většinou nestává – ačkoli jsem ještě pořád kojila, přišla jsem relativně brzo po narození dcery znova do jiného stavu.

Přestože jsem manžela žádala, aby se chránil – pilulky jsem z pochopitelných důvodů brát nemohla – neposlechl mě. „Ty si pořád něco vymýšlíš!“ prohlásil a koukal, aby se uspokojil. A já otěhotněla. Protože jsme ale chtěli dvě děti tak jako tak, nijak jsem to neřešila. To jsem ale ještě netušila, co mě čeká.

Manžel se neustále dožadoval pozornosti

Už po narození prvního dítěte se můj vztah s partnerem výrazně zhoršil. Měla jsem plné ruce práce a neměla čas na to, abych mu uvařila čaj, když má chuť, podala noviny nebo si s ním po jeho návratu z práce povídala. „Tebe nezajímá, jak jsem se celý den měl?“ durdil se, ale přitom se nezeptal, jak jsem se měla já.

Měla jsem pocit, že na malou žárlí, a proto si vymýšlí, aby na sebe upozornil. Běžně mi volal několikrát za den a chtěl si povídat – já přitom měla na ruce mimino a potřebovala kojit. Nebo si vymýšlel nesmyslně složitá jídla, která chtěl, abych uvařila k večeři, zkrátka se choval jako král.

Rozhodla jsem se muže potají převychovat

Hned jak to bylo možné, ať už šlo o první nebo o druhý porod, začal vyžadovat sex – a dokonce ani nepomohlo, když děcka zaplakala – muselo se jet až „do konce“. Pokud jsem se bránila styku, nutil mě, abych ho uspokojovala orálně, a to docela často.

Sex mě přestává bavit, a jakmile se k němu schyluje, je mi špatně. Do toho skoro nic nestíhám. Dvě malinké děti, kdy jedno pláče, druhé vleze všude možně, jedno kojím, druhému musím uvařit… To je na mě moc. A pak je tu třetí dítě – můj muž. Neustále na sebe strhává pozornost, místo aby si sedl a zabavil se, nebo si pohrál s dětmi…

Začínám docházet k názoru, že čím déle sebou nechám vláčet, tím bude náprava horší a složitější. Přitom ale o svého muže nechci přijít, a proto jsem se rozhodla navštívit psychologa. Dal mi tuhle radu: „Je třeba si uvědomit, že výčitky nic nezmohou. Muž je bytost v zásadě primitivní, je třeba fungovat na principu odměn. Pokud se váš manžel náhodně zachová tak, jak byste si přála (nenaléhá, pohlídá, pomůže, na děti nežárlí), pak je dobré zatancovat okolo něj obdivný taneček a přidělit mu vhodnou odměnu.“

A tak jsem se rozhodla ho brát jako zvířátko, které dostane pamlsek, když se bude chovat slušně. Snažím se nestresovat, a aniž to tuší, pustila jsem se do jeho výchovy. Třeba se to povede.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články