Festivaly sklizně: V Anglii oslavují poslední kukuřici, v Africe kořenovou zeleninu, ve Finsku zvou duchy do sauny

dýně
Zdroj: Pixabay

Doba po sklizni, kdy se pole ukládají na zimu, se pro hospodáře nese ve znamení klidu a odpočinku. Pak nastává čas na různé oslavy a rituály, které mají zajistit úrodu na příští rok. Podívejme se tak spolu na čtyři nejzajímavější světové festivaly sklizně a také na to, jaké se s nimi pojí zvyky a tradice.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 10. 10. 2023 11:00

Takzvaný harvest fest (lze přeložit i jako dožínky) se po celém světě slaví v různou dobu. Záleží na podnebí (kdy nastává doba hlavní sklizně) a o jaký druh plodiny jde. Oslavy obvykle zahrnují hostiny, ať už v rámci rodiny nebo veřejné a také ukázky těch nejlepších plodin, které byly za tento rok vypěstovány.

Guldize v Británii

Cornwallská tradice Guldize v Británii sahá až do roku 1602. Započne tehdy, až je v dané oblasti posekán poslední snop kukuřice. Ten se pak předloží na sever, jih, východ a západ v rituálu zvaném "crying the neck".

Za doprovodu lidí a hudebních nástrojů se pak nese kukuřičná panenka, do které se měla proměnit samotná kukuřice. Existuje však ještě i kukuřičný panáček, krerého má zá úkol ukrást jeden z "čeledínů", a to tak, že se vloupe do domu, kde se koná hlavní hostina.

Kekri ve Finsku

V mrazivém Finsku bychom mohli narazit na oslavy zvané Kekri. Ty se konaly pokaždé jinak, v závislosti na výsledku sklizně. S příchodem křesťanství se datum posunulo na 29. září, nebo na svátek Všech svatých, tedy 1. listopadu. V současné době ale Finy baví spíše Vánoce. Schovávání mincí v pudinku anebo hraní šarád tak pomalu ustupuje do pozadí.

Něco ale přece jen stojí za připomenutí. Během Kekri se zvali do obydlí duchové předků, aby se najedli a otužovali v sauně. Naléváním roztaveného cínu do hrnce se věštila zase budoucnost. A ani další den nebyl klid. Rodiny navštěvovali lidé v maskách a žádali pohoštění. Když jim nechtěl někdo vyhovět, vyhrožovali, že mu zboří pec.

New Yam v Africe

Svátek New Yam má své místo v západní Africe. Tam příslušníci nigerijského kmene Igbo začnou oslavovat poté, co sklidí poslední plod kořenové zeleniny. Ta hraje v jejich životech důležitou roli. Nejstarší a společensky nejvýznamnější muž pak provádí rituály, jejichž součástí je i obětování části sklizně Bohu, předkům a důležitým duchům.

Nechybí tance ani maškarády. Muži i ženy jsou oblečeni do pestrobarevných šatů. Nakonec jsou všichni pozváni ke stolu na velkou hostinu.

Zhongqiu Jie v Číně

Čínský svátek středu podzimu zahrnuje mnoho různých tradic. Jako první se uctívá měsíc coby symbol plodnosti. Je vnímán jako žena, která otěhotní během úplňku a pak porodí hvězdy. Klíčovou součástí oslav jsou lucerny různých jasných barev. Někdy jsou na nich umístěny hádanky, které mají lidé vyřešit.

Nechybí samozřejmě ani opulentní hody s měsíčními koláči a vínem. K dobrému jídlu a pití se také "servíruje" kultura, a to v podobě divadelních her.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Harvest festival
History.co.uk: 4 Fascinating Harvest Festival Celebrations From Around The World

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články