Diana (45): Přestávám rozumět svým dětem. Slova, která používají, si někdy musím hledat na internetu

Příběhy o výchově: Přestávám rozumět svým dětem. Slova, která používají, si někdy musím hledat na internetu
Zdroj: Freepik

Často se stává, že rodiče mají jiný pohled na svět než jejich děti. Jde o běžný generační rozdíl. Co ale dělat v případě, když rodiče svým dětem nerozumějí, protože používají pro ně neznámá slova?

Jana Jánská
Jana Jánská 30. 01. 2024 13:00

Mám dvě děti, Janičce je jedenáct a Pepovi třináct. Pomalu u nich pozoruji nastupující pubertu. S tím jsem počítala. Sama si ještě dobře vzpomínám na svá "mladá léta". Horší ale je, že někdy nerozumím slovům, která používají.

Někdy svým dětem vůbec nerozumím

Nedávno jsem zjistila, že už asi budu opravdu stará. Janička a Pepa se o něčem bavili, já si četla časopis a tak na půl ucha jsem je poslouchala. Pak jsem si přestala číst úplně, protože mě zaujalo, že nemám ponětí, o čem se moje děti baví.

"Pepo, o čem je řeč?" nadhodila jsem nenápadně. "Koukáme na nový merch, mami. Chceš se podívat? Ale varuju tě, je to pěkně cringe," řekl Pepa. Snažila jsem se zachovat vážnou tvář, byť jsem netušila, co to je.

Pak mi Pepa ukázal na mobilu nějakou mikinu se zvláštními značkami. Nevěděla jsem, co z toho je cringe a co merch. "Merch jsou ty divné obrázky?" zeptala jsem se. Děti vyprskly smíchy. Jo, jsem regulérně stará...

Děti se mi smějí, že nevím, co je merch

Pak mě Janička začala poučovat, že merch je věc nebo oblečení, které prodává nějaký youtuber. Vydělá si na tom a ještě po světě běhají lidé, kteří mu tím vlastně dělají promo. Cringe zase znamená, že je něco divné, zvláštní a tak vůbec.

Asi jsem se tvářila zmateně, protože děti se na mně dobře bavily. "Tys to fakt nevěděla?" zajímal se Pepa. Jen jsem zavrtěla hlavou. "No jo, nová doba," zasmála se Janička.

"Jen se nenaparuj. Víš, co je kamizola nebo groš?" zkoušela jsem jim vrátit úder. Vůbec mi to nepomohlo. "Copak je mi sto?" odtušil Pepa.

Musím se s tím smířit

To nebylo naposled, co jsem měla pocit, že patřím do starého železa. Když děti mluví a používají ta slova, někdy si je nenápadně vyhledám na internetu. Je to divná doba, když si musím googlit, o čem vlastně mluví.

Někdy se chci zeptat mámy, jestli to se mnou měla stejné. Nepamatuju si, že bych ji učila nová slova. Názory měla jiné, trochu nemoderní, ale mluvily jsme stejným jazykem. Asi se budu muset smířit s tím, že moje děti to mají jinak...

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články