Marcela (40): Moje dcera se chce stát youtuberkou. Myslím si, že ve dvanácti má dělat jiné věci, ne ukazovat se na internetu

Rodinné příběhy: Moje dcera se chce stát youtuberkou. Myslím si, že ve dvanácti má dělat jiné věci, ne ukazovat se na internetu
Zdroj: Freepik

Paní Marcela se dostala do konfrontace se svou dcerou Kristýnou, která si vysnila povolání youtuberky. Marcele se to moc nelíbí a má k tomu spoustu výhrad.

Jana Jánská
Jana Jánská18. 11. 2023 17:00

Moje Kristýna (12) je hezká holka. Sportovní nadání zdědila po tátovi, takže je štíhlá jako proutek. Nikdy neseděla doma, nedej bože před televizí. V poslední době se to ale změnilo a já nevím, co s ní mám dělat.

Dcera dostala telefon

Kristýna dostala telefon k jedenáctým narozeninám. Byla poslední ve třídě, ale nikdy neškemrala, aby měla telefon jako její kamarádky. Zkrátka ho nepotřebovala. Když si chtěla něco najít na internetu, půjčila jsem jí svůj notebook.

Ze začátku měla telefon pouze na to, aby se domluvila s kámoškami na setkání. Také jsem byla klidnější, že když chodila sama na kroužky, měla telefon u sebe a mohly jsme si zavolat, jestli je v pořádku. Byla jsem ráda, že telefon používá zdravým způsobem. Dlouho jí to ale nevydrželo...

Chce být youtuberkou

Když Kristýna začala koukat na různé youtubery, brala jsem to jako součást vyrůstání. Dnes na ulicích běžně vidím děti přilepené k telefonu, takže vím, že se tomu nedá vyhnout. Já jsem asi stará a nerozumím tomu. Přijde mi, že někteří z těch youtuberů zbytečně křičí a jiní melou hlouposti. Jen občas zazněl kultivovaný hlas, který měl co říct. Ale takový asi u mládeže nemá moc šancí na úspěch.

Asi po po roce přišla Kristýna s něčím, co mě šokovalo. "Mami, chci se stát youtuberkou," řekla mi u snídaně. "Jak to myslíš? To je jako zaměstnání?" zeptala jsem se. Dcera jen převrátila oči. Pak jsem se dočkala výkladu o lidech, kteří mají na Youtubu i přes milion sledovatelů a vydělávají si slušné prachy. Obvykle ji podporuju v aktivitách, pro které se rozhodne, ale tady to není tak jednoduché. Má dvanáct let a chce se ukazovat na internetu? Řekla jsem jí, že si to ještě promyslím.

Kámošky mi říkaly, že to je dnes trend a nic s tím asi nezmůžu. Ale já si myslím, že dvanáctiletá dívka by měla dělat spoustu jiných věcí, ne ukazovat se na internetu. Doba je taková, že na ni nemusí koukat jenom děti, ale i dospělí. A kdoví, kam by to vedlo.

Asi jí to nepovolím

Nechci, aby si někdo třeba vystřihl z videa její tvář a nějak to zneužil. O takových případech jsem v poslední době hodně četla. Navíc si nejsem jistá, jak se třeba ona sama bude dívat za pár let na taková videa. Když je něco na internetu, tak to nejde jen tak vymazat.

Řekla jsem dceři, že by to neměla uspěchat. Ať počká s Youtubem, až bude starší. Nedopadlo to dobře, pohádaly jsme se a teď se mnou nemluví. Možná se pletu, ale podle mě by se ve dvanácti letech neměla nakrucovat na videích. Za tím si stojím.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články