Ořechové skořápky uleví od suchého i vlhkého kašle: Jsou plné užitečných látek, čaj z nich lze připravit dvěma způsoby

Čaj pijte vlažný.
Zdroj: Lifee/Lucie Daniel
Na přípravu čaje ze skořápek vlašských ořechů použijte výhradně očištěné skořápky.Zalijte je vodou a na mírném plameni dle zvoleného receptu nechte povařit.Odvar má tmavohnědou barvu a připomíná kávu.Odvar sceďte a nechte zchladnout.+ 2 fotky+ 3 fotky

Vlašské ořechy už máte vyloupané a nyní přemýšlíte, co udělat s tou velkou hromadou skořápek? Většina lidí je vyhazuje nebo používá na zátop. Taková škoda! Postavte vodu na odvar, vlašákový čaj pomáhá s kašlem i odhleňováním.

Lucie Daniel
Lucie Daniel16. 11. 2023 13:30

Vlašský ořech (juglans regia, což v překladu znamená Jupiterův žalud) se ve starověku považoval za symbol plodnosti a erotiky. Dnes neodmyslitelně patří k Vánocům a je velmi výživnou pochoutkou s vysokým obsahem tuků.

Vlašské ořechy mají větší antioxidační kapacitu než kterékoli jiné ořechy, protože jejich skořápka je primárně složena z lignanů, typu polyfenolů, které chrání buňky před účinky škodlivých volných radikálů. Tím to ovšem jenom začíná.

Skořápky vlašských ořechů jsou plné užitečných látek

Studie prokázaly, že se lignany uplatňují při léčbě obezity, cukrovky, trombózy a virových infekcí. Také snižují cholesterol a oxidační stres. Skořápky vlašských ořechů dále obsahují vitaminy A, B, C a E, kyselinu askorbovou, proteiny rostlinného původu, železo, draslík, zinek, jód, taniny a alkaloidy. Podle lidových léčitelů krotí bolest v krku, působí proti suchému i vlhkému kašli a podporují odhleňování. Potřebujete ještě další důvod, proč z nich uvařit čaj?

Dva recepty na čaj ze skořápek vlašských ořechů

K ruce si připravte 10 až 12 očištěných skořápek vlašských ořechů a ½ litru vody. Poté zvolte postup, který je vám milejší. Receptáře našich babiček zmiňují hned dva způsoby získání odvaru. Skořápky namočte do vody a nechte minimálně 12 hodin až přes noc louhovat. Následně vodu i se skořápkami přiveďte k varu a povařte zhruba 5 minut. Čaj sceďte, nechte mírně zchladnout a popíjejte – vždy vlažný a několikrát denně (jistě v tomto případě oceníte termosku).

Pokud potřebujete rychlejší způsob, skořápky dejte do vody a na mírném plameni je vařte ½ hodiny. Tmavohnědý odvar, který vám uleví od kašle rychlostí blesku (již za dvě až tři hodiny), nechte 5 minut odstát a následně jej sceďte. Chuť podle potřeby dolaďte medem a citronem. A co když odvar z nějakého důvodu nestihnete vypít? Nic nevylévejte, je to skvělý oplach na vlasy!

Odvar ze skořápek pomáhá i proti vypadávání vlasů

Trápí-li vás matné kadeře či vypadávání vlasů, ořechové skořápky to tak nenechají. Vlasy umyjte šamponem a několikrát je přelijte odvarem z ořechových skořápek. Hlavu zabalte do igelitového sáčku a nahřátého ručníku (zesílíte tak působení účinných látek) a nechte odvar 15 až 20 minut působit. Vlasy již neoplachujte a tento zábal aplikujte dvakrát týdně minimálně měsíc. Brzy se dočkáte prvních výsledků.

Redakční tip: Odvar ze skořápek vlašských ořechů lze podávat dospělým i dětem. Překvapuje příjemnou chutí a mocnými účinky!

Zdroje informací:
sciencedirect.com
ncbi.nlm.nih.gov

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články