11 vět, které by matka měla říct své dceři v době dospívání

11 vět, které by matka měla říct své dceři v době dospívání
Zdroj: Freepik

Každá dospívající dívka má určité pochybnosti, že není taková, jaká by si přála být, a její sebevědomí dostává zabrat. Proto by měla od matky dostat několik cenných rad, díky nimž se bude cítit mnohem lépe.

Lucie Cermanová
Lucie Cermanová03. 04. 2021 12:00

Od doby, kdy si začne vaše dcera sama sebe více uvědomovat a bude dokonale chápat význam vašich slov, by měla slyšet těchto 11 vět. Pomohou upevnit váš vztah a posílí její sebevědomí.

1. Jsi skvělá taková, jaká jsi

Ať vypadá vaše dcera jakkoliv, je dobré, aby se s tím dokázala smířit a uvědomila si své kvality. Je jedno, jak vypadá její obličej, pleť, vlasy nebo třeba oblečení. Vždy je důležitá sebedůvěra a přijetí sebe sama. Mít se ráda je jedním z nejdůležitějších doporučení.

2. Mám tě ráda navždy, i když přijdou problémy

Láska vůči dětem by měla být trvalá. Samozřejmě přijdou problémy, obzvláště v dospívání jich je spousta, možná se přidají potíže i v dospělosti. Dcera by ale měla vědět, že jste tu pro ni, kdykoliv bude potřebovat.

3. Neubližuj nikomu a nenech si ubližovat od druhých

Dcera by měla vědět, že okolí se jí občas pokusí slovně ublížit, ale neměla by to brát osobně. Je dobré, když si zároveň uvědomí, že nejdůležitější je nikomu vědomě neškodit. Šikana a další osobní útoky jsou dnes obvyklé nejen ve škole, ale i na sociálních sítích. Pomůže jí, když bude vědět, že hanlivé komentáře nevypovídají nic o jejích kvalitách, ale kvalitách toho, kdo ubližuje.

4. Znej svou hodnotu

Člověk obecně, ale speciálně dívka v dospívání by měla vědět, že má svou cenu. Tahle rada trochu souvisí s prvním bodem. Její psychika je křehká a měnit se pro potěšení druhých není ideální cestou.

5. Zvládneš cokoliv, včetně „kopanců“ od života

Období dospívání je velmi náročné na prožitky dívek. I drobnosti je dokážou pořádně rozhodit. Je důležité, aby si uvědomila, že špatné věci se dějí, ale ona je zvládne. Většinou se nejedná o skutečnou katastrofu. Z každé situace si potřebuje vzít ponaučení, najít na ní něco pozitivního a jít dál. Čas vše vyřeší.

6. Nezraňuj a zvládni odpouštět

Ublížit někomu není nic hezkého, ale občas se to stane, aniž bychom to zamýšleli. Držet v sobě naštvanost a zlobu nemá smysl a člověk by toho nakonec mohl i litovat. Je dobré, když se mladá dívka naučí povznést se nad neshody a když dokáže odpouštět.

7. Vážím si tvého názoru

Dohadování matky a dcery tak nějak k životu patří. Vždy by to ale mělo mít určitá pravidla. Je potřeba si vzájemně naslouchat. To, že je někdo mladý, neznamená, že nemá právo na svůj názor.

8. Když budeš chtít a věnuješ tomu úsilí, zvládneš cokoliv

Dcera by měla vědět, že s trochou snahy a víry v sebe zvládne cokoliv, co bude chtít. Víra ve vlastní sílu a to, že díky práci se jí může podařit prakticky vše, se vyplatí upevňovat v mladé dívce neustále.

9. Štěstí hledej v sobě

Dceři prospěje, když si uvědomí, že skutečné štěstí spočívá hlavně v nalezení spokojenosti v sobě samé. Je třeba, aby štěstí našla ve svém způsobu života.

10. Někdy má přátelství svůj začátek a konec

Bez přátel by byl život smutný a jejich blízkosti bychom si měli vážit. Někdy se ale naše cesty mohou rozejít a přátelství skončí. To ale neznamená konec života a není třeba se kvůli tomu trápit. Na člověka nejspíš někde čekají přátelé noví.

11. Užívej si život a važ si každé chvíle

Co můžete své dospívají dceři předat, je také to, že věci jsou pomíjivé a cenu mají zážitky a prožitky. To je právě to, na co bude vzpomínat a co pro ni bude velmi cenné. Život stojí za to, aby se žil naplno.

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články