Jak pomoci dítěti, které prošlo šikanou? Podle psychoterapeutky Samsonové je důležité jednat rychle. A nejen to…

Jak pomoci dítěti, které prošlo šikanou? Podle psychoterapeutky Samsonové je důležité jednat rychle. A nejen to…
Zdroj: Freepik.com

Má vaše dítě zkušenost se šikanou? Nezavírejte před tímto problémem oči. Syna či dceru totiž takové trápení může poznamenat na celý život. Kromě toho, že s nimi budete o škole mluvit, nabídněte jim i různé možnosti řešení takových problémů. A jaké?

Sylvie Samsonová
Sylvie Samsonová 3. září 2020

Jak už jsem zmínila v minulém článku, nezbytné je vše hned ohlásit na patřičné úřady a do školy. Je úplně jedno, zda šikana proběhla „mimo školu“, tak se jedná o žáky školy a škola tedy musí přijmout opatření k tomu, aby k šikaně nedocházelo. I kdyby došlo k šikaně mimo školní prostory, příčina bude vždy ve škole – v prostorách školy nepochybně dochází k narážkám, střetům (byť slovním), provokaci atd., rozhodně to není nikdy tak, že by děti byly ve škole „kámoši jak hrom“ a tím, že vyjdou ze školní budovy se z nich staly nepřátelé.

Psycholožka Samsonová: Výbuchy agrese jsou u dětí normální, jak je řešit?
Mohlo by Vás zajímat:

Psycholožka Samsonová: Výbuchy agrese jsou u dětí normální, jak je řešit?

Ostře se vymezte

Základním ukazatelem, jak dítěti pomoci je tedy ZASTAVIT všechny možnosti, kde by k šikaně mohlo dojít, zajistit dítěti BEZPEČNOST. Mnohdy se stává, že vás děti budou prosit, abyste nic nehlásili, že to bude dobré – nebude, je opravdu potřebné udělat všechny kroky a nahlásit to všude, kam jen to jde. Je to jediná cesta „zákonná“, jak docílit toho, aby vaše dítě mělo klid. Řeknu to ještě jinak, zřetelněji – máte dvě možnosti, jít těm uličníkům nařezat, což je nezákonné, nebo jim život znepříjemnit jinak. A komu by se líbilo, když ze školy budou přicházet negativní zprávy o dětech, rodiče budou předvolaní na PČR a domů jim bude chodit sociálka…

Jak poznáte, že vaše dítě někdo šikanuje? Psychoterapeutka radí, čeho si všímat
Mohlo by Vás zajímat:

Jak poznáte, že vaše dítě někdo šikanuje? Psychoterapeutka radí, čeho si všímat

Jak pomoci vašim dětem, pokud šikanu prožily

Základ je komunikace, s dítětem mluvte, nechte ho „vymluvit“, potřebuje to dostat ze sebe ven. Nelekejte se, pokud u toho bude plakat, zažilo velký šok a bolest, pláčem to „jde ven“, to je dobře. Dítě ujistěte, že jednání ze strany „útočníků“ nebylo v pořádku, vysvětlete mu, že je dobře, že jste na to přišli společně a že jste tak pomohli, aby se to nestávalo dalším dětem. Rovněž mu vysvětlete, že to opravdu není jeho chyba.

Možná je vhodný čas, abyste s dítětem začali řešit kroužky. Už pro děti od 6 let existují kroužky sebeobrany, mnoha dětem takové skupiny pomohly k tomu, aby si vybudovaly sebedůvěru a zbavily se strachu. Jestliže ale nebudou chtít, nenuťte je. Pokud byste u vašeho dítěte pozorovali nějaké anomálie – nespavost, časté buzení v noci, tiky, roztěkanost, náladovost, nesoustředěnost… doporučuji navštívit psychologa či terapeuta, abyste se poradili, zda vaše dítě potřebuje pomoc či nikoliv.

Důslednost při výchově dětí se vyplatí, říká psychoterapeutka. A radí, jak na to
Mohlo by Vás zajímat:

Důslednost při výchově dětí se vyplatí, říká psychoterapeutka. A radí, jak na to

Čím dříve, tím lépe

Čím dříve začnete věc řešit, tím menší následky si dítě do budoucna ponese. Není to o prášcích, ale o budování sebedůvěry a sebelásky, kterou možná dítě na chvíli ztratí a samo si ji úplně rychle nedokáže vybudovat. Každý jsme jiný, tedy pokud si nebudete vědět rady, vždy jděte k odborníkovi, je lepší udělat víc než nic, říkávala moje babička.

Šikana je opravdu velký problém a bohužel nejen moje osobní zkušenost je taková, že mnoho škol od ní odvrací hlavu a dělá, že „není“. Pro školu totiž zjištění šikany není dobrým ukazatelem, jednak se o ně začne více zajímat zřizovatel, také pedagogická poradna a plynou jim z tohoto zjištění další administrativní a bezpečnostní úkony. Znovu tedy apeluji, řešte vše hned a neostýchejte se, i když se škola možná bude „kroutit“, že za to nemůže, má významný vliv na tyto věci, vždyť si spočítejme, kolik času děti ve škole tráví…

Jak na poruchu soustředění u dětí podle psychoterapeutky Sylvie Samsonové
Mohlo by Vás zajímat:

Jak na poruchu soustředění u dětí podle psychoterapeutky Sylvie Samsonové

Sylvie Samsonová se dvanáct let specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.

Se Sylvií připravujeme poradnu o tom, co vás trápí. Veškeré dotazy i starosti pište na redakce@lifee.cz.

 

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová radí, jak na rychlý denní make-up do školy či do práce

Další články