Záhada mizejících penisů: Epidemie koro dohání africké muže k lynčování žen

Záhada mizejících penisů: Epidemie koro dohání africké muže k lynčování žen
Zdroj: Freepik

Slovo koro zní docela nevinně. Koro je vulkanický ostrov na Fidži, ale také druh panické reakce postihující zejména muže. Postiženým se zdá, že se jejich penis zmenšuje, jako by se vtahoval do břicha. Kdo za to může? Samozřejmě ženy...

Kamil Šivák
Kamil Šivák06. 11. 2021 13:00

Koro znamená v doslovném překladu želví hlava. V tradiční čínské medicíně se tato psychóza označuje slovy sou yang. Hindové tomu říkají jinjin, bemar, suk a yeong. V současnosti je koro považováno za civilizační chorobu psychického rázu.

Epidemie koro

Psychóza koro se nejčastěji vyskytuje v Asii a Africe, a to napříč různými náboženstvími. Schopnost reprodukce totiž dělá z mladých mužů buď oblíbence, anebo vyvrhele na společenském žebříčku. Když se na černém kontinentu někomu zmenšuje penis, je to považováno za dílo černé magie a kletbu čarodějnic.

Tuto tezi bychom našli i ve středověkém traktátu Kladivo na čarodějnice. Podle něj prý mužské genitálie krade samotný Satan a dává je svým příznivkyním k uspokojení. Ač je takovéto tvrzení pro většinu lidí zcela absurdní a scestné, v kronikách existují záznamy hned o několika epidemiích koro. A slovo epidemie je na místě, psychóza totiž vždy postihne několik tisíc osob.

Čínský syndrom

V Číně se epidemie koro objevila na konci devatenáctého století. Poslední výskyt je zatím datován do let 1984-85. Tehdy postihla až tři tisíce mužů. Většina z nich tvrdila, že se jim penis zasunuje dovnitř, což se rozhodli léčit různými bylinnými přípravky. Prý vše začalo v noci. Nevítané zmenšení bylo navíc doprovázeno zimnicí a zvýšeným bušením srdce.

V Singapuru se zase začaly zmenšovat pohlavní orgány v roce 1967. Prý za to mohla konzumace masa prasat, do nichž byla údajně vpravena vakcína proti prasečí chřipce. Vláda se sice snažila veřejnost přesvědčit o tom, že jde o absolutní nesmysl, avšak marně. Spotřeba vepřového rapidně klesla.

Vymření Tajů?

Koro se nevyhnulo ani čínské etnické skupině Tajů. Ti se s epidemií potýkali v druhé polovině sedmdesátých let. Více než dvě stovky mužů si stěžovaly na to, že se jim po svědění pohlavního orgánu, horečce a mdlobách výrazně zmenšila chlouba. 

Další psychóza se u nich objevila na počátku osmdesátých let. Toho se už ujala média, jež vehementně tvrdila, že kvůli tomuto problému Tajové vymřou, což samozřejmě nebyla pravda. V obou případech se nikdy nepotvrdilo, že by se mužům penisy zatáhly jako želví hlava do krunýře...

Africké čarodějnice

V roce 1975 se koro rozšířilo i v Africe. Jelikož je tento kontinent pověstný pověrami, neváhali muži obvinit z krádeže pohlavních orgánů i vlastní sousedky. Strážníci se ale po nezbytné kontrole, že je vše na svém místě, rozhodli raději hysterické jedince poslat k psychiatrovi. Díky tomu byla psychóza do dvou let vymýcená.

Znovu se však objevila v roce 1990 a na počátku dvacátého prvního století. Několikrát došlo i k veřejnému lynči domnělých čarodějnic. Jeden z nich svolal i katolický kněz, jenž prý taktéž pozbyl reprodukční nástroj. Pravda je ale taková, že na penisy nemají vliv čáry, léky nebo očkování. Na vině je spíše genetika.

Zdroje informací: 

Wikipedia.org: Koro (medicine) 

Ciekawostkihistoryczne.pl: Koro. Epidemia, która przeraża mężczyzn 

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články