PORADNA: Mrzí mě, že syn je gay, a tak se nedočkám vnoučat. Koučka nabízí řešení

blonďatá žena
Zdroj: Freepik
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když se dozvíte, že váš jediný potomek je homosexuálně orientovaný, je to vždycky těžká rána a přijmout tento fakt není jednoduché. Zvlášť, když své dítě chcete podpořit a zároveň se musíte vzdát myšlenky, že jednou budete prarodičem ve standardní rodině. Jak se s touto situací vyrovnat, prozradila zkušená koučka Sylvie Mobagi.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 3. května 2022

Problém tohoto ražení řeší i Marcela s manželem. Jejich jediný syn (20) jim nedávno oznámil, že je gay. „Jisté tušení jsem už nějakou dobu měla a ač předsudky vůči těmto lidem netrpím, docela mě to zamrzelo. Je mi líto, že nikdy nebudu mít vnoučata,“ posteskla si Marcela.

„Od té doby vůbec nevím, jak se synem mluvit. Něco jako by se ve mně bloklo, najednou ho vnímám jinak. Samozřejmě ho pořád moc miluji a chtěla bych, abych se přes to přenesla, ale nevím jak. Poradíte mi, prosím?“ žádá.

PORADNA: Malé děti nechtějí zdravit známé. Koučka radí, jak situaci napravit, abyste se necítili trapně
Mohlo by Vás zajímat:

PORADNA: Malé děti nechtějí zdravit známé. Koučka radí, jak situaci napravit, abyste se necítili trapně

Co radí koučka Sylvie Mobagi?

Jako odpověď mě napadá „očekávání“. Očekávání je něco, co nás v životě provází, a čím více očekávání máme, tím vyšší je šance, že budeme zklamaní. Chápu, že jako každá máma jste očekávala, že jednou budete mít vnoučata a užijete si roli babičky, která už není tak výchovná, ale spíše naslouchající, podporující a osvěžující.

Na druhé straně, kde máte jistotu, že váš syn, ač je gay, nikdy žádné děti vychovávat nebude? A naopak, kde máte jistotu, že i kdyby gay nebyl, děti by měl? Znám několik párů, které děti nemají. Netuším, kolik je vám let, ale z vašeho psaní mám pocit, že svého syna velmi milujete a trápí vás spíše fakt, že byste si ještě ráda užila nějaké to dítě.

Máme v ČR mnoho dětí, které by za vstřícnou náruč, jako je ta vaše, daly vše. Byla by pro ně celým světem. Zvažovali jste někdy s manželem adopci či pěstounskou péči? Už jste ve věku, kdy máte životní kotrmelce z většiny za sebou, jste klidní, zkušení a právě dítě by mohlo vnést do vašich životů mnoho krásného. A to nejen do života vašeho s manželem, ale i do života vašeho syna.

Ten dostane sourozence a vy budete mít pocit, že na tomto světě nezůstane sám. Přece jen tu my rodiče nejsme napořád a měl by tu tak váš syn skvělého parťáka. O tom, jaký přínos to bude mít pro dítě, které byste zachránili, snad ani nemusím mluvit. Dali byste mu to nejvíc, co vůbec jde. Šanci na život v rodině, na to, aby se naučilo, co je správné, jak se o sebe postarat. Dali byste mu vzory, a hlavně byste mu dali lásku, a to je celý svět.

Co důležitějšího po sobě může každý z nás zanechat než to, že dal druhým lásku? Zkuste o tom s manželem popřemýšlet. Je to změna, ale už víte, o čem výchova je, a proto i víte, že to dobré vždy vítězí. Věřím, že i vašemu vztahu s manželem by to dodalo novou jiskru a nepochybně to omladilo vás oba nejen na duši, ale i vztahově.

PORADNA: Děti pořád vysedávají u tabletů. Koučka radí, jak je tohoto zlozvyku zbavit
Mohlo by Vás zajímat:

PORADNA: Děti pořád vysedávají u tabletů. Koučka radí, jak je tohoto zlozvyku zbavit

Sylvie Mobagi vystudovala aplikovanou psychologii a párovou terapii na University of Maryland. Nyní na téže škole dokončuje doktorský program psychologie. Už dvanáct let se specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články